Jak zapewniała premier Beata Szydło, Polska nie przystąpi do CETA, jeśli nie będzie nam ona gwarantowała tego, co uważamy za istotne. Zdaniem specjalistów porozumienie to w dużej mierze chroni interesy dużych, międzynarodowych korporacji, co oczywiście odbije się na małych polskich przedsiębiorstwach.
- To jest wielkie wyzwanie dla naszych dyplomatów, ponieważ musimy bronić nie tylko nasz rynek zdrowej żywności ale i sprawę TTIP, czyli porozumienia o wolnym handlu między USA a UE, gdzie oprócz zdrowej żywności musimy chronić chociażby cały sektor chemiczny. Pamiętajmy o tym, że dyplomaci powinni mieć determinację w sobie, a w tyle głowy jedną informację: podpisanie tej umowy ma służyć polskim rolnikom i producentom polskiej żywności i chronić nasz przemysł chemiczny, który nie zostanie zdominowany przez monopolistów- komentuje Ewa Kopacz, była Premier, PO.
CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement), czyli umowa pomiędzy UE a Kanadą zakłada zniesienie ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Pomimo, że umowa wydaje się bardzo dobrym posunięciem, eksperci alarmują, że jej podpisanie niesie za sobą długofalowe negatywne skutki ekologiczne, ekonomiczne oraz polityczne dla ogólnie pojętych państw europejskich w tym Polski.
wideo: Agencja Informacyjna Polska Press
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?