MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano też kurierów nielegalnych migrantów

PAP
Tomasz Dworzańczyk
Opracowanie:
W okolicach Narewki zatrzymano czterech pomocników w nielegalnym przekraczaniu granicy
W okolicach Narewki zatrzymano czterech pomocników w nielegalnym przekraczaniu granicy Podlaski Oddział Straży Granicznej
W ciągu ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała prawie 50 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W raporcie opublikowanym w czwartek poinformowano również o zatrzymaniu czterech tzw. kurierów - kierowców z Polski i Armenii, którzy przewozili łącznie dwunastu nielegalnych migrantów.

Incydenty na granicy w Podlaskiem

Próby nielegalnego przekroczenia granicy miały miejsce w województwie podlaskim, na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki Straży Granicznej w

  • Płaskiej,
  • Krynkach,
  • Szudziałowie.

W okolicach Krynek dwie osoby próbowały przeprawić się przez graniczną rzekę Świsłocz, ale wycofały się na widok polskich patroli – poinformował Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku.

Według danych Straży Granicznej, od początku roku w Podlaskiem zanotowano blisko 23 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku sierpnia odnotowano prawie 1,4 tysiąca takich prób, w lipcu było ich ponad 1,3 tysiąca, a w czerwcu ponad 3,7 tysiąca.

Zatrzymania kurierów w okolicach Narewki

W okolicach Narewki, w ciągu ostatniej doby, zatrzymano czterech tzw. kurierów. Byli to trzej Polacy i obywatel Armenii, którzy przewozili łącznie dwunastu nielegalnych migrantów pochodzących m.in. z Iraku i Afganistanu. Od początku roku w Podlaskiem zatrzymano blisko 250 osób podejrzanych o organizację lub pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy, w tym również na granicy z Litwą.

Straż Graniczna przypomina, że za takie przestępstwa grozi do ośmiu lat więzienia. Wobec cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a przebywających dotąd legalnie w Polsce, wszczynane jest postępowanie administracyjne mające na celu wydanie decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymują oni również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen na okres od 5 do 10 lat.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią

Granica polsko-białoruska. Od 13 czerwca 60 kilometrowa strefa buforowa w Podlaskiem

Od 13 czerwca na około 60-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (województwo podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została ona wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Na ponad 40 kilometrach nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, natomiast na 16 kilometrach pas ma około 2 kilometry szerokości.

W ocenie MSWiA, strefa buforowa sprawdza się, a od czasu jej wprowadzenia liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o prawie 70 procent. Przedstawiciele resortu uważają, że na ten spadek wpłynęła również obecność na granicy policyjnych sił prewencyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna