Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Puste wokandy. Podlaskie sądy odwołały rozprawy do końca marca

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Osoby, które miały wyznaczone terminy rozpraw lub posiedzeń, przed udaniem się do sądu powinny sprawdzić, czy ich  sprawy nie zostały zdjęte z wokandy. Informacje można uzyskać telefonicznie lub pod adresem e-mailowym poszczególnych wydziałów sądów.
Osoby, które miały wyznaczone terminy rozpraw lub posiedzeń, przed udaniem się do sądu powinny sprawdzić, czy ich sprawy nie zostały zdjęte z wokandy. Informacje można uzyskać telefonicznie lub pod adresem e-mailowym poszczególnych wydziałów sądów. Pixabay
Wyjątek dotyczy najpilniejszych spraw oraz posiedzeń niejawnych - bez udziału stron. Przed wejściem do budynku wezwanym i pracownikom będzie mierzona temperatura. Obsługa interesantów - tylko zdalnie, przez telefon i pocztę elektroniczną.

To reakcja na aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Zarządzenia o odwołaniu zdecydowanej większości rozpraw wydali prezesi i dyrektorzy sądów okręgowych w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, a także sądów rejonowych w tych miastach oraz Sokółce i Bielsku Podlaskim.

- W związku z ograniczaniem działalności sądów, w ramach przeciwdziałania rozpowszechniania się wirusa SARS-CoV-2, w sądach powszechnych działających na terenie apelacji białostockiej odwoływane są rozprawy oraz posiedzenia jawne wyznaczone do dnia 31 marca 2020 roku za wyjątkiem spraw pilnych - poinformował w piątek 13 marca sędzia Janusz Sulima z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Osoby, które miały wyznaczone terminy rozpraw lub posiedzeń, przed udaniem się do sądu powinny sprawdzić, czy ich sprawy nie zostały zdjęte z wokandy. Informacje można uzyskać telefonicznie lub pod adresem e-mailowym poszczególnych wydziałów sądów.

Będą też ograniczenia wejść. W przypadku Sądu Rejonowego w Białymstoku do budynku przy ul. Mickiewicza 103 będą wpuszczane tylko osoby, które wykażą, że:

  • chcą dokonać opłaty w kasie sądu
  • złożyć pismo w Biurze Podawczym (w niektórych sądach zaleca się wysyłanie ich tradycyjną pocztą)
  • że biorą udział w sądowej sprawie z kategorii pilne. Te dotyczą np. zastosowania tymczasowego aresztowania, spraw odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej, postępowania wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia lub zdrowia, spraw zagrożonych przedawnieniem.

Interesantom i pracownikom wchodzącym do budynku służby ochrony będą mierzyć temperaturę ciała (termometrem zdalnym). Ci, którzy odmówią badania lub wynik pomiaru da odczyt 38 st. Celcjusza i więcej - nie zostaną wpuszczeni do sądu.

Dodatkowo ograniczane są podróże służbowe (na szkolenia, konferencje, sympozja). Do końca marca nie odbędą się też szkolenia aplikantów adwokackich i radcowskich.

Czytaj także:Mity i fakty o koronawirusie. Nie daj się panice! Co wiemy i czego nie wiemy o nowym wirusie? Najważniejsze informacje

Funkcjonowania Biura Obsługi Interesanta zostanie ograniczone do obsługi telefonicznej i e-maili. Od poniedziałku 16 marca do odwołania Sąd Okręgowy w Łomży wstrzymuje bezpośrednią, osobistą obsługę interesantów przyjmowanych przez prezesa, przewodniczących wydziałów, kuratora okręgowego, Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego, Biuro Obsługi Interesanta i czytelnie akt.

W sądach w Suwałach i Białymstoku zarządzenie to obowiązuje już od piątku 13 marca. Obsługa ma być zdalna. Tyczy to również składania skarg.

Co ważne, osoby wezwane na rozprawę (mowa o świadkach, pełnomocnikach, obrońcach), które wróciły z rejonu uznawanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego jako szczególnie niebezpieczny (gdzie odnotowano chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2) powinny wcześniej przekazać tę informację kierownikowi sekretariatu danego wydziału lub pracownikowi BOI (telefonicznie lub mailowo). W sądach wprowadza się też obowiązek informowania o kwarantannie, uzasadnionym podejrzeniu zakażenia lub kontaktu z osobą chorą. To podstawa do wniosku o odroczenie rozprawy, a także usprawiedliwienia nieobecności świadka lub biegłych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna