Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z lekami za złotówkę

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Czekają nas takie same ceny leków refundowanych w każdej aptece, możliwość dochodzenia odszkodowań za błędy lekarskie bez sądu oraz e-recepty.

Za długi - spółka

Za długi - spółka

Sejm wcześniej uchwalił też ustawę o działalności leczniczej. Nie zakłada ona obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala.

Takie zmiany uchwalił właśnie Sejm, przyjmując ustawy w ramach tzw. pakietu zdrowotnego. Rewolucja czeka nie tylko pacjentów, ale też lekarzy i szpitale. Postanowiono bowiem zlikwidować staż lekarski - przyszli medycy będą praktykować już na ostatnim roku studiów. Z kolei szpitale będą mogły przekształcać się w spółki.

Koniec leków za grosz
Najwięcej kontrowersji wzbudza projekt ustawy, która wprowadza sztywne ceny i marże na leki oraz określa 17-procentowy limit na refundację (tylko tyle proc. budżetu NFZ będzie mógł przeznaczyć na leki). Ceny leków refundowanych w aptece nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych (aptekarze mają podpisywać odpowiednie zobowiązanie).

Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić za grosz lub złotówkę. Po zmianach pacjent ma płacić wszędzie tyle samo. Ale np. UOKiK ocenia, że wprowadzenie sztywnych cen i marż przeczy zasadom wolnego rynku, a hurtownie i apteki pozbawia możliwości konkurowania. Ministerstwo Zdrowia uważa, że ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem" i niepotrzebne kupowanie wielu leków, tylko z powodu promocyjnej ceny. - Walczyliśmy o te założenia od dawna, ale przyjęta ustawa nie jest spełnieniem naszych marzeń - mówi też Wacław Korzeniowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku. - Czekamy teraz na ustalenia Senatu.

Szybsze odszkodowanie
Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Obecnie jest to możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z ustawą, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej w czasie w ok. 7 miesięcy. Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta (do 3 tys. zł). Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta).

Student lekarzem
Wprowadzono też zmianę zakładającą, że w związku z likwidacją stażu podyplomowego, praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów. Ma to sprawić, że przybędzie nam lekarzy i łatwiej będzie dostać się na wizytę.

- Ustawa spowoduje konieczność zreformowania programu studiów - mówi prof. Jan Stasiewicz z Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku. - Kontrowersje budzi też fakt, czy student VI roku, który nie ma przecież prawa wykonywania zawodu, może zajmować się pacjentem i czy pacjenci będą chcieli być badani i poddawani zabiegom, wykonywanym przez studentów. Te wątpliwości zostają, choć rozwiązania wbrew opinii wielu środowisk przyjęto.

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza zaś m. in. możliwość wykorzystania sieci do umawiania się na wizyty czy sprawdzania miejsca w kolejce do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna