Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: żeby pracodawca widział e-zwolnienia pracowników

(EW)
Papierowe zwolnienia lekarskie znikną od 1 lipca br.
Papierowe zwolnienia lekarskie znikną od 1 lipca br. ZUS
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, powinni mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Ponad 8 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich – e-ZLA –wystawili podlascy lekarze w lutym br. Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać już tylko zwolnienia elektroniczne. Ale żeby pracodawca mógł e-ZLA swojego pracownika otrzymać, musi mieć konto na PUE ZUS.
– Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, powinni mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS już od stycznia 2016 r. – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. – Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej. Właśnie do tych płatników ZUS wysłał ok. 1200 pism informujących o obowiązku utworzenia profilu na PUE ZUS.

e-ZLA – na czym to polega
Tradycyjnie, kiedy pracownik zachoruje, po wizycie u lekarza wystawiany jest specjalny druk oraz jego dwie kopie. Oryginał zaświadczenia w ciągu 7 dni dostaje ZUS, jedna kopia zostaje u lekarza, drugą pracownik musi zanieść do pracodawcy, nie później niż 7 dni od jego otrzymania. Wraz z wejściem elektronicznych zwolnień cały proces przenosi się do internetu. Po „wypisaniu” e-zaświadczenia automatycznie wpływa ono na skrzynkę elektroniczną ZUS-u. Najpóźniej na następny dzień z kolei przesłane zostanie do pracodawcy, na jego profil informacyjny.

Jeśli przedsiębiorca nie założy profilu na PUE ZUS, to gdy lekarz wystawi pracownikowi e-zwolnienie, nie będzie można tego zwolnienia przesłać elektronicznie do firmy – wyjaśnia Katarzyna Krupicka. – Pracownik będzie musiał wydruk zwolnienia fizycznie dostarczyć.

Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, musi poinformować swoich pracowników (w formie pisemnej) o tym, że muszą dostarczać do niego wydruki elektronicznych zwolnień.

Przepisy nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do założenia takiego profilu.
– Jednak warto to zrobić – przekonuje rzeczniczka. – Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu 7 dni od utworzenia profilu mają obowiązek pisemnie powiadomić swoich pracowników o tym, że nie muszą oni dostarczać wydruku e-ZLA.

Jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)

1.Wejdź na www.zus.pl i kliknij „Zarejestruj się”.
2.Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz.
3.Ustal hasło do konta. Login otrzymasz na e-mail podany w formularzu.
4.Potwierdź swoją tożsamość. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
•za pomocą profilu zaufanego ePUAP
•za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)
•osobiście w każdej placówce ZUS.

Jeśli masz konto w banku, który zawarł z ZUS porozumienie, do rejestracji konta możesz wykorzystać serwis bankowości elektronicznej. Możesz to zrobić:
•przez stronę www.zus.pl – przy wyborze sposobu rejestracji kliknij w ikonę swojego banku. System przekieruje cię na stronę banku, tam podaj login i hasło do bankowości elektronicznej. Gdy system przeniesie na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy.
•bezpośrednio ze strony twojego banku – kliknij w odpowiednią ikonę, wywołasz usługę ZUS dzięki której założysz konto na PUE. System przekieruje cię na PUE, uzupełnij wymagane dane i zaakceptuj regulaminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: żeby pracodawca widział e-zwolnienia pracowników - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna