MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska zgadza się na dużą fuzję rolną. Ale stawia warunek: to zbycie zakładów w Polsce i na Węgrzech

PAP
Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Viterra ma sprzedać zakłady w Polsce (i na Węgrzech), zajmujące się tłoczeniem i rafinacją nasion rzepaku i słonecznika.
Viterra ma sprzedać zakłady w Polsce (i na Węgrzech), zajmujące się tłoczeniem i rafinacją nasion rzepaku i słonecznika. Gazeta Wroclawska Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Komisja Europejska wyraziła zgodę na fuzję firm Bunge i Viterra. Jednak warunkiem jest sprzedaż przez Viterrę zakładów w Polsce i na Węgrzech. Inaczej dojdzie do koncentracji na rynku nasion oleistych. W wyniku fuzji powstanie jedna z największych spółek na świecie, handlujących produktami rolnymi.

W wyniku fuzji dwóch firm z branży rolno-spożywczej, które działają na rynku światowym powstanie spółka warta blisko 35 mld dolarów. Zgodę na nią musiała wyrazić Komisja Europejska i zrobiła to w piątek 2.08. Są jednak warunki. Obie firmy: amerykańska Bunge i kanadyjska Vittera podjęły zobowiązania, które zapobiegną nadmiernej koncentracji na rynku nasion roślin oleistych. Zaproponowały KE, że sprzedadzą zakłady Viterry, które znajdują się w Polsce i na Węgrzech. W Polsce Vittera działa od 1997 roku. Zajmuje się handlem, magazynowaniem, przeładunkiem i transportem zboża, roślin oleistych, olejów spożywczych i śruty.

Wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager cytowana w komunikacie podkreśliła, że zapobieganie koncentracji w rolniczych łańcuchach dostaw ma kluczowe znaczenie zarówno dla rolników, jak i konsumentów.
– Mieliśmy obawy, że transakcja może mieć wpływ na łańcuchy dostaw nasion rzepaku i słonecznika w Europie Środkowej, z potencjalnymi konsekwencjami dla przemysłu spożywczego, paszowego i biopaliw. Zbycie całej działalności firmy Viterra w zakresie nasion oleistych na Węgrzech i w Polsce pozwoli zachować konkurencję na tych rynkach – oświadczyła komisarz.

Nowo powstałe przedsiębiorstwo będzie mogło skuteczniej konkurować z dwoma innymi globalnymi gigantami zbożowymi Archer-Daniels-Midland oraz Cargill. Jak odnotowała agencja Reuters, transakcja ma niespotykany dotąd rozmiar w światowym sektorze rolnictwa. Propozycja pojawiła się, gdy firma Bunge odnotowała rekordowe zyski w 2022 roku, korzystając z ograniczonych światowych dostaw zboża w związku z wojną z Ukrainą.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna