MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje renta rodzinna

Ewa Wyrwas
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka
Na pytania naszych Czytelników podczas dyżuru w redakcji odpowiadała Katarzyna Krupicka z ZUS

W lipcu tego roku kończę 25 lat. Pobieram rentę rodzinną i pozostanie mi ostatni rok studiów w szkole wyższej. Czy będę miała prawo do wypłaty tej renty, czy w sierpniu zostanie ona wstrzymana?

Decydującym znaczeniem dla dalszego prawa do renty rodzinnej jest ustalenie, czy w dacie ukończenia 25. roku życia była pani studentką ostatniego roku studiów w szkole wyższej. Informację tę można potwierdzić na podstawie wpisu dokonanego w oparciu o regulamin obowiązujący uczelnię.

Aby kontynuować wypłatę renty rodzinnej musi pani przedłożyć zaświadczenie wystawione przez władze uczelni potwierdzające fakt zdania wszystkich egzaminów przewidzianych w ramach przedostatniego roku studiów oraz uzyskania wpisu na ostatni roku studiów przed ukończeniem 25 lat.

Jeżeli uczelnia nie wyda stosownego dokumentu, dalsza wypłata może być również kontynuowana po złożeniu stosownego oświadczenia. Zaświadczenie o podjęciu nauki na ostatnim roku studiów musi być jednak dostarczone od razu po rozpoczęciu roku akademickiego. W przypadku braku dołączenia żądanego dokumentu wypłata renty zostanie wstrzymana, a pani zostanie zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.

Jestem nauczycielką. Zostałam zwolniona z pracy z powodu zmian organizacyjnych. Złożyłam następnie wniosek o zasiłek dla bezrobotnych i nie mam zamiaru pracować. Wiek 55 lat skończę w maju 2017 roku. Czy jeśli będę pobierała zasiłek dla bezrobotnych, to mogę nie otrzymać prawa do świadczenia kompensacyjnego?

Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje osobie, która po rozwiązaniu (wygaśnięciu) stosunku pracy, a przed przejściem na świadczenie, nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej ani też nie prowadzi pozarolniczej działalności.

Pobieranie po ustaniu pracy nauczycielskiej zasiłku dla bezrobotnych nie stanowi przeszkody do uzyskania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, o ile spełnione zostaną pozostałe wymagane warunki.

Powinna pani bowiem pamiętać o tym, żeby udowodnić wymagany staż pracy, który w przypadku nauczycielskiego świadczenia kompensacyjne wynosi co najmniej 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat wykonywania pracy w zawodzie nauczyciela w wymiarze co najmniej 0,5 obowiązującego wymiaru zajęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna