MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kompostownik w domu lub ogrodzie - co mówią przepisy? Domowe kompostowanie dla początkujących. Podpowiadamy, od czego zacząć

Justyna Madan
Kompostować może tak naprawdę każdy, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i wiedzieć, co w kompostowniku można umieścić, a czego nie wrzucamy tam nigdy.
Kompostować może tak naprawdę każdy, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i wiedzieć, co w kompostowniku można umieścić, a czego nie wrzucamy tam nigdy. Getty Images
Kompostowanie to prosty, niezawodny i niedrogi sposób na wykorzystanie domowych odpadków, od warzywnych i owocowych obierek przez kawowe i herbaciane fusy po resztki jedzenia z obiadu. Co najważniejsze, nie trzeba mieć domu z ogrodem, aby zacząć swoją przygodę z kompostowaniem. Wystarczy trochę miejsca w kuchni lub na balkonie, a uzyskany kompost poprawi jakość naszych balkonowych plonów. Tylko czy w domu można mieć kompostownik? Sprawdzamy, co na to przepisy.

Spis treści

Na temat kompostowania krąży wiele mitów, chociażby takie, że kompost śmierdzi lub brudzi, że można kompostować tylko, jeśli ma się duże podwórko, że zajmuje dużo czasu i jest drogie albo że potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Otóż nie. Tak naprawdę każdy może kompostować, a koszty są tak naprawdę minimalne. Z kompostowania płynie wręcz więcej korzyści, bo redukujemy marnotrawstwo do minimum. Czy jednak na pewno można mieć kompostownik w mieszkaniu?

Co przepisy mówią o kompostowaniu w domu?

Przede wszystkim, jeśli mówimy o kompostowaniu w ogóle, warto wziąć pod uwagę to, co zapisane jest w przepisach. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2022 roku określają minimalne odległości kompostownika m.in. od okien i drzwi pomieszczeń, w których przebywają ludzie.

O jakich odległościach mowa? Dla kompostowników o objętości od 10 do 50 m3 odległości od okien i drzwi powinny wynosić 30 metrów, a od sąsiada 7,5 metra. Czy to oznacza, że nie możemy kompostować w domu? Nic bardziej mylnego, wszak domowy kompostownik nie jest tak duży! Pojemniki na kompost do domowego użytku, które można kupić np. w sklepach internetowych mają objętość 0,2-0,3 m3.

Taki pojemnik jest „mikrokompostownikiem”, nie spełnia warunku obiektu budowlanego i przepisy dotyczące odległości go nie dotyczą. Oznacza to, ze spokojnie i zgodnie z przepisami możemy kompostować w domu. Pamiętajmy jednak, że nie powinien on przeszkadzać sąsiadom. Kodeks cywilny, art. 144 K.c. jasno informuje, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”

Co można kompostować?

  • owoce i warzywa, gotowane lub surowe,
  • skorupki jajek,
  • fusy z kawy i herbata liściasta,
  • makaron, ryż, komosa ryżowa lub owies,
  • fasola, soczewica, hummus, dipy z fasoli,
  • orzechy i nasiona,
  • 100% bawełna lub 100% wełna (dowolna ilość poliestru lub nylonu nie będzie kompostować i pozostanie),
  • włosy i futro,
  • popiół z kominka,
  • rozdrobniony papier, tektura i gazeta,
  • wycinki liści i martwe rośliny doniczkowe.

Materiały, których nie można kompostować:

  • odpady zwierząt domowych (z powodu możliwego skażenia bakteryjnego),
  • nabiał,
  • oleje i tłuszcze,
  • chore rośliny lub rośliny traktowane pestycydami lub herbicydami,
  • mięso lub ryba (lub kości),
  • węgiel lub węgiel drzewny.

Od czego zacząć przygodę z kompostowaniem?

Kompostowanie przynosi korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne na dużą i małą skalę. Niektóre są bezpośrednie i natychmiastowe, a inne mają miejsce w dłuższej perspektywie. Przede wszystkim wraz z rozpoczęciem przygody z domowym kompostownikiem wzrasta nasza świadomość na temat marnowania żywności i tego, że wszystko co jemy, jest częścią naturalnego cyklu.

Czy wiesz, że nawożenie gleby kompostem pomaga zatrzymywać wodę na tyle, że może zmniejszyć potrzebę nawadniania? Dotyczy to zarówno dużych gospodarstw, jak i balkonowego ogródka.

Pierwszym podejściem do kompostowania może być umieszczenie odpadków w wiadrze, a następnie wykorzystanie materiału do nawożenia roślin. Zacznij od owoców i warzyw, obierki, końcówki, resztki. Także torebki herbaty, fusy po kawie, skorupki jajek, stare kwiaty — nawet ludzkie włosy!

Kiedy kompostujesz, resztki kuchenne powinny być częścią przemyślanego procesu układania warstw, aby przyspieszyć ich rozkład. Najpierw układamy produkty suche, takie jak rozdrobniony papier, tekturę, gazety, wytłaczanki na jajka, a dopiero później resztki jedzenia.

Warto też pamiętać, że resztki jedzenia można przechowywać w zamrażarce, jeśli martwimy się o nieprzyjemny zapach i nie chcemy inwestować w specjalny pojemnik.

Jak długo trzeba czekać zanim materiał z kompostownika będzie się nadawał do nawożenia? Wszystko zależy od temperatury, wilgotności i wszelkich czynników zewnętrznych. Jeśli jest gorąco, kompost będzie gotowy nawet po 2 miesiącach, kiedy jest zimno, trzeba czekać nawet do pół roku. To świetna okazja, żeby zacząć kompostować już teraz i mieć materiał do nawożenia naszych domowych upraw, kiedy przyjdzie wiosna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna