Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kończy się czas „grania” głuszców w Puszczy Augustowskiej. To spektakularny okres tokowania kogutów (zdjęcia)

PZA(oprac.)
Mówi się, że pieśni głuszców przestaną zupełnie wybrzmiewać wraz z pierwszym kukaniem kukułek, a te w Puszczy jeszcze się nie ujawniły.

Toki wygasają w związku z coraz rzadszą obecnością kur na arenach tokowych. Większość głuszek bowiem założyła już gniazda i składa do nich jaja, inne wybierają bezpieczne miejsca do gniazdowania, z których będą mogły obserwować otoczenie.

Gniazdo głuszca z reguły jest osłonięte pniem, korzeniami lub gałęziami (zwykle świerkowymi), ukryte przed wzrokiem niepożądanych gości takich jak np. lisy czy jastrzębie. Głuszka wydrapuje płytki dołek, skąpo wyściełając gniazdo igliwiem, trawami, liśćmi, mchem lub gałązkami. W warunkach naturalnych do gniazda składa od 6 do 12 jaj, podczas gdy w hodowli może złożyć ich więcej. Jaja są wielkości jaj kurzych, podobne do nich w kolorze, mniej lub bardziej brązowo lub szaro nakrapiane.

Dopiero w momencie złożenia pełnego „składu” jaj głuszka zasiada na gnieździe, uruchamiając tym samym proces inkubacji, czyli rozwoju ptasiego zarodka. Głuszka posiedzi na jajach od 24 do 28 dni, od czasu do czasu schodząc z gniazda w poszukiwaniu jedzenia lub w celu obrócenia jaj. Obracanie jaj w gnieździe jest charakterystyczne dla gatunku. Różnica temperatur występująca pomiędzy dnem gniazda (gruntem), a wysiadującą jaja głuszką, ma prawdopodobnie duży wpływ na sukces lęgowy. Podejmuje się zatem próby odtworzenia takich warunków temperaturowych w hodowlach głuszców podczas procesu wylęgu piskląt z wykorzystaniem inkubatorów.

Puszcza Białowieska: Kończy się okres zrzucania poroży przez...

Tegoroczne toki w prowadzonej w Puszczy Augustowskiej od 2013 roku przez Nadleśnictwo Głęboki Bród hodowli głuszców mają się również ku końcowi. Stworzone warunki, zbliżone do naturalnych, umożliwiły kurom założenie gniazd w ukryciu. Dłuższą chwilę zajęło opiekunowi stada dostrzeżenie złożonych w nich jaj. Dzisiaj mamy już 5 gniazd, a w nich łącznie 16 jaj. W najbliższych dniach kury rozpoczną wysiadywanie jaj. Składanie jaj może potrwać nawet do połowy maja. W drugiej połowie maja należy natomiast spodziewać się już pierwszych piskląt głuszca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna