Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Ozonowanie samochodu, jako sposób na zwalczanie bakterii i wirusów

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Kolejna fala zachorowań na koronawirusa jest faktem. To oznacza, że nie wolno zapominać o tym, jak zmniejszać ryzyko zakażenia. Oprócz dezynfekcji rąk, warto pomyśleć skutecznym oczyszczeniu samochodu. Zwykłe odkurzanie nie wystarczy, ale ozonator już tak.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zaleca ozonowanie, jako skuteczny sposób na dezynfekcję pomieszczeń i obiektów użyteczności publicznej w czasie pandemii. Ozonatory działają więc w szpitalach, restauracjach, sklepach, a sprawdzą się w przypadku aut, gdzie mikroorganizmy lubią gromadzić się np. na kierownicy.

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu, która rozpadając się, uwalnia wolny atom, a ten łączy się z bakteriami, grzybami i wirusami, skutecznie je utleniając i niszcząc.

– Proces ten trwa od 10 do 20 minut, zależnie od stopnia zanieczyszczenia pojazdu. Jeśli wnętrze nie było przez długi czas odkażane, warto wykonać dwa krótsze procesy ozonowania, dwa razy po 10-15 minut z kilkuminutową przerwą na wietrzenie – wyjaśnia Marcin Wojnowski z RS Auto w Białymstoku, gdzie codziennie można skorzystać z usługi samoobsługowego ozonowania samochodu.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Jak przebiega ozonowanie?

  • Przed zabiegiem najlepiej jest: wymienić filtr kabinowy, ustawić obieg powietrza na pracę ciągłą w obiegu zamkniętym i włączyć klimatyzację z maksymalną siłą nadmuchu
  • Następnie uchyla się lekko szybę od strony kierowcy, tak by można było włożyć przez nią przewód ozonatora i umieścić w okolicy lusterka wstecznego.

Czytaj rownież: Koronawirus Białystok. Taksówkarze ozonują swoje samochody

- Trzeba jednak uważać, by szyba nie zgniotła rurki ozonatora i powietrze mogło swobodnie przepływać. Po zabiegu wnętrze auta trzeba koniecznie dokładnie wywietrzyć, gdyż nie jest wskazane wdychanie ozonu w dużym stężeniu. Po wywietrzeniu można bezpiecznie podróżować, bez „pasażerów” w postaci wirusów – przypomina specjalista z RS Auto.

Ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla wnętrza samochodu – nie uszkodzi tapicerki ani elementów wyposażenia. Koszt jednorazowego zabiegu nie przekracza 10 zł, ponieważ dwie minuty ozonowania kosztują złotówkę. Jak dodaje Marcin Wojnowski, z generatora ozonu warto korzystać przynajmniej raz w miesiącu, gdyż w ten sposób można się pozbyć nie tylko wirusów, ale i nieprzyjemnych zapachów w aucie.

Czytaj również: Koronawirus w Podlaskiem. Trzy zgony, 224 nowe zakażenia koronawirusem w Podlaskiem, w Polsce nowy rekord - 12 107!

Choć dotychczas z ozonowania korzystali głównie taksówkarze i firmy przewozowe, ozonować wnętrze swego auta może i powinien każdy kierowca. Tym bardziej, że dzięki formule samoobsługowej usługa jest dostępna non stop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Ozonowanie samochodu, jako sposób na zwalczanie bakterii i wirusów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna