MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny wniosek o wydanie decyzji ZRID na budowę odcinka S19. To południowy fragment trasy Via Carpatia

OPRAC.: wal
S19 w Podlaskiem w większości będzie prowadzić korytarzem drogi  Via Carpatia
S19 w Podlaskiem w większości będzie prowadzić korytarzem drogi Via Carpatia GDDKIA/archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Kolejny krok do rozpoczęcia robót na odcinku S19 Malewice - Chlebczyn. Do wojewody podlaskiego złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Bez dodatkowego węzła, o który zabiegali mieszkańcy.

Blisko 26-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Malewicami a Chlebczynem realizowany jest od 2021 roku w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Koszt inwestycji to ok. 665,2 mln zł.

Zadaniem wykonawcy jest zrealizowanie inwestycji w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy, z wyłączeniem trzymiesięcznych okresów zimowych w czasie robót budowalnych - informuje Rafał Malinowski, rzecznik podlaskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To oznacza, że nowym odcinkiem S19 pojedziemy w połowie 2025 r. Rozpoczęcie robót w terenie planowane jest w II połowie 2022 r., po uzyskaniu decyzji ZRID.

- Jej wydanie na podstawie opracowanej przez wykonawcę dokumentacji projektowej umożliwi także rozpoczęcie procedury związanej z wykupem nieruchomości pod drogę - zapowiada rzecznik.

S19. Z estakadą nad Bugiem

Odcinek Malewice - Chlebczyn to najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu, przekraczający rzekę Bug i wchodzący na obszar województwa mazowieckiego w rejonie miejscowości Chlebczyn i Sarnaki.

Nowa, dwujezdniowa droga ekspresowa połączy realizowany już odcinek Boćki - Malewice z przygotowywanym do realizacji odcinkiem S19 w województwie mazowieckim. Ominie od zachodu Siemiatycze, wyprowadzając ruch tranzytowy z miasta oraz przekroczy dolinę Bugu estakadą o długości blisko 0,7 km.

S19. Dwa węzły w okolicach Siemiatycz

W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa węzły drogowe: Siemiatycze Północ na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 690 i Siemiatycze Południe na skrzyżowaniu z droga krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego. Przypomnijmy, że mieszkańcy południowych gmin województwa podlaskiego domagali się budowy jeszcze jednego węzła. Uważaj, że bez niego będą wykluczeni z dostępności do S19.

- To miała być dla nas droga życia, a tymczasem będziemy z dostępu do niej wykluczeni – nie kryła oburzenia mieszkanka powiatu siemiatyckiego. Wszystko przez to, że odległość między zaplanowanymi węzłami wynosi 30 km, co jest krzywdzące dla naszych gmin i pozbawia nas wielu możliwości związanych z korzystaniem z tego szlaku komunikacyjnego.

Przedstawicie drogowców zapewniali, że powstanie takiego węzła technicznie jest możliwe. Wstępnie białostocki oddział GDDKiA wskazał dwa możliwe lokalizacje takiego węzła:

  • Dziadkowice/Malewice na skrzyżowaniu planowanej  S19 z drogą powiatową DP1755B (ok. km 41+825)
  • Żurobice na skrzyżowania planowanej S19 z drogą powiatową DP1716B (ok. km 45+550)

 
Pierwsza lokalizacja mieściłaby się na odcinku Boćki - Malewice, druga Malewice – Chlebczyn.
 Tyle że budowa węzła wymagałaby akceptacji Ministerstwa Infrastruktury. Jego przedstawiciele podkreślali, że jet to możliwe pry nowej inwestycji. Okazuje się, że nic się nie zmieniło.

- Dodatkowy węzeł planowany jest do realizacji w ramach odrębnego zadania. Określenie terminu realizacji będzie możliwe po uzyskaniu finansowania dla tej inwestycji - informuje Rafał Malinowski.

Na odcinku Chlebczyn-Malewice o długości 25,7 km przewidziano budowę 22 obiektów inżynierskich, w tym 11 przejść dla zwierząt.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejny wniosek o wydanie decyzji ZRID na budowę odcinka S19. To południowy fragment trasy Via Carpatia - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna