Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Tradycyjny stół wielkanocny 2019. Zobacz zachwycające propozycje (zdjęcia)

dd
Wojciech.Wojtkielewicz
Druga edycja konkursu wielkanocnego już przeszła do historii. W niedzielę (31 marca br.) w Korycinach prezentowało swoje potrawy, wypieki i dekoracje wielkanocne aż 70 Kół Gospodyń Wiejskich z Podlaskiego. To rekordowa liczba uczestników wojewódzkich konkursów kulinarnych organizowanych przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Jury miało nie lada problem z wyborem spośród tylu wspaniałych prezentacji tych najpiękniejszych, najbardziej tradycyjnych i najsmaczniejszych. Po długich degustacjach i naradach wskazało zwycięzców.

Bezkonkurencyjne okazały się gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lemanie (gm. Turośl) – panie zdobyły nagrodę specjalną konkursu. Pierwsze miejsce przyznano KGW „Wisienki” z Wiśniewa (gm. Zambrów). Tuż za „Wisienkami” znalazły się gospodynie ze Starych Żoch i Skłodów Borowych (gm. Nowe Piekuty) – reprezentantki KGW „Przyjazna Wieś”. Trzecią lokatę w smakowitej konkurencji zdobyło KGW z Andryjanek (gm. Boćki) Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymały je gospodynie z KGW „Hołodzianki”, panie z KGW w Karakulach. Wyróżniono też Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Rajgród.

W tegorocznej edycji konkursu na Tradycyjny stół wielkanocny wzięło udział 70 Kół Gospodyń Wiejskich z Podlaskiego. Swojski chleb, żurek na zakwasie, kiełbasa biała zapiekana z boczkiem i cebulką, keks z kurczaka, pasztet z królika, półmis wędlin, klops z jajkiem, jajka faszerowane, jajka z sosem chrzanowym korowaj, pascha, zawijaniec Mazura, kwiat drożdżowy, „basieski nieudacznik”, ozorki w galarecie, rolada cielęca, szynka pieczona, czarnina, szynka okraśna w cieście gryczanym, ozorki w sosie jałowcowym, kliny podlaskie, kaczka nadziewana pęczakiem z warzywami , różki chrzanowe, sałatka jarzynowa, mazurki, babka drożdżowa, babka czekoladowa i jeszcze wiele innych smakowitości z wielkanocnych stołów z całego regionu zaprezentowały w niedzielę podlaskie gospodynie… i gospodarze, bowiem, jak się okazuje są Koła Gospodyń Wiejskich, w których działają również panowie. Do nich należy jeden z tegorocznych laureatów - KGW w Andryjankach.
Koło zostało założone w 2018 r, a działa w nim Ryszard Malinowski, który opowiedział nam o stole przygotowanym wspólnie z koleżankami.

- Przygotowaliśmy stół, na którym są dania staropolskie i bardziej nowoczesne. Nasze kulinaria są odzwierciedleniem wielokulturowości regionu. Mamy dania charakterystyczne dla świątecznych stołów u katolików, jak i u prawosławnych.

Na andryjańskim stole była m.in. pascha z symbolami religijnymi prawosławia, ale też gotowany królik, żurek, szynka pieczona staropolskim zwyczajem, babka gotowana, niezliczona ilość pisanek, no i obowiązkowo jaja i chrzan.A wszystko swojskie, przyrządzane zgodnie z tradycją i pięknie udekorowane.

Po raz pierwszy w konkursie brały też udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Koplanach. W ich menu królowała dziczyzna.
- Chcemy w ten sposób przypomnieć tradycje kulinarne naszych przodków – mówiła Mgdalena Zalewska z KGW Koplany – przecież dawniej to właśnie dziczyzna była w naszym regionie takim przysmakiem. Próbujemy przypomnieć te zwyczaje i przywrócić je do łask.

30-40 lat temu wieś na Podlasiu, ale i w całym kraju wyglądała zupełnie inaczej. Pamiętacie? Zapraszamy na podróż w czasie!

Podlaska wieś sprzed lat. Tyle wspomnień! Mieszkańcy wsi i m...

Panie zaprezentowały też m.in. keks z kurczaka, pasztet z selera, mnóstwo słodkości „ które nie tuczą i nie idą w boczki” i mnóstwo różnych nalewek domowej roboty „ aby wszystko ładnie się w żołądku ułożyło”.

Członkowie jury przez kilka godzin degustowali potrawy i oceniali przygotowanie stołów zgodnie z tradycją, bo w tych zmaganiach chodzi przede wszystkim o przypominanie kulinariów charakterystycznych dla regionu od pokoleń.
- Widać, że panie trzymają się tradycji, wiedzą naprawdę dużo o kulinarnych zwyczajach swoich okolic, potrafią o nich opowiadać - mówił jeden z członków komisji, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski - Na stołach widzimy akcenty religijne charakterystyczne i dla prawosławia i dla katolicyzmu. To bardzo cieszy, bo przecież śniadanie wielkanocne jest nierozłączne z obrzędem religijnym. To nie jest zwykłe spotkanie przy stole dla degustacji kulinariów – ma ono głębszy wymiar i znaczenie.

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 28.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna