Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne szpitale przekształcą się w spółki

stef
archiwum
Od nowego roku zmiany zostaną wprowadzone w Gołdapi i Giżycku.

Zamiast długów i walki o przetrwanie czyste konto i szanse na rozwój. Tak w skrócie można opisać zmiany, jakie da szpitalom w Gołdapi i Giżycku przekształcenie w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mają one zacząć obowiązywać już od stycznia.

Stawiają na rehabilitację
Pierwszym szpitalem w Polsce, który został przekształcony w spółkę był ten w Ełku. Kilka lat później w jego ślady poszły kolejne placówki m.in. z Olecka. Jak dotychczas to jedyne lecznice z Mazur, które zdecydowały się na takie zmiany.

Od kilku lat starania o przekształcenie szpitala w spółkę prowadzą samorządowcy z Gołdapi. Jednak za każdym razem pojawiały się problemy. Tym razem wszystko wskazuje na to, że powinno się udać.

Szpital w Gołdapi dysponuje ponad 60 łóżkami. Leczy pacjentów na dwóch oddziałach - chorób wewnętrznych i dziecięcym. Prowadzi też oddział chirurgii oraz ginekologii jednego dnia. Rocznie z pomocy specjalistów korzysta tam około 4 tys. chorych.
Przy placówce funkcjonują poradnie położniczo-ginekologiczna, gruźlicy i chorób płuc, neurologiczna, chirurgiczna.

Niestety szpital ma spore długi. Jedynym ratunkiem i szansą na dalszą lepszą przyszłość palcówki jest przekształcenie go w spółkę. Wprowadzany plan naprawczy zakładał m.in. redukcję dziesięciu etatów, likwidację całodobowych dyżurów pielęgniarek na oddziałach chirurgii i ginekologii jednego dnia czy poddyżurów pielęgniarek anestezjologicznych.
Dzięki tym zmianom bieżąca działalność szpitala nie powinna przynosić kolejnych strat. A placówka będzie mogła rozwijać się.

Gołdapska lecznica organizuje obecnie turnusy rehabilitacyjne. Jednocześnie może brać w nich udział nawet 25 osób. W przyszłości będą one leczone na nowym oddziale rehabilitacji. Placówka posiada już m.in. pracownię fizjoterapii i część niezbędnego sprzętu.
Oprócz oddziału rehabilitacji przy gołdapskim szpitalu może też powstać poradnia ortopedyczna.

Konkurs już się zakończył
Ze szpitalnymi długami borykają się również władze powiatu giżyckiego. Wszystkie zobowiązania szpitala - zarówno te przeterminowane jak i te, których termin płatności już się zbliża, wynoszą ok. 12 mln zł.

W giżyckim szpitalu zatrudnionych jest około 400 pracowników. Na 11 oddziałach może być leczonych 245 pacjentów.

Żeby obniżyć koszty funkcjonowania, trwa termomodernizacja budynku. Dzięki niej uda się obniżyć wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę o około 40 proc. Według wyliczeń inwestycja warta 3,26 mln zł zwróci się po 15 latach. Jednak to zdecydowanie za mało.
Dlatego we wrześniu zapadła decyzja o powołaniu spółki. Natomiast wczoraj zakończył się konkurs na prezesa lub firmę, która będzie nią zarządzała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna