MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

(EW)
Archiwum
Dyżur. Podczas dyżuru w redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

14 kwietnia wygasła mi umowa o pracę. W firmie, która mnie zatrudniała, przepracowałem prawie 2 lata na pełnym etacie. Czy gdybym zachorował to będę miał prawo do zasiłku?

- W przypadku choroby, zasiłek chorobowy będzie panu przysługiwał, jeżeli spełnione zostaną określone warunki.

Jednym z nich jest to, aby niezdolność do pracy, która powstała po ustaniu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, trwała bez przerwy co najmniej 30 dni. Ważny jest również moment jej powstania. Musi nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tych tytułów - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym „E”).

Zdarzają się także sytuacje, w których zasiłek chorobowy nie będzie przysługiwał za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Dotyczą one osób niezdolnych do pracy, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, kontynuują działalność zarobkową lub podjęły działalność zarobkową, z tytułu której mogą być objęte obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Bez prawa do zasiłku pozostaną również osoby, które nie nabyły do niego prawa w czasie ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania tzw. okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Nie otrzymają także zadośćuczynienia osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, jak również podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Pana sytuacji to nie dotyczy, ale zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ustało ono po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna