Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konie kontra droga. Asfalt utrudni jeźdźcom dotarcie do puszczy

Redakcja
Turystyka konna, z roku na  rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów wypoczywających w okolicach Augustowa
Turystyka konna, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów wypoczywających w okolicach Augustowa Zdjecie ilustracyjne
– Szlak konny, jedna z atrakcji gminy Augustów, może być zlikwidowany – alarmuje Agnieszka Winkler, właścicielka stadniny w Żarnowie. Jeśli powstanie wąska, asfaltowa droga, to ze stadniny nie można będzie dojechać do żadnej z pięciu wytyczonych w pobliskim lesie tras. – To strata nie tylko dla mnie, ale też mieszkańców całej gminy oraz miasta – słusznie zauważa Winkler. – Bo turystyka konna, z roku na rokcieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wypoczywających w naszym regionie turystów.

Auta spłoszą konie

Stadnina w Żarnowie funkcjonuje od 24 lat. Aktualnie znajdują się w niej 34 konie, z czego niemal wszystkie przygotowane są do pracy z dziećmi. W
stadninie odbywają się bowiem turnusy rehabilitacyjne, biwaki, wakacje w siodle oraz rajdy dla dzieci i dorosłych. Te ostatnie wiodą przez Puszczę Augustowską.

– Jednak, by z gospodarstwa dojechać do pobliskiego lasu trzeba pokonać szutrową, gminną drogę – dodaje rozmówczyni. – To niewielki, bo 1300-metrowy odcinek. Ale w najbliższym czasie ma on być modernizowany. Projektanci w ogóle nie wzięli nas pod uwagę. Przy asfalcie przewidzieli bardzo wąskie pobocze, ze stromą skarpą.

 

A to oznacza, że jeźdźcy, ze względów bezpieczeństwa, nie będą mogli poruszać się tą drogą, ponieważ samochody będą przejeżdżały zbyt blisko i mogłyby spłoszyć konie.

– Będziemy uwięzieni we własnym gospodarstwie – obawia się właścicielka stadniny.

Pobocze będzie szersze

Zbigniew Buksiński, wójt gminy Augustów mówi, że o pieniądze na modernizację drogi zabiegał przez kilka ostatnich lat.

– To, wbrew pozorom bardzo ważny odcinek – tłumaczy. – Łączy bowiem trzy drogi krajowe, które prowadzą do Białegostoku, Warszawy, a także Ełku.

„Dobre” położenie sprawiło, że w tym roku gmina otrzyma fundusze na przebudowę trasy. Posiada już dokumentację techniczną i w połowie tego miesiąca, w drodze przetargu, wyłoni wykonawcę.

– Pas drogowy rzeczywiście jest zbyt wąski, by urządzić szlak konny z prawdziwego zdarzenia – zauważa wójt. – Ale poprosiłem projektanta, aby maksymalnie poszerzył pobocze drogi. Myślę, że dzięki temu uda się wygospodarować szlak o szerokości od 1,5 do 2 metrów. Oczywiście, tylko na odcinku od stadniny do lasu.

 

Buksiński dodaje, że będzie też zabiegał o montaż dwóch progów zwalniających prędkość. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia.

(hel)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna