Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Porozumienia. Jarosław Gowin ponownie prezesem partii. "Polska potrzebuje zjednoczenia, wspólnoty, a nie folwarku politycznego"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kongres wyborczy Porozumienia. Jarosław Gowin ponownie wybrany prezesem partii
Kongres wyborczy Porozumienia. Jarosław Gowin ponownie wybrany prezesem partii Adam Jankowski
W niedzielę rozpoczął się kongres wyborczy Porozumienia, na którym zostały wybrane nowe władze partii. - Dojrzałość polityczna wymaga umiejętności zawierania kompromisów. Ale dojrzała polityka z drugiej strony wymaga też jasnego wyznaczenia granicy kompromisów - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin.

W niedzielę rozpoczął się kongres Porozumienia, na którym zostały wybrane nowe władze partii. Jarosław Gowin ponownie został wybrany prezesem ugrupowania na kolejną kadencję.

Podczas kongresu, jeszcze przed głosowaniem, Gowin zabierał głos i podziękował wszystkim działaczom za obecność oraz współpracę.

- Jestem głęboko przekonany, że Polska potrzebuje partii centroprawicowej, prawdziwie patriotycznej, a zarazem partii konsekwentnie progospodarczej, prosamorządowej i proeuropejskiej. Partii, dla której służba Polakom i państwu jest nieporównanie ważniejsza niż jakiekolwiek indywidualne interesy jednostek - mówił lider Porozumienia.

- Polska potrzebuje zjednoczenia, Polska potrzebuje wspólnoty, a nie folwarku politycznego. Potrzebuje jedności, poświęcenia a nie kumoterstwa. Potrzebuje wspólnoty, mądrości i odwagi. Naszego poświecenia, naszej mądrości, naszej odwagi. Potrzebuje odpowiedzialności za obecne i przyszłe pokolenia i taką wspólnotę wartości i wspólnotę ludzi, którzy konsekwentnie stoją za tymi wartościami widzę na tej sali. Jestem dumny, że mogę być liderem takiej partii - kontynuował Gowin.

Dodał, że „dojrzałość polityczna wymaga umiejętności zawierania kompromisów. Ale dojrzała polityka z drugiej strony wymaga też jasnego wyznaczenia granicy kompromisów". - Są takie sprawy i takie wartości, w których Porozumienie na żadne kompromisy nie pójdzie – jasno zaznaczył lider Porozumienia.

Sobotni kongres

Dzień wcześniej, bo w sobotę, odbył się programowy kongres Porozumienia, na którym przedstawiono nowy program partii oraz wartości, jakimi się kieruje.

Politycy partii wskazywali, że nowy program powstał we współpracy z ponad setką ekspertów podczas 14 konferencji programowych, które odbywały się w całej Polsce.

- Jakie jest nasze credo? Po pierwsze Polska. Poszliśmy do polityki z pobudek patriotycznych. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Jako konserwatyści jesteśmy przywiązani do naszych polskich, chrześcijańskich wartości – mówił wtedy Gowin.

Polityk przywołał wartości, jakimi będzie kierowało się Porozumienie: demokracja, praworządność, samorządność, gospodarka, społeczeństwo, wiedza i nauka oraz klimat.

- Wiemy, że w gospodarce sprawdzają się przede wszystkim prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do niezbędnego minimum. W tym obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani, żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej – tłumaczył.

Po 1989 roku przez polską scenę polityczną przewinęło się mnóstwo partii politycznych. Niektóre z nich pozostały z nami na dłużej, a inne zniknęły bardzo szybko. W naszym zestawieniu prezentujemy te najdziwniejsze partie polityczne, które często miały bardzo abstrakcyjne postulaty lub zabawne nazwy. Wśród ich propozycji było m.in. wcielenie Polski do USA czy uznanie Bytomia jako centrum świata.Zestawienie zostało przygotowane na podstawie książki "Leksykon polskich partii politycznych" pod redakcją: Rafała Glajcara, Agnieszki Turskiej-Kawa i Waldemara Wojtasika. Sprawdź czy pamiętasz wszystkie te partie.Zobacz najdziwniejsze partie ------>

Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kongres Porozumienia. Jarosław Gowin ponownie prezesem partii. "Polska potrzebuje zjednoczenia, wspólnoty, a nie folwarku politycznego" - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna