MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole domów w 2023 r. Kontrolerzy sprawdzą poprawność deklaracji CEEB o źródłach ciepła. Czy trzeba ich wpuścić? Sprawdź zasady

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kontrole domów w 2023 r. pozwolą sprawdzić prawdziwość danych w deklaracjach do CEEB.
Kontrole domów w 2023 r. pozwolą sprawdzić prawdziwość danych w deklaracjach do CEEB. Joanna Urbaniec / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Już wkrótce mogą rozpocząć się w Polsce kontrole domów. W 2023 r. uprawnieni kontrolerzy będą sprawdzać, czy posiadane źródło ciepła jest zgodne z tym, które zgłoszono do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Za złożenie fałszywej deklaracji grozi kara pozbawienia wolności. Kontroli podlega każdy, kto złożył deklarację CEEB.

Spis treści

Obowiązkowe kontrole domów w 2023 r. Sprawdzą, czy w deklaracji CEEB podano prawdziwe informacje

Od lipca 2021 r. właściciele domów i mieszkań mieli rok na złożenie deklaracji o posiadanych źródłach ciepła. Informacje te trafiły do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli rządowej bazy danych, która ma pomóc w walce ze smogiem dzięki ustaleniu, gdzie są największe potrzeby w kwestii np. wymiany pieca. Jak się okazuje, deklaracje do CEEB były tylko pierwszym krokiem – w 2023 r. ma zostać wykonany kolejny.

– W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne – poinformował w zeszłym roku na Twitterze minister Waldemar Buda.

Jak informuje GUNB, kontrole budynków przeprowadzać mogą gminni urzędnicy, inspektorzy środowiska, kominiarze oraz inne uprawnione osoby wskazane w ustawie o wspieraniu termomodernizacji.

Czy kontrolera trzeba wpuścić? Co grozi za nieprawdę w deklaracji CEEB?

Jak przypomina GUNB, kontrole domów są obowiązkowe. Nakaz wpuszczenia kontrolera wynika z obowiązujących od dawna przepisów o obowiązkowych przeglądach stanu technicznego budynku. Dokonując takiego przeglądu, kontroler (np. kominiarz) niejako „przy okazji” sprawdzi prawdziwość danych dotyczących ogrzewania zgłoszonych do CEEB.

Na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa (...) ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych – podaje GUNB. – To oznacza, że każdy, kto posiada i zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli (...). Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.

Warto przypomnieć, że art. 27 ust. 3a ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów mówi wprost, iż za podanie fałszywych danych w deklaracji CEEB grozi kara. Karą za złożenie fałszywego oświadczenia jest pozbawienie wolności na okres od 6 miesięcy do 8 lat.

– Deklarację składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia. Składający deklarację jest obowiązany do zawarcia w niej klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia – podaje ustawa.

Przypomnijmy, że choć składanie deklaracji do CEEB zakończyło się w połowie 2022 r., część osób wciąż musi pamiętać o tym obowiązku. W przypadku uruchomienia w budynku nowego źródła ciepła należy złożyć nową deklarację CEEB w ciągu 14 dni od jego uruchomienia.

Stylowe posłania dla Twojego pupila

Nie pomyl obowiązkowej kontroli z dobrowolną inwentaryzacją

Warto dodać, że w mediach można trafić na sprzeczne informacje dotyczące kontroli domów w 2023 r. Część źródeł podaje, że będą to kontrole dobrowolne, na które właściciel obiektu musi wyrazić zgodę. Jest to jednak mylenie dwóch różnych zdarzeń. Dobrowolne kontrole, o których mowa, to tak naprawdę usługa inwentaryzacji budynku, która ma zostać uruchomiona w 2023 r. w ramach tzw. Systemu ZONE, którego częścią jest CEEB. Taką inwentaryzację faktycznie będzie się zamawiać dobrowolnie, a w wyniku jej przeprowadzenia właściciel domu uzyska pewne korzyści.

– Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków, który zapewni możliwość zbierania dodatkowych danych dot. budynków oraz ich stanu technicznego, w tym m.in. grubości ścian, dachu czy też rocznego zużycia paliw. Dzięki temu obywatele zyskają możliwość zamówienia inwentaryzacji budynku online bez konieczności wizyty w urzędzie, wraz z pełną funkcjonalnością do zarządzania swoim zamówieniem – podaje GUNB. – Nowa funkcjonalność pozwoli również zamówić online przegląd kominiarski. (...) Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kontrole domów w 2023 r. Kontrolerzy sprawdzą poprawność deklaracji CEEB o źródłach ciepła. Czy trzeba ich wpuścić? Sprawdź zasady - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna