Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec wątpliwości, gdzie urodził się Wajda

(tom)
Andrzej Wajda przed domem, w którym się urodził, razem z prezydentem Czesławem Renkiewiczem w czerwcu ub.r.
Andrzej Wajda przed domem, w którym się urodził, razem z prezydentem Czesławem Renkiewiczem w czerwcu ub.r. T. Kubaszewski
Specjalna tablica zostanie umieszczona na domu, w którym urodził się Andrzej Wajda. To, o który budynek chodzi, pomogła ustalić „Współczesna”.

Przez wiele lat nikt nie wiedział, w którym domu w 1926 r. Wajda przyszedł na świat. On sam za wiele nie pamiętał, ponieważ wraz z rodzicami wyjechał z Suwałk, gdy miał 8 lat.

Miejscowi historycy zgodni byli tylko co do jednego - urodził się na terenie ówczesnej jednostki wojskowej. Ojciec przyszłego słynnego reżysera - Jakub był bowiem zawodowym żołnierzem. Zdania dotyczące konkretnego budynku były już jednak podzielone. Pojawiła się nawet opinia, że gmach nie przetrwał do naszych czasów.

Na początku ub.r., w związku z 90. rocznicą urodzin Wajdy, zaczęliśmy tę kwestię drążyć. Po rozmowach z wieloma historykami ustaliliśmy, że dom wciąż stoi. To budynek przy ul. Wojska Polskiego 27 - obecnie poza terenami wojskowymi, zamieszkały przez członków wspólnoty mieszkaniowej.

To miejsce reżyser odwiedził w czerwcu 2016 r. - po raz pierwszy od 1934 r. Przyjechał wówczas z wizytą do rodzinnego miasta. Głównym punktem programu było nadanie imienia Andrzeja Wajdy sali widowiskowo-teatralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Najsłynniejszy z żyjących wówczas suwalczan zajechał też na ul. Wojska Polskiego 27.

- Wiele się tutaj zmieniło - mówił, jakby nie do końca przekonany, iż to właśnie ten dom.

Zaszedł też do mieszkania na I piętrze. Od 25 lat zajmuje je rodzina Zdzisława Stawiarskiego, byłego wojskowego.

- To dla nas zaszczyt, że tak słynna osoba urodziła się w naszym mieszkaniu - mówił obecny lokator.

Suwalskie władze rozpoczęły już przygotowania do tego, by zawiesić na budynku tablicę informującą, że właśnie tutaj Wajda przyszedł na świat.

- Uroczystego odsłonięcia chcemy dokonać 9 października, czyli w pierwszą rocznicę śmierci reżysera - dodaje Kamil Sznel, rzecznik prasowy suwalskiego Ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna