Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu. Podziemna Trasa Turystyczna zmieniła się w Rzeszowskie Piwnice - interaktywną instytucję kultury [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Konrad Karaś
Konrad Karaś
W środę 29 grudnia 2021 roku prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z zaproszonymi gośćmi oficjalnie podsumował projekt „Rzeszowskie Piwnice - interaktywna instytucja kultury”.
W środę 29 grudnia 2021 roku prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z zaproszonymi gośćmi oficjalnie podsumował projekt „Rzeszowskie Piwnice - interaktywna instytucja kultury”. Barbara Galas
Już od 3 stycznia 2022 roku mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą poznać sekrety historii stolicy Podkarpacia w multimedialnej formie. Na zwiedzających Rzeszowskie Piwnice czeka mnóstwo interaktywnych atrakcji.

W średniowiecznym Rzeszowie, lokowanym w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, kwitł handel i rzemiosło. Rolę magazynów handlowych oraz tzw. „sklepów ziemnych” pełniły piwnice, budowane pod kamienicami, placem rynkowym, a także pod przyległymi ulicami, tworząc nieregularną sieć komór i korytarzy na różnych głębokościach, dochodzących nawet do dziesięciu metrów. Podziemne magazyny zapewniały towarom odpowiednią temperaturę przechowywania, chroniły przed złodziejami i pożarami. W czasach zagrożeń – wojen, najazdów tatarskich i kataklizmów – piwnice zapewniały mieszkańcom miasta schronienie. Rozkwit miasta trwał do XVIII w. Po tym okresie handel zaczął upadać, a piwnice nie były już tak bardzo potrzebne. Część z nich zasypano i zamurowano.

W latach sześćdziesiątych XX wieku z powodu przedostawania się do podłoża wód opadowych skała lessowa traciła swoją stabilność, powodując zagrożenie dla Rynku i kamienic. Następowało zapadanie się powierzchni i osiadanie kamienic. Podjęto wówczas decyzję o ratowaniu rzeszowskiej Starówki.

Od lat 70. trwały prace nad zabezpieczeniem piwnic i fundamentów kamienic. Odpowiednio zabezpieczone i odrestaurowane piwnice oraz korytarze posłużyły do utworzenia Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie piwnice”.

- W 2016 roku, w ramach budżetu obywatelskiego, zgłosiłem pomysł wzbogacenia trasy podziemnej o rozwiązania interaktywne, uatrakcyjniające zwiedzanie, ułatwiające poznawanie historii Rzeszowa. Bardzo się cieszę, że po 5 latach, ten projekt kończy się tak spektakularnie – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego podsumowania projektu „Rzeszowskie Piwnice- interaktywna instytucja kultury”, które odbyło się w środę.

- Chciałabym podziękować za realizację tej ważnej dla Rzeszowa inwestycji. Mam również swoją historię związaną z tym zadaniem. Rozpoczęła się, kiedy realizowaliśmy jeszcze Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, w perspektywie 2004-2006. Wtedy, jeszcze jako pracownik Urzędu Wojewódzkiego, miałam możliwość realizacji projektu związanego z podziemiami. Później miałam możliwość kontynuować go jako pracownik Urzędu Marszałkowskiego. Dziś jako przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej mogę powiedzieć, że fundusze europejskie, które są tworzone , kreowane w naszym resorcie mają wkład w Rzeszów, w Rzeszowskie Piwnice, w tę strefę kultury oraz w rozwój regionalny – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W środowej uroczystości wzięli udział m.in. także wojewoda Ewa Leniart oraz byli prezydenci Rzeszowa: Tadeusz Ferenc, Mieczysław Janowski i Andrzej Szlachta.

- Rzeszów to miasto o bogatej historii, sięgającej czasów średniowiecznych – mówiła Ewa Leniart. - Jak wiele miast w tym czasie, miało sieć piwnic wykorzystywanych przez kupców do składowania towarów. Bardzo się cieszę, że pojawiła się inicjatywa, aby przeznaczyć istniejące korytarze na instytucję kultury, która w nowoczesny sposób przekazuje historię miasta i buduje atrakcyjność regionu – dodała wojewoda.

- Rzeszów jest w ciągłym rozwoju i dowodem tego jest również rozwój tejże trasy. Wspominam spotkanie z panią Marią, żoną Lecha Kaczyńskiego. Kiedy tu chodziliśmy, po tych piwnicach, umawialiśmy się na kolejne spotkanie. Niestety nieszczęście, które spotkało Polskę, spotkało pana prezydenta i jego żonę spowodowało, że to spotkanie nie mogło dojść do skutku. Wspomnę, że początkowo budową tej trasy zajmował się Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Ja pełniąc obowiązki dyrektora MZBM czołgałem się tu z moimi współpracownikami i wynosiłem piach i ziemię w wiaderkach. Taki był początek. Chciałbym życzyć, aby trasa się rozwijała, żeby jej przebieg dosięgnął kościoła Farnego. Życzę, by Rzeszów szedł do przodu, by był zaliczany do najlepszych miast w Polsce, Europie, w świecie – powiedział Tadeusz Ferenc.

Ciekawostki dotyczące rzeszowskiej trasy:

 • Jest jedną z najdłuższych tras w Polsce – 396 m.
 • Najwęższy korytarz ma szerokość 70 cm
 • Im głębsza piwnica tym jest młodsza.
 • Najstarsze fragmenty kamienic, które kiedyś stały na rynku znajdują teraz pod ziemią.
 • Najstarsza piwnica, o której wspominają dokumenty pochodzi z 1427 r. i znajduje się pod budynkiem ratusza.

Działalność kulturalna prowadzona będzie w czterech strefach:

 • Strefa A. Skwer Kultury - usytuowana na płycie rzeszowskiego Rynku
 • Strefa B. Przestrzeń wielofunkcyjna - usytuowana poziomie -1, bezpośrednio pod Skwerem Kultury
 • Strefa C. Rzeszowskie Piwnice - przebiegająca przez podziemne pomieszczenia piwnic i korytarzy – położonych pod powierzchnią Rynku
 • Strefa D. Przestrzenie warsztatowe - usytuowane w pobliżu wyjścia z Rzeszowskich Piwnic

Utworzenie Rzeszowskich Piwnic jest wynikiem realizacji projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury”. Jego wartość to blisko 19 mln zł, z czego prawie 13 mln zł to dofinansowanie z UE. Wykonawcami nowej, interaktywnej ekspozycji było konsorcjum trzech firm: Asseco Data System S.A., ART FM Sp. z o.o. i NEW AMSTERDAM Sp. z o.o.

Widowiskowa promocja Rzeszowskich Piwnic [ZDJĘCIA]

Miasto proponuje dwie ścieżki zwiedzania rzeszowskich Piwnic

Interaktywna Legenda - to multisensoryczna, angażująca ścieżka zwiedzania, w której zwiedzający z „biernych” uczestników narracji stają się „aktywnymi” bohaterami snutej opowieści. Scenariusz tego wariantu wystawy obejmuje interaktywne stanowiska, na których na uczestników czekają specjalne zadania do wykonania. Zadania zostały zaprojektowane w ten sposób, by angażowały intelektualnie, manualnie oraz emocjonalnie. Goście Rzeszowskich Piwnic tworzą drużynę, której zadaniem jest odkrycie skarbu Rzeszowa. Do dyspozycji zwiedzających udostępniany jest zestaw podróżnika (activity pack) – przedmioty, które pomogą uczestnikom przygody rozwiązywać niektóre z zadań.

Niezwykła przygoda rozpoczyna się od podróży w zamierzchłe czasy. Tam czeka na zwiedzających tajemnica pobliskich mokradeł – biorąc udział w interaktywnej legendzie, będą starali się rozwikłać zagadkę nazwy Rzeszów. Gdy drużyna pozna etymologię nazwy miasta, wyruszy w podróż z Janem Pakosławicem. Ich zadaniem jest pomoc dyplomacie Kazimierza Wielkiego w niebezpiecznej misji do Złotej Ordy. Stawka jest niebagatelna – jeśli uda im się odnieść sukces, król nagrodzi Pakosławica darując mu Rzeszów i rozległe ziemie na własność. Po zapoznaniu się z sylwetką dyplomaty zwiedzający odbędą z nim podróż na wschód do chana…

A to tylko początek niezwykłej wyprawy w głąb historii i dziedzictwa naszego miasta, obejmującej kilkusetletnie władanie miastem przez ród Rzeszowskich i inne rody rządzące Rzeszowem do czasu sprzedaży miasta przez Lubomirskich w połowie XIX wieku.

Obrazy historii - to ścieżka zwiedzania przeznaczona dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Scenariusz tego wariantu w większym stopniu wyczerpuje wiedzę historyczną oraz kładzie nacisk na opowieść o samych piwnicach. Ten wariant zakłada wykorzystanie multimediów do przedstawienia historii i dziedzictwa Rzeszowa.

Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia pochodzenia nazwy miasta, prezentacji ustaleń badań archeologicznych, legend i opowieści o ludach żyjących na tych terenach w pradziejach. Następnie zwiedzający dowiedzą się, jak kształtowała się polityka Kazimierza Wielkiego – zatargach i sojuszach z sąsiadami w XIV wieku (relacje z Litwinami, Rusią Halicką, Węgrami), czyli okresu gdy Rzeszów otrzymał prawa miejskie. Przedstawiona zostanie postać Jana Pakosławica, jego misjach do Złotej Ordy, na Litwę i do Awinionu. Nastąpi wyprawa w głąb historii i dziedzictwa naszego miasta, obejmująca kilkusetletnie władanie miastem przez ród Rzeszowskich i inne rody rządzące Rzeszowem do czasu sprzedaży miasta przez Lubomirskich w połowie XIX wieku. Miasto w znacznej mierze musiało odpierać ataki najeźdźców, którymi przez wieki byli Tatarzy, oraz charakterystycznych dla tych rejonów wojen prywatnych np. wojny o jarmarki między Mikołajem Spytkiem Ligęzą a Stanisławem „Diabłem” Stadnickim, konfederacji barskiej i dokonaniach „zamiejscowych”, takich jak udział Lubomirskiego w Odsieczy Wiedeńskiej.

Zaprezentowana zostanie militarna historia Rzeszowa. Zwiedzający poznają topograficzne walory obronne grodu założonego nad Wisłokiem oraz późniejsze fortyfikacje miejskie. Poznają też historię zamku rzeszowskiego. Poznają osoby wybitnych Rzeszowian, którzy na przestrzeni wieków odegrali doniosłe role w rozmaitych konfliktach zbrojnych (m.in. Hieronim Augustyn Lubomirski, Władysław Sikorski, Stanisław Maczek).

Zwiedzanie także dla osób niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnością, a w szczególności z niepełnosprawnością ruchową (poruszające się na wózkach inwalidzkich) będą mogły zwiedzać ekspozycję głównie wirtualnie. Emisja treści w formie nagrań umożliwi dostęp do zwiedzania dla osób niewidzących lub słabowidzących, a forma napisów na ekranach umożliwi dostęp dla osób głuchoniemych. Do dyspozycji osób niepełnosprawnych udostępniono 2 stanowiska z wirtualną rzeczywistością, zlokalizowane w strefie wejściowej. Zwiedzający mają możliwość wirtualnie przejść przez wystawę i poznać najważniejsze zagadnienia podejmowane w trakcie tradycyjnego zwiedzania.
Ponadto przewidziano możliwość fizycznego zwiedzania dla osób głuchoniemych, niewidzących i słabowidzących w towarzystwie opiekuna.

Ceny biletów

 • normalny - 25 zł
 • ulgowy - 20 zł
 • rodzinny - 70 zł
 • dzieci do lat 4 - wstęp bezpłatny
 • karta dużej rodziny/karta wielodzietna 3+ - 20 zł/os.

Wydarzenia towarzyszące

30 grudnia 2021 r., 31 grudnia 2021 r. i 2 stycznia 2022 r. w Rzeszowskich Piwnicach odbędą się wydarzenia towarzyszące:

I dzień 30.12.2021 r. (czwartek)
Pokazy w kinie:

 • projekcja dla dzieci Podróże Pana Kleksa (10.00 - 11.30)
 • projekcja filmów Rzeszowskie Janusze (12.00 - 13.30)
 • projekcja filmu dokumentalnego TVP - Losy Rzeszowskiego Rynku 1945 - 2007 (Babelski Film) (16.00 - 17.00)
 • pokazy filmu o Rzeszowie, Rzeszowskich Piwnicach (13.30 - 15.00)

Warsztaty tworzenia kalendarzy - Koło Naukowe Grafo (od 17:00)

Stanowisko VR - UM Rzeszowa (10.00 - 19.00)

Warsztaty ceramiki (12.00 - 15.00)

Strefa Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (10.00 - 19.00)

 • Punkt Adopcji Roślin,
 • Kulturalna biblioteczka,
 • Warsztaty kolażu z wykorzystaniem dzieł Kantora i Szajny (15.00 - 17.00)

Dźwiękowy wehikuł (10.00 - 19.00)

 • słuchowisko ucho
 • podcast przygrywka
 • słuchowisko „Istnienie poszczególne”
 • Koncert Eskaubei (19.00 - 20.00)

II dzień 31.12.2021r. (piątek, Sylwester)
Pokazy w kinie:

 • projekcja dla dzieci Akademia Pana Kleksa (10.00 - 11.30)
 • projekcja filmów Rzeszowskie Janusze 2 części (12.00 - 13.30)
 • pokazy filmu o Rzeszowie (14.00 - 16.00)

Strefa Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (10.00 - 16.00)

 • Punkt Adopcji Roślin,
 • Kulturalna biblioteczka,

Dźwiękowy wehikuł (10.00 - 16.00)

 • słuchowisko ucho
 • podcast przygrywka
 • słuchowisko „Istnienie poszczególne”

Stanowisko VR - UM Rzeszowa

III dzień 2.01 (niedziela)
Pokazy w kinie:

 • pokaz filmu dla dzieci pt. "Pan Kleks w Kosmosie" (10.00 - 11.30)
 • projekcja filmu dokumentalnego TVP Losy Rzeszowskiego Rynku 1945 - 2007 (Babelski Film) (12.00 - 13.00)
 • pokazy filmu o Rzeszowie (13.30 - 18.00)

Warsztaty field recordingu ze Sławomirem Nosalem - spacer w okolicach rynku - połączenie z mediateką (13.00 - 15.00)

Paweł Pasterz (Radiolatorium) - pokaz laserów (14.00 - 16.00)

Warsztaty ceramiki Wojciech Klęsk (12.00 - 15.00)

Koncert The Freeborn Brothers (18.00 - 19.30)

Stanowisko VR - UM Rzeszowa (10.00 - 18.00)

Strefa Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (10.00 - 18.00)

 • Punkt Adopcji Roślin,
 • Kulturalna biblioteczka.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna