MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Podlaskiem. Ponad 50 osób pod nadzorem epidemiologicznym. Szpitale przygotowują się na leczenie pacjentów zakażonych Covid-19

Olga Goździewska-Marszałek
Ponad 50 osób w woj. podlaskim pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Podlaskie szpitale przygotowują się do leczenia pacjentów z Covid-19. Wiceminister zdrowia zapewnił podczas czwartkowej (27 lutego) konferencji prasowej w Białymstoku, że szpitale otrzymają potrzebne zabezpieczenia, m. in. maseczki i odzież ochronną.

Osoby będące pod nadzorem mogą swobodnie się przemieszczać, ale muszą systematycznie mierzyć temperaturę ciała i składać telefoniczne raporty pracownikom sanepidu. 53 kontrolowane osoby mogły mieć kontakt z nosicielem nowego patogenu. Podlaskie szpitale przygotowują się na wypadek większej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem. Zarówno merytorycznie, jak też technicznie.

W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku kompletów odzieży ochronnej jest niewiele.

- Odzieży ochronnej dla personelu wystarczy na kilka dni w przypadku leczenia jednego czy dwóch pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowała prof. Anna Wasilewska, dyrektor UDSK. - Wysłaliśmy zapotrzebowanie do sztabu, który zajmuje się dostarczaniem dodatkowych kombinezonów i masek w razie sytuacji podbramkowej, kiedy tych pacjentów będziemy mieć 20 czy 50. Taki scenariusz też musimy wziąć pod uwagę. Tak było w innych krajach, na których się wzorujemy - podkreśliła profesor podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Zobacz też:Koronawirus w Podlaskiem. Z objawami zakażenia można się zgłosić do ośmiu szpitali w Białymstoku i regionie

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Sławomir Gadomski zapewnił, że w razie potrzeby szpitale dostaną odpowiednią ilość materiałów ochronnych.

- Szpitale z założenia powinny być przygotowane w trybie ciągłym. Weryfikujemy to, zbieramy informacje i jednocześnie szykujemy w agencji rezerw materiały ochronne do dyspozycji. I tę dystrybucję, tam gdzie będzie taka potrzeba, będziemy prowadzić - przekonywał Gadomski.

O przygotowanie podlaskich szpitali, do nadejścia epidemii koronawirusa, zapytaliśmy również prof. Roberta Flisiaka,
kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku.

- Przygotowanie wobec tego zagrożenia polskich, w tym podlaskich, placówek jest takie, na jakie stać naszą służbę zdrowia. Nie oszukujmy się, nie jesteśmy potęgą w jakości świadczeń zdrowotnych. Przez wiele lat oszczędzamy i od wielu lat nie były ponoszone wystarczające nakłady, by być dobrze przygotowanym. Nie ma odpowiedniego systemu finansowania i to jest problem. Jesteśmy więc przygotowani merytorycznie, personel lekarski i pielęgniarski wie co ma robić, posiadamy też podstawowe środki zabezpieczenia indywidualnego - mówił prof. Flisiak w rozmowie z "Poranny TV".

Gość Porannego, Robert Flisiak o koronawirusie

Z objawami zakażenia koronawirusem można się zgłosić do ośmiu szpitali w Białymstoku i regionie (sprawdź w galerii poniżej):

Ministerstwo zdrowia apeluje: Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, zgłoś się do szpitala. W których podlaskich szpitalach osoby zakażone koronawirusem COVID- 19 znajdą pomoc? Warto to zapamiętać! Kliknij w strzałkę na zdjęciu by zobaczyć, które szpitale czekają na zarażonych

Koronawirus w Podlaskiem. Z objawami zakażenia można się zgł...

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna