Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej 2019. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu czeka na pomysłowych twórców (zdjęcia)

og
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu/Archiwum
Masz ciekawy pomysł na palmę? Zgłoś się do konkursu! Przy ocenie palm będą brane pod uwagę indywidualne pomysły autorów oraz estetyka wykonania.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Udział w nim może wziąć każdy, niezależnie od wieku. Palmy wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć do muzeum do środy 27 marca (do godz. 14).

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Niedzielę Palmową. Wszyscy twórcy, wraz ze swymi palmami, spotykają się w ciechanowieckim kościele na mszy świętej, gdzie wezmą udział w uroczystej procesji. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy konkursu udadzą się do siedziby Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, gdzie autorzy najpiękniejszych palm otrzymają nagrody i dyplomy.

Regionalny konkurs cieszy się ogromną popularnością, tylko w ubiegłym roku wzięło w nim udział niemal 500 osób.

Dbanie o tradycję

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścina się je obowiązkowo w Środę Popielcową i przechowuje w wodzie, żeby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W palmę wplata się również cis, gałązki bukszpanu, borówkę czy kwiaty barwinka. Do ozdobienia można także użyć bibuły, kolorowych wstążek czy też sztucznych kwiatów. Forma jest dowolna - ważne, by palma zachwycała swoim wyglądem.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Jedno z nich opowiada, że poświęconą palmę trzeba włożyć za święty obraz lub przybić do drzwi wejściowych, aby chroniła ludzi, zwierzęta, domy czy pola przed ogniem i wszelkim złem.

Zobacz też:
Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Podlaskiem 2019. Można już zgłaszać obiekty (kryteria)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna