MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontenery z całego świata przyjadą do Łap. W Centrum Logistycznym i Terminalu Kontenerowym znajdzie pracę nawet 100 osób(zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Po ponad roku kończy się budowa jedynego w tej części kraju Centrum Logistycznego wraz z Terminalem Kontenerowym. Od nowego roku do podbiałostockich Łap regularnie będą kursowały pociągi z kontenerami przypływającymi z całego świata do portów w Gdyni i Gdańsku.
Po ponad roku kończy się budowa jedynego w tej części kraju Centrum Logistycznego wraz z Terminalem Kontenerowym. Od nowego roku do podbiałostockich Łap regularnie będą kursowały pociągi z kontenerami przypływającymi z całego świata do portów w Gdyni i Gdańsku. Mateiały prasowe
Centrum Logistyczne wraz z Terminalem Kontenerowym to szansa na rozwój Łap. Od nowego roku będą tu regularnie kursowały pociągi z kontenerami przypływającymi do portów w Gdyni i Gdańsku z całego świata. Docelowo na zatrudnienie może liczyć około 100 osób.

Zajmujemy się dystrybucją produktów z kategorii wyposażenia wnętrz. Robimy to naprawdę na dużą skalę. Sporo towarów importujemy z Azji. Trafiają one do nas właśnie za pośrednictwem portów w Trójmieście. W pewnym momencie zaczął nam dokuczać brak profesjonalnej infrastruktury w naszym regionie. Do tej pory kontenery przyjeżdżały do nas w tradycyjny sposób – na naczepach TIR-ów. Powstanie terminalu dla nas i wielu innych firm oznacza znaczące skrócenie czasu dostaw i co najważniejsze wyraźne oszczędności – mówi Krzysztof Koc, szef białostockiej firmy Kontrast.

Terminal kontenerowy powstał na terenie niedziałających od lat Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Firma Kontrast zainwestowała tutaj, bo tuż obok znajduje się stacja kolejowa. Jak mówi Krzysztof Koc, "ułatwi to i skróci dojazd pociągu do terminalu".

A ten zajmuje powierzchnię ponad 2 ha. Jest tu miejsce na ponad 1000 kontenerów. W ramach inwestycji powstała też platforma wyposażona w specjalistyczny sprzęt rozładunkowo–przeładunkowy, zarządzany przez nowoczesne systemy informatyczne. Do użytku zostanie oddany również nowoczesny magazyn klasy A o powierzchni 10 tysięcy mkw. Obiekt ma być wyposażony w regały wysokiego składowania. Będzie obsługiwany przez specjalistyczne wózki widłowe i zarządzany przez nowoczesny system informatyczny.

Czytaj też: Łapy. Budowa centrum przesiadkowego nie będzie opóźniona. Tak zapowiada burmistrz Krzysztof Gołaszewski

Inwestycja kosztowała około 30 milionów złotych, w tym niemal połowa pochodzi z projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Terminal pozytywnie wpłynie na podlaską gospodarkę, a także da zielone światło dla rozwoju Łap. Ma być zapleczem logistycznym dla przedsiębiorstw działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łapach. Początkowo będą tam kursowały tygodniowo 2-3 składy kolejowe.

- Centrum logistyczne nie jest zwykłą inwestycją. Na gruzach upadłych w 2009 r. ZNTK powstała ważna i bardzo nowoczesna inwestycja - podkreśla Roman Czepe, wicestarosta powiatu białostockiego. - Za kilka tygodni hala i terminal się zapełnią i zacznie się ruch tirów i wagonów towarowych. Inwestycja ma nie tylko duże znaczenie lokalne, ale i regionalne, a nawet ponadregionalne, wpisując się w drogowo-kolejowy system logistyczny wschodniej Polski. Wpisuje się też w działania europejsko-azjatyckie związane z nowym Jedwabnym Szlakiem, który jest gigantycznym wyzwaniem międzynarodowym. Polska musi bardzo szybko podejmować działania w tym kierunku. Podlasie stoi przed ogromną szansą, m.in. realizując takie inwestycje jak Centrum Logistyczne w Łapach. Mam satysfakcję, że w imieniu powiatu białostockiego lobowałem i wsparłem niedawne działania PKP PLK w celu przejęcia i przebudowy grupy bocznic w rejonie stacji kolejowej w Łapach. PLK na to przystało i już prowadzi działania. Zapewni to Centrum i innym firmom na terenie byłych ZNTK na stabilną pracę, ale także bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój Łap. Pozwoli też narodowemu operatorowi sieci, jakim jest PKP PLK, tworzyć własne zaplecze infrastrukturalne na Podlasiu, aby sprostać wyzwaniom związanym z otwarciem na Wschód - tłumaczy Czepe.

Tak ma wyglądać centrum logistyczne. W jego skład będą wchodziły magazyny i pakownia cukru.

Szykuje się duża inwestycja. W dawnej fabryce powstanie cen...

Uroczyste otwarcie drugiej części podstrefy ekonomicznej w Łapach

Łapy. Podstrefa ekonomiczna otwarta, ale inwestorów na razie...

Lato w Łapach o okolicy to czas wzmożonych inwestycji. Budują się drogi, przebudowuje centrum. Przyjrzeliśmy się jak zmienia się to miasto.

Łapy w budowie. Inwestycje zmieniają oblicze Łap [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna