Kolejna dwójka zawodników Podlasia z minimum na Berlin

Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki Andrzej Banas / Polska Press
Lekkoatleci Podlasia Białystok Damian Czykier, Katarzyna Rutkowska i Wojciech Nowicki bardzo dobrze startowali na zawodach poza granicami kraju.

Niespodziankę sprawił płotkarz Podlasia - Damian Czykier. Na zawodach Deansgate City Games na specjalnie ułożonej bieżni w centrum Manchesteru zajął pierwsze miejsce na dystansie 110 metrów przez płotki. 25-letni zawodnik okazał się lepszy od rekordzisty świata Amerykanina Ariesa Merritta oraz halowego mistrza świata na 60 metrów przez płotki Brytyjczyka Andrew Pozziego. Białostoczanin przy minimalnie sprzyjającym wietrze uzyskał 13,67 s. Jest to rezultat lepszy od minimum na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie.

Również na wyspach przepustkę na Berlin wywalczyła biegaczka Podlasia - Katarzyna Rutkowska. Trenowana przez Tomasza Dąbrowskiego zawodniczka zajęła piąte miejsce na 10000 metrów w zawodach Pucharu Europy w Londynie. Białostoczanka w mocniejszej serii przybiegła jako czwarta z rekordem życiowym - 32:31,40 min., ale w drugiej serii jedna zawodniczka miała lepszy wynik. Rutkowska rekord życiowy poprawiła o ponad 35 sekund. Minimum na mistrzostwa Europy wynosi 32:50,00 min. Wygrała reprezentantka Izraela Chemtai Lonah Salpeter (31:33,03 min.).

Natomiast w Osace startował młociarz Podlasia Wojciech Nowicki. Brązowy medalista mistrzostw świata z Londynu i Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro w zawodach z cyklu IAAF World Challenge zajął trzecie miejsce. Białostoczanin w najlepszej próbie rzucił 76,66 m. Nowicki przegrał z Pawłem Fajdkiem z Agrosu Zamość (78,51 m) i Węgrem Bence Halaszem (77,24 m). Nowicki już w swoim pierwszym starcie w sezonie przed tygodniem uzyskał minimum na Berlin.