MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne podlaskie przysmaki na ministerialnej liście

opr. ma
Świeżonka
Świeżonka Mateusz Duchnowski
Cztery potrawy charakterystyczne dla Podlasia zostały wpisane na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaprezentowano je w środę (11.09) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Rośnie liczba potraw z Podlaskiego wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ostatnio na tę listę trafiły cztery nowe produkty.

Jednym z takich przysmaków są ciastka ze skwarkami, które wpisano na listę w kategorii: wyroby piekarnicze i cukiernicze.

ZOBACZ TAKŻE: Trzy nowe produkty tradycyjne z Podlaskiego na ministerialnej liście

Produkty z Podlasia na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

– To takie ciastka „z biedy”. Po świniobiciu wytapiano tłuszcz, pozostawały z tego skwarki i aby nie marnować niczego, wypiekano takie wytrawne ciastka – wyjaśniała Anna Gąsowska, która serwuje tę potrawę w swoim gospodarstwie „Siedlisko u Gąski” w miejscowości Idźki-Wykno. – Dodawano do nich odrobinę cukru, ale bardzo niewiele, bo cukier wówczas był produktem luksusowym.

Do katalogu wprowadzono też dwie potrawy w kategorii: gotowe dania i potrawy. To drożdżowe oładzie i świeżonka.

Oładzie to podłużne placki z ciasta drożdżowego, na mące, mleku i jajkach smażone w głębokim tłuszczu na złoto. Podawane na słodko, z cukrem pudrem, konfiturami albo miodem. Jak wyjaśniała Marianna Rogało właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Biebrzańskie Eldorado” w Dolistowie Starym, dla wszystkich, którzy wychowali się nad Biebrzą to od pokoleń wypiek niezbędny na niedzielę, przybycie gości, na deser albo śniadanie.

Drugim produktem z tej kategorii jest świeżonka. Historia tej potrawy jest ściśle związana ze zwyczajem wiejskiego świniobicia.

– To kawałki mięsa wieprzowego podsmażanego z cebulą i duszonego z dodatkiem prostych przypraw – informowała Urszula Zawadzka z restauracji „Kuchnia Dobromil” w Bielsku Podlaskim.

Czwartym produktem (kategoria: napój) jest podlaski kwas chlebowy. Obok miodu syconego jest wskazywany w wielu źródłach, jako jeden z najstarszych napojów wyrabianych przez Słowian. Monika Parowska z firmy Casablanca Catering, która zajmuje się produkcją napoju, wyjaśniała, że powstaje on w procesie fermentacji palonego chleba żytniego drożdży i cukru, nie zawiera żadnych konserwantów i sztucznych barwników, przez co ma charakterystyczny kwaśno-słodki smak.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiełbasa, miód, sękacz i rejbak zostały docenione na poznańskiej Polagrze i nagrodzone prestiżową nagrodą Kulinarnej Perły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna