Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na świecie: Kościoły we Włoszech zamknięte. A w Polsce? Dyspensa i rezygnacja z wody święconej [13.03.20]

SR
Koronawirus na świecie: Kościoły we Włoszech zamknięte do 3 kwietnia. Taką decyzję podjęły władze kraje, dostosował się do niej Episkopat Włoch. Oznacza to, że we włoskich kościołach nie odbywają się msze święte, pogrzeby. Czy w Polsce, w związku z koronawirusem kościoły również będą zamknięte? W czwartek, 12 marca Rada Stała Episkopatu wydała specjalny komunikat.

Kościoły we Włoszech zamknięte. Do 3 kwietnia zawieszone msze święte i pogrzeby

Włochy walczą z koronawirusem. Kolejnym krokiem, obok zamknięcia punktów usługowych, jest zamknięcie kościołów.

Zgodnie z decyzją włoskich władz, kościoły w całym kraju będą zamknięte do 3 kwietnia. Oznacza to, że we włoskich kościołach nie odbywają się msze święte, pogrzeby oraz inne zgromadzenia publiczne.

Episkopat Włoch przyjmuje do wiadomości dekret prezydium Rady Ministrów zawieszający do piątku 3 kwietnia uroczystości cywilne i religijne, w tym pogrzebowe - poinformowała w specjalnym komunikacie Włoska Konferencja Biskupów.

Koronawirus w Polsce. Czy kościoły w Polsce zostaną zamknięte przez koronawirusa?

W mediach społecznościowych coraz więcej Polaków sugeruje, że w obliczu zagrożenia epidemiologicznego, odwołane powinny być nie tylko imprezy masowe, ale także msze święte.

Jak każdy wie, panuje koronawirus. Szkoły zostaną zamykane, masowe imprezy odwołane, szkolne wycieczki także. Mało osób mówi tu o MSZACH W KOŚCIELE. Jest to też ważna kwestia. Kościół to też zgromadzenie większej ilości ludzi. Może być jedna osoba zarażona, a przejdzie to na innych. Do kościoła chodzą w większości osoby starsze więc, proszę was, POWIEDZCIE O TYM SWOIM DZIADKOM. Aby nie chodzili na msze, nie maczali palców w wodzie święconej i nie przyjmowali komunii w najbliższym czasie! To też skupisko bakterii! - pisze jedna z Internautek na Twitterze, której wpis zyskuje coraz większą popularność.

W sieci pojawiają się także inne głosy które sugerują, że... koronawirus to "okazja do ataku na kościół".

To przykre, że epidemia koronawirusa stała się dla niektórych okazją do kolejnego ataku na Kościół - napisał na swoim Twitterze dziennikarz Michał Szułdrzyński.

Coraz więcej Internautów, ale także lekarzy, polityków czy specjalistów podkreśla, że w kościołach gromadzi się wiele ludzi, często starszych ludzi, dla których koronawirus może być szczególnie niebezpieczny. Przytaczany jest także przykład z Korei Południowej. - Pacjentka nr 31 zakaziła w kościele do 1200 osób.Dziś zarażonych jest tam ponad 7800 osób. - pisze posłanka Agnieszka Pomaska.

Kościoły w Polsce będą zamknięte przez koronowirusa? Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje w mediach społecznościowych do hierarchów Kościoła

Do apeli do władz kościelnych dołączają się także politycy. Na swoim Twitterze głos w sprawie zabrał m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz. Kandydat na prezydenta sugeruje, że w obliczu tak poważnego zagrożenia mszę świętą można obejrzeć w telewizji, w sieci czy posłuchać w radiu.

Koronawirus w Polsce: Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej

W czwartek, 12 marca Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydawała komunikat, wprowadzając tym samym w kościołach środki ostrożności dotyczące koronawirusa.
Rada powołując się na Kodeks Prawa Kanonicznego, rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej:

  • osobom w podeszłym wieku,
  • wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura),
  • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Zalecenie obowiązuje do 29 marca 2020 roku.

Koronawirus w Polsce: W kropielnicach nie będzie wody święconej

Rada Stała Episkopatu wprowadza także zmiany w sprawowaniu liturgii w kościołach. Oto niektóre ze zmian:

  • Rada zachęca do przyjmowania Komunii Świętej na rękę,
  • znak pokoju należy przekazywać bez podawania rąk, wystarczy skinienie głowy,
  • cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą – podkreślają dalej biskupi.

Kościoły w Polsce (póki co) nie będą zamknięte przez koronawirusa

Z komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wynika, że środki ostrożności co prawda zostaną podjęte, jednak póki co, nie ma mowy o zamknięciu kościołów.

Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach - piszą członkowie Rady.

Zachęcając tym samym wiernych, aby "poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus na świecie: Kościoły we Włoszech zamknięte. A w Polsce? Dyspensa i rezygnacja z wody święconej [13.03.20] - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna