MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolno. 16-miesięczna Ola potrzebuje pomocy

Paweł Chojnowski [email protected]
U Oli Kotowskiej (16 mies.) lekarze zdiagnozowali rzadki zespół Westa, czyli epilepsję lekooporną
U Oli Kotowskiej (16 mies.) lekarze zdiagnozowali rzadki zespół Westa, czyli epilepsję lekooporną arch. rodzinne
Kolno. Intensywna rehabilitacja to szansa Oli Kotowskiej na normalny rozwój.

Bez wsparcia przychylnych osób nie uda nam się zrealizować naszego celu, zapewnienia Oli normalnego rozwoju - z dramatycznym apelem o pomoc dla swego niespełna półtorarocznego dziecka zwracają się Anna i Robert Kotowscy z Kolna.

Nie ma skutecznego leku

U dziewczynki w czwartym miesiącu życia lekarze zdiagnozowali zespół Westa, czyli epilepsję lekooporną. Napady padaczkowe mają miejsce we wczesnym dzieciństwie, u większości dzieci dotkniętych tą chorobą występuje opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

- Do chwili obecnej żaden lek dostępny na rynku nie pomógł skutecznie naszej Oli, a postępująca choroba spowodowała znaczne opóźnienie w rozwoju - tłumaczą rodzice.
W przypadku zespołu Westa konwencjonalne leczenie przeciwdrgawkowe często nie przynosi bowiem oczekiwanych skutków. Leki nowej generacji są zaś ciągle w fazie badań.
- Pozostała nam tylko głęboka wiara i nadzieja w to, że szybko opracowane zostaną nowe, skuteczniejsze metody leczenia epilepsji małych dzieci - przyznają rodzice.

Jej rozwój trzeba stymulować

Jedyne, co można teraz zrobić, to zadbać o odpowiednią rehabilitację, by szkody wyrządzone przez chorobę nie przekreślały szans dziewczynki na normalność w przyszłości.
- Ola uczęszcza na rehabilitację do ośrodka Caritas w Łomży, kilka razy w tygodniu ma też zabiegi prywatne w domu - opowiada tata Robert Kotowski.

Rodzice wierzą, że intensywna stymulacja psychoruchowa pomoże Oli w lepszym rozwoju i przygotuje ją do samodzielnego życia w przyszłości.
- Jej życie może stać się piękniejsze i radośniejsze - są przekonani Anna i Robert Kotowscy. - Ola potrzebuje teraz stałej i intensywnej opieki rehabilitanta, logopedy, psychologa, pedagoga oraz terapii zajęciowych.

Nowymi metodami stymulacji rozwoju są hipoterapia i dogoterapia oraz integracja sensoryczna, stosowane w większości na drogich turnusach rehabilitacyjnych. Nie ma co ukrywać, rodzina potrzebuje wsparcia finansowego.

- Zwróciliśmy się o pomoc do Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Procedura wpisania Oli na listę podopiecznych trochę trwała, ale od kilku miesięcy córka jest już na tej liście - opowiada ojciec.

Oznacza to, że na specjalne subkonto można wpłacać datki na rehabilitację Oli, można też przekazać 1 proc. podatku na ten cel, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS i nr sprawy Oli.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna