Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komary doprowadzają do szału? Zobacz, jak się pozbyć problemu!

(elia)
sxc.hu
Sezon krwiożerczych bestii w pełni. Specjaliści przewidują, że będzie jeszcze gorzej. Zobacz jak uchronić się przed tymi uciążliwymi owadami.

Poczynając od maja, a kończąc w październiku, komary dają się silnie we znaki, zwłaszcza o zachodzie słońca. Psują przyjemność odpoczynku na tarasie czy balkonie, a ich uporczywe brzęczenie przeszkadza spać nawet największym śpiochom.

Komary są bliskimi krewnymi muchy, ale są zdecydowanie bardziej od nich uciążliwe. Najczęściej spotykamy je w okolicy zbiorników wodnych oraz na podmokłych terenach.

Owady te lubią także okolice lasów. Warto więc wiedzieć, że komary składają jaja w wodzie, że najbardziej lubią płytkie, spokojne zbiorniki, a nawet większe kałuże. Dlatego też warto pilnować, aby w ogrodzie, szczególnie pod oknami domu, nie stały naczynia napełnione wodą. Ludzi wyczuwają przede wszystkim po zapachu. I dlatego większość środków odstraszających komary jest oparta na olejkach eterycznych.

Kryj się, kto może

Sposobów na obronę przed atakiem komarów jest wiele. Najpewniejszym jest unikanie miejsc, w których prawdopodobieństwo spotkania się z nimi jest największe.

Kolejnym sposobem ochrony przed komarami jest odpowiednie ubranie. Zalecane są więc długie rękawy i nogawki. To nie gwarantuje wprawdzie sukcesu, ale z pewnością znacznie ograniczy ilość ukąszeń. Warto też wybierać ubrania w jasnych barwach- ciemne kolory przyciągają komary.

Można zabezpieczać się także naturalnymi sposobami. Na przykład wanilią, lawendą, miętą i cytryną. Komary nie lubią bowiem tych zapachów, a poza tym aromatyczne olejki maskują wabiący je zapach ludzkiego ciała.

Tak więc pomóc może chociażby waniliowy aromat do ciasta, ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym czy też lawenda w doniczce.

Chronić się przed komarami można także od wewnątrz. Podobno bardzo skuteczne jest łykanie preparatów witaminy B ( UWAGA. Jej nadmiar może być szkodliwy dla organizmu, a poza tym niektórym komarom jej zapach zupełnie nie przeszkadza) , oraz jedzenie dużej ilości pomidorów.

Broń chemiczna

Walczyć z komarami można również stosując specyfiki, które je odstraszają. Jeśli planujemy wieczornego grilla w ogrodzie warto zaopatrzyć się w specjalne kadzidełka lub świece, które można rozstawić w pobliżu stołu.

W pomieszczeniach wygodne w użyciu są specjalne urządzenia zapachowe, które często są w wersji podłączanej do prądu. Wiele z nich nie można stosować nawet tam, gdzie są małe dzieci.

W przypadku wyprawy poza dom, na przykład na ryby, wygodniejsze w użyciu będą natomiast spraye i żele, którymi należy posmarować odkryte części ciała. Żele są skuteczniejsze od aerozoli, ponieważ lepiej pokrywają powierzchnię skóry.

Bardzo skuteczne są także moskitiery. Siatkę do zabezpieczania okien i drzwi można kupić, tak jak materiał, na metry i umocować za pomocą taśmy klejącej lub pinezek.

Oto kilka ludowych sposobów zwalczania komarów:
@ kawałek świecy włożyć w mały fajansowy lichtarzyk czy kubeczek i ustawić na środku głębokiego talerza. Nalać 10 łyżek wody, dodać 1 łyżkę formaliny i świecę zapalić. Zwabione jej światełkiem komary topią się w wodzie.
@ w pomieszczeniu zamknąć okna. Nalać na spodeczek trochę terpentyny i wyjść, zamykając drzwi. W ciągu 15-20 min. opary z terpentyny uśpią fruwające w pokoju komary, które opadną na podłogę. Wystarczy tylko zmieść je na śmietniczkę i spalić.
@ na parapetach okien ustawić doniczki z kwitnącą pelargonią lub zawieszać zielone liście pomidorów.
@ w pokojach ustawić spodeczki z plasterkami świeżej cebuli. Części ciała, najbardziej narażone na ukąszenie (twarz, ręce, nogi) posmarować octem, w którym przez 10 min. gotowały się liście orzecha włoskiego; podobnie "odstraszające" działanie ma też sok z liści bazylii.
@ nad łóżeczkiem dziecinnym można zrobić z tetry lub gazy aptecznej prawdziwą moskitierę, a buzię dziecka posmarować sokiem z liści bazylii
@ dobry efekt odstraszający (komary oczywiście) jest po umyciu się szarym mydłem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna