MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne miliony na scalenia gruntów dla powiatu siemiatyckiego

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Ponad 10,5 mln złotych więcej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i prawie 7 mln z budżetu państwa - o tyle zwiększyło się dofinansowanie procesu scalania gruntów w powiecie siemiatyckim. W poniedziałek (13 czerwca) wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz wręczył symboliczny czek staroście siemiatyckiemu Markowi Boblowi.

Proces scaleniowy to bardzo ważne przedsięwzięcie, nie tylko reguluje strukturę obszarową polskich gospodarstw rolnych, ale także obejmuje niezwykle ważne prace poscaleniowe czyli między innymi budowę dróg dojazdowych do działek rolnych.

Ogółem na terenie powiatu siemiatyckiego realizowanych jest pięć projektów scaleniowych. Łącznie środki powiatu przeznaczone na scalenia i prace poscaleniowe wzrósł z 44 do pona 69 mln złotych. Część z tego stanowią pieniądze unijne, a część środki z budżetu państwa.

– Z czego są te środki, ano z tego, że inne województwa nie wykorzystały tych pieniędzy, a my jako samorząd byliśmy gotowi z projektami, złożyliśmy je i te środki otrzymaliśmy – mówił Sebastian Łukaszewicz.

Jak informował Marek Bobel pieniądze, o które zwiększono budżet prac scaleniowych w gminie Perlejewo i na terenie „Osmola i inne” pozwolą na wykonanie wszystkich zaplanowanych robót.
Chodzi przede wszystkim o wspomnianą już poscaleniówkę i inwestycje poprawiające lokalną infrastrukturę drogową.

– Koszt remontów i budowy dróg znacznie wzrosły, a dzięki otrzymanym, dodatkowym środkom mamy odpowiedni budżet, aby wszystko, co założyliśmy wykonać – zaznaczył starosta.

Wicemarszałek Łukaszewicz podkreślił, że Podlaskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o realizacje projektów scaleniowych, a w województwie wyróżnia się właśnie powiat siemiatycki.

– 12 tys. hektarów objętych pracami scaleniowymi, budżet w wysokości prawie 125 mln zł – to robi wrażenie – mówił wicemarszałek.

Starosta Bobel poinformował, że prawie 96 mln zł z tych pieniędzy to kwota przeznaczona na zagospodarowanie poscaleniowe, czyli m.in. poprawę lokalnej infrastruktury drogowej.

W czasie spotkania z wicemarszałkiem obecni byli także wójtowie gmin, w których prowadzone będą prace scaleniowe - wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki i wójt gminy Dziadkowice Antoni Apoloniusz Brzeziński. Obaj wójtowie dziękowali za wsparcie.

Scalanie gruntów na obszarze gminy Perlejewo obejmuje ponad 3 tys. ha gruntów i dotyczy miejscowości: Borzymy, Koski-Wypychy, Miodusy-Dworaki, Miodusy-Inochy, Miodusy-Pokrzywne, Olszewo, Stare Moczydły, Twarogi Lackie, Twarogi-Mazury, Twarogi Ruskie, Twarogi-Trąbnica, Twarogi-Wypychy. Pierwotna umowa opiewała na prawie 25 mln zł, z czego blisko 16 mln zł to pieniądze z funduszy europejskich. Ten budżet został zwiększony o 8,2 mln zł, w tym 5,2 mln zł to pieniądze unijne.

W gminie Dziadkowice prowadzone są prace dotyczące terenu Osmoli i okolic, obszar objęty pracami to prawie 3,6 tys. ha. Prace będą przeprowadzone w sześciu miejscowościach: Hornowie, Hornowszczyznie, Kątach, Malewicach, Osmoli, Jasienówce oraz na terenie miejscowości Wygonowo w gminie Boćki.

Pierwotna kwota przeznaczona na prace scaleniowe to prawie 27,5 mln zł, z tego 17,5 mln zł to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budżet tego przedsięwzięcia zwiększono o ponad 8,3 mln zł – z czego 5,3 mln zł stanowią pieniądze unijne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna