MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport minuta po minucie. Informacje z 1 kwietnia dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2

Kolejka przed sklepem
Kolejka przed sklepem Andrzej Banas / Polska Press
Archiwalny raport z 1 kwietnia 2020: W Polsce zachorowały już 2554 osoby. 43 z nich nie żyją. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w poruszaniu się w związku z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 1 kwietnia 2020:

23:43

USA: Rząd uznał sprzedaż broni za kluczową część gospodarki podczas epidemii. Sprzedawcy broni znaleźli się na liście przedsiębiorstw, których praca powinna zostać utrzymana w czasie kwarantanny zwiążanej z epidemią koronawirusa.

23:21

Koncern tytoniowy British American Tobacco dołączył do firm próbujących opracować szczepionkę przeciwko COVID-19 – informuje brytyjska prasa. Firma chce stworzyć potencjalny antygen w genetycznie modyfikowanych roślinach tytoniu. Jak podaje koncern, szczepionka jest opracowywana wraz z jej amerykańską spółką zależną Kentucky BioProcessing, zajmującą się biotechnologią. Obecnie szczepionka znajduje się w fazie testów przedklinicznych.

23:06

Włochy: Premier Giuseppe Conte podpisał dekret o przedłużeniu restrykcji i ograniczeń w poruszaniu się do 13 kwietnia z powodu epidemii. W dalszym ciągu obowiązywał będzie zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu, a szkoły pozostaną zamknięte.

22:48

UNICEF Polska uruchomił specjalną stronę o koronawirusie: unicef-koronawirus.pl. Na stronie można znaleźć praktyczne informacje na temat koronawirusa, treści edukacyjne, psychologiczne, a także aktualności ze świata związane z COVID-19. Na portalu jest również sekcja z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz materiały dla mediów. Wkrótce na stronie pojawią się także artykuły na temat możliwych sposobów spędzania czasu pod hasłem #zostańwdomu.

22:33

Izrael: Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że wszyscy Izraelczycy muszą poza domem nosić maseczki ochronne w ramach środków ostrożności w obliczu epidemii koronawirusa.

22:15

Sieć Biedronka podjęła decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia swoich sklepów. Już od czwartku mają one działać w godzinach 6:00 - 24:00. Natomiast w okresie przedświątecznym mają pracować nawet przez całą dobę. Z kolei Lidl Polska podał, że od czwartku większość jego sklepów będzie czynna w godzinach 6:00-24:00, a w ramach dodatkowych udogodnień część sklepów w większych miastach będzie funkcjonować w modelu całodobowym (24 godziny).

21:57

Ukraina: W ciągu ostatniej doby bilans potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrósł z 645 do 794. Liczba zmarłych, u których zdiagnozowano Covid-19, zwiększyła się z 17 do 20.

21:49

– Coraz więcej firm rozważa złożenie wniosku o upadłość – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press adwokat Marcin Zawistowski z Kancelarii Prawnej Kijewski, Graś sp.k. Cała rozmowa TUTAJ

21:33

Z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 7 osób – informuje Ministerstwo Zdrowia. Są to: 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

21:30

134 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 68 osób z woj. mazowieckiego, 28 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 2 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubelskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2554/43 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

21:17

– Każde formy ograniczenia kontaktu są lepsze, niż formy, które ten kontakt narzucają. W związku z tym lepsze są wybory korespondencyjne, niż wybory w lokalach wyborczych. Tak jak zresztą komunikowałem cały czas, moje rekomendacje dla pana premiera czy dla pana prezesa będą w połowie kwietnia – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie TVP Info.

21:08

Francja: 509 zgonów z powodu koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby. W związku z tym epidemia doprowadziła do śmierci łącznie 4032 osób.

20:52

Irlandia: Z powodu koronawirusa zmarło kolejne 14 osób zmarło. W sumie łączna liczba zgonów wynosi 85 - poinformowało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba nowych zakażeń zwiększyła się o 212 do 3447.

20:45

Tegoroczna edycja wielkoszlemowego Wimbledonu została odwołana z powodu koronawirusa - informują organizatorzy. Londyński turniej tenisowy na kortach trawiastych zaplanowany był w dniach 29 czerwca - 12 lipca. Nowy termin wyznaczono na 28 czerwca - 11 lipca 2021 roku.

20:37

Turcja: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w ciągu ostatniej doby o 63 i obecnie wynosi 277. W tym czasie potwierdzono 2148 nowych przypadków zakażenia. Ich ogólna liczba wzrosła do 15 679.

20:31

Jeszcze dziś zostanie zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - dowiedziała się "Polska Times" i Agencja Informacyjna Polska Press. Hoteli nie będą musiały opuścić osoby, które mieszkają tam na dłużej. W wyjątkowych sytuacjach w zakładach pracy nie będzie obowiązywało zachowanie odległości 1,5 metra pomiędzy pracownikami, jeśli „ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii”. Zmiany dotyczą także myśliwych. Więcej o nowych przepisach przeczytasz TUTAJ

20:11

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dziś ustawę dającą rządowi prawo ogłaszania reżimu sytuacji nadzwyczajnej na całym terytorium kraju bądź w jego części. Z kolei rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie rozpatruje ogłoszenia takiego stanu.

19:59

W Portugalii liczba zmarłych na koronawirusa zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 27 do 187. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych od początku epidemii w tym kraju.

19:26

Francja: Szef MSW Christophe Castaner poinformował dziś o ustanowieniu policyjnych kontroli, które mają na celu sprawdzanie przestrzegania kwarantanny na głównych autostradach, dworcach i lotniskach w związku z rozpoczynającymi się feriami. Castaner ogłosił w telewizji LCI, że podjął decyzję o rozszerzeniu kontroli przestrzegania obowiązującego od 17 marca administracyjnego nakazu pozostawania w domu.

19:17

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dziś dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

19:11

USA: Od wtorku w Nowym Jorku zmarły 391 osoby - zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym stanie do 1 941 - poinformował w środę gubernator Andrew Cuomo. Liczba przypadków zakażenia w stanie wzrosła w ciągu doby o 7 917, do 83 712.

19:06

Luksemburg: W ciągu doby potwierdzono 141 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem – zwiększa to liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 2 319. Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o sześć - do 29.

19:00

We Włoszech w ciągu doby zmarło 727 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zgonów przekroczyła 13 tys..

18:50

Pomimo ciągle rosnącej liczby zachorowań na koronaowirusa, jak dotąd 47 osób wygrało walkę z chorobą – poinformował Agencję Informacyjna Polska Press rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

47 osób wyzdrowiało w Polsce z koronawirusa. Wśród nich jest pierwsze zakażone dziecko

18:40

Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w trybie kontroli następczej o zbadanie zapisu ze specustawy ds. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.

Tarcza antykryzysowa: Prezydent Andrzej Duda złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

18:26

Dopiero we wrześniu (a być może później) reprezentacja Polski pozna swojego ostatniego rywala w grupie Euro 2021. UEFA ogłosiła w środę, że zaplanowane na marzec baraże, które wyłonią ostatnich uczestników turnieju, odbędą się jesienią.

Euro 2021. Polska pozna ostatniego rywala w grupie dopiero we wrześniu

18:16

Minister rodziny Marlena Maciąg zapewnia o pomocy rządu dla pracujących Polaków:

18:12

Firmy od kilku dni informują urzędy pracy o planowanych zwolnieniach grupowych, wiele przedsiębiorstw wstrzymało działalność. Przedsiębiorcy bardzo krytycznie oceniają rządową Tarczę antykryzysową.

Raport Polska Press Grupy: Przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność gospodarczą

18:05

Unia Europejskich Związków Piłkarskich przekazała krajowym federacjom krajowym wstępny harmonogram. Zakłada on, że rozgrywki w ligach krajowych uda się rozegrać do końca czerwca. Jeśli się to uda, w lipcu lub sierpniu wznowione zostaną również klubowe rozgrywki międzynarodowe - Liga Mistrzów i Liga Mistrzów.

UEFA ma nadzieję, że Liga Mistrzów wróci latem. Wcześniej trzeba jeszcze dokończyć rozgrywki ligowe

17:55

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz do przedsiębiorców:

17:40

Portal Bloomberg podaje, że według amerykańskiego wywiadu Chiny zaniżyły liczbę zakażonych oraz zmarłych z powodu koronawirusa w tym kraju. Tajny raport trzech oficerów wywiadu miał trafić do Białego Domu. Stwierdzają oni, że dane podawane przez chińskie władze są fałszywe. Chińczycy podają oficjalnie, że na koronawirusa zachorowało w tym kraju około 82 tys. osób, z czeo około 3300 zmarło. W Stanach Zjednoczonych już teraz wykryto około 190 tys. zakażeń, a zgonów jest ponad 4 tysiące. Bloomberg informuje, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał władze chińskie do ujawnienia pełnych danych dotyczących epidemii koronawirusa w tym kraju.

17:32

Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej nie zostanie rozegrany tenisowy turniej Wimbledon w Londynie - poinformowała BBC. Turniej miał się rozpocząć 29 czerwca i trwać dwa tygodnie. BBC dodaje, że co najmniej do 13 lipca nie odbędą się żadne zawodowe zawody tenisowe w Wielkiej Brytanii

17:20

Jak czytamy w przesłanym komunikacie sieć sklepów Biedronka na zmiany ogłoszone przez rząd. W związku z tym od 2 kwietnia br. sklepy sieci będą czynne w godz. 6:00 – 24:00. Dodatkowo w tygodniu przedświątecznym, czyli w dniach 7-10 kwietnia, sklepy Biedronka będą czynne całą dobę.

Więcej o tym TUTAJ

17:00

Nadchodzi wielka fala zwolnień. Tarcza antykryzysowa jest zbyt skromna. Część firm już zwalnia ludzi, inne planują takie kroki. Pełna skala tego zjawiska będzie widoczna za kilka miesięcy.

16:50

UEFA zawiesiła wszystkie mecze reprezentacji piłkarskich kobiet i mężczyzn do odwołania.

16:42

Kolejny samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie spółki KGHM Polska Miedź S.A. wylądował dziś na warszawskim Okęciu. Transport z pomocą dla placówek służby zdrowia w Polsce finansowany jest przez lubińską spółkę. KGHM dokonało łącznie zakupu sprzętu medycznego o wartości przekraczającej 15 mln usd. Służyć ma on walce ze zwalczaniem skutków epidemii wywołanej przez wirusa SARS CoV-2. Kolejny samolot wynajęty przez KGHM wyląduje w Warszawie jeszcze dziś wieczorem - informuje KGHM na swojej stronie internetowej. W samolotach znajduje się sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Na pokładzie samolotów znalazło się m.in. blisko 50 respiratorów medycznych, około 130 tysięcy kombinezonów medycznych, 500 tysięcy maseczek ochronnych, około 160 tysięcy gogli medycznych.

16:28

Artyści chcą wspierać Polaków w walce z koronawirusem. Roksana Węgiel, Wojtek Cugowski, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Natalia Kawalec, Piotr Kupicha (Feel), Halina Mlynkova, Piotr Sołoducha (Enej) i zespół TULIA wspierają muzycznie Polaków w walce z koronawirusem. Projekt #wszystkobędziedobrze zainicjowało Biuro Programu „Niepodległa”.

O akcji polskich artystów CZYTAJ TUTAJ

15:45

Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. Dziś na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy głównie z Żandarmerii Wojskowej - przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński, zaznaczając przy tym, że "te działania będą jeszcze bardziej wzmocnione".

15:38

Za nami marzec 2020 roku. Pierwszy miesiąc z epidemią koronawirusa w Polsce. Zanim do nas dotarł, w połowie stycznia zdążył rozprzestrzenić się w całych Chinach. 24 stycznia zanotowano pierwsze przypadki zakażenia we Francji. Na przełomie lutego i marca z niepokojem słuchaliśmy doniesień z Włoch, które stały się jednym z największych ognisk zapalnych w Europie. Coraz częściej docierały do nas informacje o przypadkach śmiertelnych. W Polsce pierwszy oficjalny przypadek zachorowania zanotowano w Zielonej Górze. Do końca miesiąca raportowano 2311 zachorowań oraz 33 przypadki śmiertelne. Zobacz na interaktywnej mapie, jak epidemia - dzień po dniu - opanowywała cały kraj.

OGNISKA ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ COVID-19. STAN NA 30 MARCA 2020

15:30

Czy można biegać w czasie epidemii koronawirusa? Nowe przepisy już obowiązują.

15:25

Wielka Brytania: Z powodu koronawirusa zmarły już 2352 osoby. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarły 563 osoby.

15:21

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński: Ruch samochodowy będzie monitorowany przez policję m.in. z uwagi na ograniczenia w transporcie zbiorowym. W transporcie zbiorowym można zajmować połowę miejsc siedzących. Ten zakaz będzie egzekwowany. Sytuację w miastach, na osiedlach, będą monitorowały również drony. Miejscowości turystyczne będą ściśle kontrolowane przez policję. Musimy ograniczyć wszelki ruch turystyczny, rekreacyjny czy sportowy.

15:19

Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk: Tam, gdzie jest problem z przestrzeganiem kwarantanny domowej, kontrole będą częstsze niż raz dziennie.

15:15

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński: Ograniczenie kontaktów społecznych jest warunkiem ograniczenia epidemii. Za nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa wprowadzono maksymalną karę do 30 tys. złotych.

15:11

Komendant Główny Policji przypomina, że każda osoba w kwarantannie ma obowiązek korzystania z aplikacji Kwarantanna Domowa.

15:08

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński: Od czwartku policja będzie koordynowała pracę służb miejskich (np. straży miejskich). Zmienia się taktyka działań policji. Policjanci będą podejmować intensywne czynności patrolowe.

15:02

Dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 700 złotych otrzymają pracownicy ochrony i eksploatacji (m.in. listonosze, kierowcy) Poczty Polskiej, którzy byli obecni w pracy od ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Poczta Polska przeznaczyła już ponad 50 mln zł na środki ochrony dla pracowników.

14:52

Celem tarczy antykryzysowej jest pomoc dla polskich firm, by mogły przetrwać ten najtrudniejszy czas - przekonuje premier Mateusz Morawiecki. - Nie możemy dopuścić do nakręcenia spirali zwolnień. Tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom utrzymać pracowników - przekonuje szef rządu w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

14:49

W Warszawie wylądował kolejny transport sprzętu medycznego i środków ochrony zakupionych przez KGHM.

14:36

73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. dolnośląskiego, 13 osób z woj. łódzkiego, 9 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego. Zmarł 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach. W sumie liczba zakażonych koronawirusem to 2420, z czego 36 osób zmarło.

14:33

We Włoszech z powodu koronawirusa zmarło już 63 lekarzy - wynika z danych Włoskiego Stowarzyszenia Lekarzy.

14:27

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Radiu Kraków: Część zajęć na uczelniach można zakończyć w trybie zdalnym. Jest wiele zajęć praktycznych, gdzie niezbędna jest obecność studentów i prowadzących zajęcia. Te będzie trzeba w najbliższych miesiącach nadrobić. (...) Jeśli matury nie odbędą się w przewidzianym terminie, rekrutacja na uczelnie będzie przesunięta. Dzisiaj nikt nie wskaże konkretnych terminów, w których będzie można wrócić do szkół i na uczelnie.

14:10

Na trzy miesiące trafił do aresztu mężczyzna zakażony koronawirusem, który uciekł z warszawskiego szpitala przy ul. Wołoskiej. Pacjent wybrał się do sklepu po... alkohol.

13:05

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że salony urody i tatuażu są od dziś zamknięte. Usług nie można realizować również poza salonami – np. w domu klienta.

12:57

Komisja Europejska zachęca, by informacje dotyczące koronawirusa czerpać z wiarygodnych źródeł.

12:32

W ciągu doby wykonano ponad 4,3 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

12:28

Ministerstwo Edukacji Narodowej: Od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów. Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

12:15

Samotność jest nazywana największą epidemią XXI wieku. Jej „objawy” w sposób szczególny uwydatniają się aktualnie na tle pandemii koronowirusa. Ofiarami są nie tylko seniorzy, o których mówi się najwięcej, ale też ci, których nie dostrzegamy na co dzień, dotknięci samotnością w tłumie. Doświadczenie to – jak pokazują statystyki – ma realne konsekwencje dla zdrowia: podnosi ciśnienie , obniża odporność, wpędza w depresję. Przeczytaj najnowszy raport Szlachetnej Paczki - poznaj różne oblicza samotności i zobacz, jak możesz pomóc.

11:55

Wybory - korespondencyjne, jesienią, czy w przyszłym roku? Który wariant wybierze Prawo i Sprawiedliwość?

11:49

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa przewidująca m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Przepisy umożliwią legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2- poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców.

11:47

W najbliższą sobotę (4.04) Polacy z wyspy Jersey będą mogli wrócić do Polski w ramach operacji #LOTdodomu.

11:33

Trwa walka z epidemią koronawirusa w Polsce. Choć wiąże się ona z utrudnieniami w życiu codziennym i wieloma obostrzeniami, a także kryzysem gospodarczym, to w tym czasie wiele firm zdecydowało się na pomoc w nierównej walce z COVID-19. Polskie firmy, jak do tej pory, przekazały łącznie 282 mln złotych na ten cel. Czytaj więcej.

11:30

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwa wideokonferencja minister Maląg oraz wicemienister Nowak z przedstawicielami wojewódzkich urzędów pracy.

11:28

Kiedy zakończy się epidemia koronawirusa? Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo jak podkreślają przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, droga do pokonania zagrożenia jest jeszcze daleka. Co więcej, WHO uczula na to, że mieszkańcy żadnego kraju nie mogą już czuć się w pełni bezpieczni - koronawirus dotrze wszędzie.

11:22

Koronawirus. Włochy: Zagadka Ferrera Erbognone [mapa] Miasteczko w Lombardii oparło się epidemii. Nie wykryto żadnego przypadku zakażenia. Czytaj więcej.

11:10

"Nowe restrykcje to za mało. Potrzebny jest stan wyjątkowy". Rozmowa z Marcinem Samselem, ekspertem ds. bezpieczeństwa. Cała rozmowa tutaj.

11:07

Niemcy coraz intensywniej zastanawiają się nad wprowadzeniem wymogu noszenia maseczek mających obniżyć tempo rozprzestrzeniania się epidemii. W Azji takie obostrzenie to standard – brak maseczki jest tak samo dziwny jak u nas jej noszenie. W Europie analogiczne nakazy funkcjonują w Czechach, na Słowacji oraz w Austrii. Do tego szeregu próbują dołączyć Niemcy.

10:53

"Kilkakrotnie mówiłem, że rząd podejmuje decyzje w zależności od tego, jak rozwija się epidemia koronawirusa. Obecnie na forum Rady Ministrów nie ma dyskusji na temat zamykania miast" - powiedział Michał Dworczyk w audycji Siódma9.

10:47

Od dziś działa wideoinfolinia dla osób głuchych w związku z koronawirusem. Dzięki niej osoby głuche, na równi z pozostałymi obywatelami, mają stały dostęp do wsparcia.

10:38

"W okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmą decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego" - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

10:31

Od dzisiaj do odwołania zamknięte zostają wszystkie miejskie parki, bulwary, plaże i zieleńce.

10:29

Ministerstwo Zdrowia Niemiec prosi o wstrzymanie się w Prima Aprilis z żartami z koronawirusa, ponieważ "koronawirus nie jest żartem".

10:23

"Wybory przesuwamy o rok i siadamy do pracy w komisji nad głosowaniem korespondencyjnym i przez Internet. Taka jest propozycja PSL" - powiedział wicemarszałek Piotr Zgorzelski z PSL w Radiu Plus.

10:19

"W Krakowie odebrano pierwszy poród u kobiety z koronawirusem! Ciążę rozwiązano przez cesarskie cięcie. Matka jest w stanie dobrym, została przewieziona z porodówki na oddziale zakaźny. Dziecko jest od niej odizolowane. Pierwszy test maluszka - negatywny. Lekarze czekają na wyniki drugiego" - podała reporterka Radia Kraków.

10:14

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

10:10

"Żadna władza nie jest warta tego by ktokolwiek chorował chociaż dzień swojego życia. Nawet jeśli wybory odbędą się 10.05, to w tych warunkach jakie mamy prezydent Andrzej Duda będzie wybrany nielegalnie, bo te wybory nie będą ani równe ani powszechne" - powiedział Szymon Hołownia w Rzeczpospolitej.

10:05

3.04 to prawdopodobnie ostatnia możliwość bezpośredniego powrotu z Finlandii do Polski.

10:00

"Komisja Europejska pracuje nad awaryjnym programem wsparcia rynku pracy w krajach członkowskich, którego celem byłoby utrzymanie miejsc pracy i wynagrodzeń pracowników w czasie kryzysu. Byłaby to pomoc zarówno dla pracowników, pracodawców jak i samozatrudnionych" - napisała była premier Ewa Kopacz.

9:52

Pogorszył się stan starszego mężczyzny z pow. gryfickiego, leczonego na koronawirusa w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie. Pacjent został przeniesiony na OIOM - informuje RMF.

9:48

Najstarsza osoba wyleczona z koronawirusa pochodzi z Indii. To 93-latek, którego 88-letnia żona również była zakażona i wyzdrowiała - podaje BBC.

9:43

"Ograniczenie liczby pasażerów sięga prawie 60, 70 i 80 proc.. Jeżeli chodzi o pasażerów w przewozach kolejowych, to jest niezmiernie dużo. To powoduje, że nie ma wpływów z biletów a utrzymanie komunikacji jednak jest konieczne" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Radia WNET.

9:38

Amerykanów czekają "dwa tygodnie pełne bólu". Szczyt umieralności na koronawirusa w USA dopiero nastąpi.

9:33

Dziś w ramach akcji Lot do Domu organizowane są przeloty do Warszawy m.in. z Londynu, Stambułu, Moskwy, Sydney i Buenos Aires.

9:19

Liczba zakażonych koronawirusem na Węgrzech wzrosła do 525. Jednocześnie poinformowano o 20 śmiertelnych przypadkach spowodowanych COVID-19.

9:16

W Limanowej zmarła 86-latka zakażona koronawirusem. Ministerstwo nie ujęło jej na razie w swoich statystykach - podaje Onet.

9:10

"Mam wrażenie, że państwo ogniskuje swoją aktywność na tym, by w sposób kontrolowany informować o liczbie zakażeń. Testów nie ma dlatego, żeby można było manipulować statystykami. Nie może być tak, że ktoś programuje model pod kątem dat wyborczych" - stwierdził Borys Budka w TVN24.

9:04

Amerykańskie marki wspierają polskich ratowników medycznych, lekarzy i pielgniarki, którzy ratują życie podczas walki z koronawirusem. KFC, PizzaHut, BurgerKingi i Starbucks przekazały już ponad 10 tysięcy posiłków dla personelu medycznego - podała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

9:00

Bartosz Arłukowicz apeluje do Jarosława Gowina: "Panie premierze Gowin, to ten moment, w którym może pan zatrzymać to szaleństwo".

8:54

"Tylko osoba kompletnie niezrównoważona, albo kompletnie cyniczna może dążyć do tego, by 10 maja odbyły się wybory w Polsce" - mówił Borys Budka w TVN24.

8:49

"Proponowałbym nie spodziewać się takiego optymistycznego scenariusza, że my wszystko wszystkim zrekompensujemy. To po prostu jest przy tej skali kryzysu niemożliwe" - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Trójce.

8:43

Nie będzie sekcji zwłok 45-latka z Głogowa, który zmarł podczas kwarantanny. Prokuratura: Przyczyna śmierci była chorobowa, a prokurator nie ma za zadanie ustalać, jaka to choroba spowodowała zgon.

8:39

**Jednocześnie poinformowano o dwóch kolejnych ofiarach koronawirusa. Są to: 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie i 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Obaj mieli współistniejące choroby.

**

8:38

36 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Dotyczą one 10 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

8:32

Głosowanie korespondencyjne umożliwi wybory prezydenckie w maju 2020? Co to oznacza dla wyborców? Wyjaśniamy W TYM MIEJSCU.

8:27

"Kilkanaście dni temu przedstawiłem taką propozycję, aby wybory prezydenckie przesunąć o rok, bo wydaje się, że o ile jesień jest terminem osnutym wieloma niewiadomymi, o tyle wiosna przyszłego roku jest już terminem względnie bezpiecznym. Natomiast jedynym politykiem, liderem opozycji, który zareagował na moją propozycję pozytywnie, jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Pytam się, gdzie są liderzy lewicy, gdzie są liderzy Koalicji Obywatelskiej" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w TVN24.

8:20

Grzegorz Schetyna porównał przeprowadzenie wyborów prezydenckich w Polsce do organizacji meczów piłkarskich w Madrycie i Mediolanie, które przyspieszyły rozprzestrzenianie koronawirusa.

8:13

"Tata się upiera, żeby chodzić do kościoła. Jakby nie chciał zrozumieć, że może przynieść tego wirusa do domu i zarazić nim innych. Mam nadzieję, że to w końcu do niego dotrze" - mówi Jarosław Wałęsa.

8:11

"Musimy zdawać sobie sprawę, jaka jest możliwość rozpowszechniania się wirusa przez koperty, karty wyborcze, rozsyłane po kraju. Jeśli to będzie robione na skalę masową, to będzie wirusowa bomba. Jeżeli ktoś w taki sposób chce narażać miliony ludzi na roznoszenie wirusa, to jest szkodnikiem, albo osobą szaloną" - dodał były przewodniczący PO.

8:07

"Tarcza, te projekty były nieprzygotowane. Były pisane na kolanie, bo sytuacja nie jest łatwa. Ale nie było żadnego porozumienia z opozycją. Taka jest dzisiaj polityka PiS-u. Oni nie chcą współpracować z opozycją, nie chcą współpracować z samorządami. Uważam, że to źle, bo większość pomysłów senackich była sensowna" - stwierdził Schetyna.

8:03

"Na pewno część z tych restrykcji jest naturalna i w wypadkach kryzysowych racjonalna. To, co dobrze funkcjonuje, to sprawdzanie tych, którzy są na kwarantannie. Natomiast wiele rzeczy powinno być poprawionych, czy zmienionych. Chodzi mi o dostępność do testów. Tego ciągle jest za mało. Poza tym kwarantanna musi być lepiej zorganizowana" - powiedział Grzegorz Schetyna w Radiu ZET.

8:00

"Nie ma dziś możliwości przesunięcia, czy odwołania wyborów. Nie da się wprowadzić stanu wyjątkowego ot, tak. Nie możemy sobie obecnie fundować kolejnych rozwiązań, które będą szkodziły gospodarce" - stwierdził wicepremier Jacek Sasin w Trójce.

7:58

"Duża część świata została gospodarczo wyłączona. Naszym wspólnym interesem jest, aby jak najszybciej powrócić do normalnego funkcjonowania" - powiedział Michał Dworczyk w Polsat News.

7:56

"Nie można dopuścić do wyborów w zadnym terminie, w którym przeprowadzenie ich spotęgowałoby epidemię" - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin w TVN24.

7:54

"Unia Europejska przez

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie - archiwalny raport minuta po minucie. Informacje z 1 kwietnia dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2 - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna