Koniec strajku w PKS Białystok

(ika)
Udostępnij:
Autobusy znów zaczną wozić pasażerów.

Po 11 dnia zakończył się wreszcie strajk w białostockim PKS-ie. Znów otwarte zostaną kasy, a kierowcy wrócą na trasy.

To były wyjątkowo trudne negocjacje. W piątek 16 września w wyniku rozmów, prowadzonych pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego i przewodniczącego komitetu strajkowego Krzysztofa Bagińskiego, doszło jednak do podpisania porozumienia o zakończeniu sporu zbiorowego oraz strajku w PKS SA Białystok.

Oto treść porozumienia:

"Mając na uwadze dobro mieszkańców województwa, pracowników PKS oraz interes ekonomiczny PKS S.A. Białystok umawiające się strony postanawiają, co następuje:

1. Rada Nadzorcza PKS Białystok w dniu 16 września przyjmie rezygnację Zarządu spółki. Do czasu wyłonienia nowego zarządu - zarząd spółki będzie sprawowany przez członka Rady Nadzorczej Andrzeja Jackiewicza.

2. Rada Nadzorcza powoła nowego prezesa i zarząd spółki w drodze konkursu, którego kryteria zostaną opracowane przez Radę Nadzorczą przy udziale trzech przedstawicieli wskazanych przez trzy zakładowe organizacje związkowe. W przypadku niewyłonienia prezesa w otwartym konkursie kandydata na prezesa zarekomenduje Radzie Nadzorczej Zarząd Województwa.

3. Nowo wyłoniony zarząd spółki PKS S.A. Białystok na swoim pierwszym posiedzeniu ponownie rozpatrzy sprawę trzech zwolnionych dyscyplinarnie pracowników.

4. Komitet Strajkowy z dniem 16 września 2011 r. zakończy strajk generalny i wszyscy pracownicy przystąpią do wykonywania swoich obowiązków.

5. Pracownicy, którzy uczestniczyli w strajku nie poniosą odpowiedzialności dyscyplinarnej za udział w proteście.
6. W przypadku niezrealizowania wyżej wymienionych ustaleń załoga przystąpi do akcji protestacyjnej".

Pod dokumentem kończącym spór zbiorowy podpisali się: marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański i wicemarszałek Mieczysław Baszko, ze strony strajkujących przewodniczący komitetu strajkowego Krzysztof Bagiński oraz szefowie związków zawodowych działających w przedsiębiorstwie.

W imieniu rady nadzorczej podpisy złożyli wszyscy jej członkowie.

W spółce zatrudnionych jest ok. 400 osób. Prowadzony od ubiegłego wtorku strajk generalny i wiążące się z tym odwołanie 1200 kursów dziennie sprawił, że PKS Białystok przestała regulować swoje zobowiązania i groziła jej upadłość.

Pracownicy uczestniczący w piątkowym spotkaniu z marszałkiem Dworzańskim zadeklarowali, że gdy tylko wrócą do pracy, zrobią wszystko, aby odrobić straty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
to jasne miasto chce doprowadzic do upadku pks kto na to pozwala zeby voyager jechal 5 minut przed pks autobusy to zlomy wartosc zlomowa pks az wstyd tam wchodzic jak rynek brak inwestycji pewnie ze lepiej zeby pks upadl i ktos normalny to prowadzil a nie kolesie z po
a
adela
Ludzie, skąd PKS wziął takie dane! 1200 kursów ?Może 10 lat tyle było w tej chwili jak jest 700 to góra! Straty też są bardzo mocno zawyżone. Autobusy nie jeździły( nie przepalały), ludziom nie zapłacą a więc może to będzie zysk a nie strata!
k
klient :D
to idź i pocałuj w du... wszystkich kierowców(patałachów)przez który setki ludzi miało problemy z dotarciem do pracy!!! Pracodawcę gówno interesuje że nie ma autobusów, a w pracy musisz być. Ci gnoje sami nie wiedza czego chcą. Gdyby nie pasażerowie wieśniaki nie mieliby co do gara włożyć ....
p
pasażer z honorem
Za bilet miesięczny w 100% Wam nie zwrócą, jednak Polacy to są tacy że widzą tylko czubek własnego nosa. Kierowcy nie są winni strajku, podziękowania dla zarządu spółki i dla upartego komitetu strajkującego. Z poważanie niezadowolony pasażer, który przyjął wiadomość o strajku z honorem.
M
Marcin Radziszewski
NIe dowiadywaliście się? nie zostaną zwrócone . To potwierdzona informacja
n
nemo
Chciałabym wiedzieć? Pieniądze nie zostaną zwrócone - teraz Ty się martw
M
Marcin radziszewski
I co z tego że się skończył? Nas, pasażerów gówno to obchodzi!
Przed strajkiem nie było lepiej. Autobusów nie było, lub strasznie się spóźniały- mówię o ostatnich 10 latach. Ta firma miała od zawsze w du*** pasażerów.
Szkoda że nie zbankrutowała i nie ogłosili upadłości. Może w prywatnych rękach byłoby zdecydowanie lepiej, a tak...marazm i komuna która tkwi w tej firmie wraca z powrotem. Śmiać się czy płakać?
G
Gość
A ja chciałabym się dowiedzieć, czy zostaną zwrócone pieniądze za bilety miesięczne?!

I ja też bym chciała wiedzieć.
g
gość
A ja chciałabym się dowiedzieć, czy zostaną zwrócone pieniądze za bilety miesięczne?!
r
redacja
Komentarze zablokowane.
P
Polak
Jeżeli nowo wybrany zarząd nie będzie domagał się od strajkujących pracowników odszkodowania za straty poniesione przez PKS w wyniku tego strajku, to osobiście złożę doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez ten zarząd przestępstwa z art. 296 kodeksu karnego.
W związku z tym, że strajk ten był nielegalny (został ogłoszony nagle, bez wcześniejszych konsultacji i rokowań itd.) odpowiedzialność za straty PKS spowodowane przez strajk ponoszą sami strajkujący. Nowo wybrany zarżąd, jeżeli nie będzie domagał się przed sądem odszkodowania od strajkujących dopuści się popełnienia przestępstwa niedopełnienia ciążącego na nim obowiązku.
b
bumcyk
Dworzański natychmiast POwinien POdać się do dymisji - jednak pewnie tak jest przyspawany do żłobu, że dopiero upadek Platformy oderwie go od koryta!!!
b
białol
Wreszcie matoł-marszałek zrozumiał do czego został POwołany. Gnojek i nic więcej!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie