MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie o nowych informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 (16.03)

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Centrum Warszawy, 16.03.2020
Centrum Warszawy, 16.03.2020 Krystian Dobuszynski
16 marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie chorych jest już 177. Cztery osoby zmarły. Pod koniec tygodnia liczba zakażonych może wynieść nawet dwa tysiące. W poniedziałek ruszyły pierwsze śledztwa wobec osób, które złamały kwarantannę. Minister środowiska Michał Woś poinformował, że ma koronawirusa. Prezydent zwołał na wtorek posiedzenie Rady Gabinetowej.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 16 marca 2020:

22:23

Litwini protestują na granicy w Świecku. Korek ma już ponad 20 kilometrów! Trwają negocjacje - zobacz, co się dzieje w Świecku

22:10

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek wieczorem z premierem Mateusz Morawieckim. Wcześniej rozmawiał przez telefon z prezydentem Włoch Sergio Matarellą oraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

21:27

Czwarta ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce. W szpitalu w Łańcucie zmarł 67-letni mężczyzna. CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsza ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

21:14

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w orędziu do narodu, że ze względu na pandemię koronawirusa Francja zamknie we wtorek granice. Macron odwołał drugą turę wyborów samorządowych, jednocześnie nakazał Francuzom pozostawać w domach.

21:00

21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą 10 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 1 osoby z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego, 1 osoby z woj. podkarpackiego. Pacjenci są w stanie stabilnym. W szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące. W sumie zakażonych jest 177 osób, cztery zmarły.

20:40

Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek na godz. 10 posiedzenie Rady Gabinetowej. - Globalny kryzys odbije się negatywnie na stanie polskiej gospodarki (...). Chcę omówić z rządem przyjęcie konkretnego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i naszej gospodarki. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest ścisła i zgodna współpraca prezydenta z rządem. Jestem przekonany, że prowadzona przez nas odpowiedzialna polityka gospodarcza, która pozwoliła w ostatnich latach osiągnąć wielkie sukcesy, przyniesie dobre skutki także w obliczu globalnego niepokoju - przekonuje prezydent Andrzej Duda. W sprawach szczególnej wagi prezydent może zwołać Radę Gabinetową. Radę tę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta.

20:25

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wycofaniu się z zakupu 280 aut, które miały trafić do ministerstw i niektórych urzędów - informuje Wp.pl. "Wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć" - czytamy w uzasadnieniu na stronie internetowej Centrum Obsługi Administracji Rządowej.

20:15

Minister zdrowia pytany o osoby, które wyzdrowiały, przyznał, że określenie "ozdrowieńcy" nie jest terminem medycznym. - To osoby, którym się poprawiło, mija im duszność, spada temperatura, nadal mają wirusa, ale zdrowieją. Zostaną wypisani, gdy będzie pewność, że nie mają już koronawirusa - mówił Łukasz Szumowski w "Gościu Wiadomości".

19:30

Wiemy, kto kontaktował się z ministrem Wosiem. Ja na szczęście nie miałem tego kontaktu, mogę być na posterunku bez kwarantanny - przyznał w "Gościu Wiadomości" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

19:19

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że pod koniec tygodnia w Polsce może być około 1500 - 2000 zakażonych osób. Z kolei za dwa tygodnie liczba zakażonych może wynieść nawet 10 tys. osób.

18:47

Minister środowiska Michał Woś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - podał "Super Express". Woś czeka na wynik testu.

18:42

Koronawirus w Kędzierzynie-Koźlu. Urzędniczka starostwa jest zakażona koronawirusem. Starosta powiatu przebywa na kwarantannie. PRZECZYTAJ WIĘCEJ na ten temat

18:35

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVN24: W szpitalach jednoimiennych zakaźnych mamy około 10 tys. łóżek i 700 respiratorów (niedługo ma być ich w sumie 1000).

18:22

We Włoszech zmarło już 2158 osób - wynika z najnowszych danych (349 osób w ciągu ostatniej doby). Zakażonych jest ponad 23 tys. osób, ponad 2700 zostało wyleczonych. W Europie jest już ponad 75 tys. zakażonych - to prawie tyle, ile w Chinach.

18:10

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina o potrzebie wykonywania jak największej liczbie testów na obecność koronawirusa. "To naprawdę poważna choroba" - przekonują eksperci.

17:44

Bernadeta Krynicka oraz Grzegorz Woźniak decyzjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członka partii - informuje Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. Krynicka to była posłanka PiS, a obecnie kierowniczka działu kontraktowania i nadzoru świadczeń w łomżyńskim szpitalu, która w niedzielę stwierdziła, że jej szpital jest nieprzygotowany na przyjmowania chorych na koronawirusa. Z kolei Woźniak to poseł PiS, który w weekend, mimo apeli służb i rządu, zorganizował imprezę imieninową dla ponad 200 osób. ZOBACZ: Bernadeta Krynicka uderza w PiS i Białystok

17:40

LOT uruchomił pilnie nowe połączenie. Samolot jest w drodze do Jordanii, skąd zabierze Polaków. Jordania za kilka godzin może zamknąć swoje granice.

17:15

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaapelował w poniedziałek do samorządów o rozważenie zawieszenia poboru opłat parkingowych za postój w strefach miejskich. Chodzi o to, by więcej osób dojeżdżało np. do pracy samochodem, a nie komunikacją miejską, w której występuje potencjalnie większe ryzyko zakażenia. Na taki krok zdecydowały się m.in. Kraków i Gdynia. Jak ustaliła Agencja Informacyjna Polska Press, Warszawa nie planuje czasowego zawieszenia opłat . "Na razie nie przewidujemy zmian w systemie poboru opłat" - informuje rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka, podkreślając przy tym, że celem opłaty jest zwiększenie rotacji na miejscach postojowych, a nie karanie kierowców. "Podjęliśmy rozmowy z operatorem parkometrów w celu prowadzenia regularnej dezynfekcji klawiatur tych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że by wnieść opłatę nie musimy używać parkometrów. Opłaty można wnosić mobilnie (przez aplikację), przez SMS, a także kody USSD. Władze stolicy nie zmieniły rozkładów jazdy pojazdów komunikacji miejskiej, zawieszone zostały jedynie linie szkolne".

16:39

Świebodzin: Pijany mężczyzna powiedział policjantom, że ma objawy koronawirusa. Policjantów odizolowano. Komenda czeka na wynik badań mężczyzny. Czytaj więcej na ten temat

16:33

Koronawirus wywołał chaos na rynku pracy. Wiele osób z dnia na dzień straciło źródło utrzymania, duża część pracowników rozpoczęła pracę zdalną. ZOBACZ co z wynagrodzeniem, gdy utracisz pracę na etacie, na zleceniu, na umowie o dzieło

16:28

Ceremonia przekazania ognia olimpijskiego przedstawicielom komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio odbędzie się bez udziału kibiców i w skromnej formie. W wydarzeniu weźmie udział tylko kilku przedstawicieli komitetu olimpijskiego, medalistów i tancerzy. Letnie Igrzyska Olimpijskie mają rozpocząć się 24 lipca (do 9 sierpnia). Organizatorzy zawodów podkreślają, że są zdeterminowani, by odbyły się w zaplanowanym terminie.

16:07

Sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą trzech osób z woj. mazowieckiego (Radom, Warszawa), jednej osoby z woj. małopolskiego (Kraków) i dwóch osób z woj. śląskiego (Zawiercie). W sumie zakażonych zostało 156, trzy z nich zmarły.

15:56

Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta, zawiesił kampanię wyborczą. "To pierwsze polskie wybory w cieniu epidemii (...). Termin wyborów powinien zostać przełożony. Narzędziem do tego jest formalne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który de facto i tak już został w Polsce wprowadzony. Nie skompletujemy za tych kilka tygodni obsady komisji wyborczych. Frekwencja, za te niespełna dwa miesiące, wyniesie może kilkanaście procent. Mielibyśmy więc w Polsce wyborczą wydmuszkę. I taki też potem mandat nowego prezydenta. Pusty. Bez treści. Bez wagi (...). Wraz z moimi wolontariuszami od kilku dni wspieramy potrzebujących, budując solidarną społecznie wspólnotę" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie. Czy wybory prezydenckie zostaną przełożone? Kandydaci są podzieleni

15:44

Rząd Wielkiej Brytanii nie chce wprowadzać ograniczeń, jakie stosują inne kraje w walce z epidemią koronawirusa. Brytyjscy eksperci liczą, że dzięki zakażeniu się co najmniej 60 procent społeczeństwa wytworzy się tam tzw. odporność zbiorowa na wirusa i w przyszłych sezonach nie będzie on już stanowił problemu na Wyspach. Program wymaga jednak izolacji osób starszych i gotowości niesienia im błyskawicznej pomocy. Wielu ekspertów wątpi, czy ten model zadziała.

CZYTAJ TUTAJ: Jak ma działać brytyjski model walki z epidemią

15:37

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie osiągnęła już 165 tys. Ponad połowa przypadków (ok. 84 tys.) przypada już na pozostałe kraje poza Chinami. Ofiar śmiertelnych jest ok. 6500, z czego w Chinach zmarło 3213 osób.

15:27

Filmowa dziewczyna Jamesa Bonda, aktorka Olga Kurylenko, ma koronawirusa. - "Zamknięta w domu po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Jestem chora już niemal od tygodnia. Gorączka i zmęczenie, to moje główne objawy. Dbajcie o siebie i traktujcie to poważnie!" - napisała Kurylenko na Instagramie. W 2008 roku zagrała u boku Daniela Craiga w filmie "Quantum of Solace" jako Camille Montes.

15:23

Główny inwestor w niemieckiej firmie biotechnologicznej, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa, wydał oświadczenie, że ​​powinna ona być dostępna wszędzie. Komentarz Dietmara Hoppa, głównego inwestora w CureVac, pojawił się po tym, jak firma zaprzeczyła doniesieniu, że Trump próbował zwabić jej naukowców do USA. Nie zaprzeczył kontaktowi z prezydentem lub rządem USA, ale odrzucił pogłoski o przejęciu naukowców. Hopp powiedział: „Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się opracować skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Szczepionka ta powinna być dostępna nie tylko regionalnie, ale również dla ludzi na całym świecie, solidarnie, aby im pomóc i chronić. Byłbym zadowolony, gdyby można to osiągnąć dzięki Niemcom, dzięki mojej długoterminowej inwestycji” - informuje CNN.

15:13

Rząd brytyjski zwrócił się do producentów samochodów - Rolls-Royce, Forda, Hondy - o przestawienie częsci fabryk na produkcję respiratorów i urządzeń medycznych - informuje BBC. Fabryyki miałyby w ten sposób włączyć się do powszechnej walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Według BBC fabryki samochodowe nie są jednak przystosowane, by szybko przestawić się na produkcję urządzeń medycznych.

14:57

Polski rząd zapowiada w najbliższych dniach przedstawienie pakietu pomocy dla gospodarki w okresie epidemii. Amerykański Bank Rezerwy Federalnej już wprowadził nadzwyczajne decyzje mające wpompować w gospodarkę dziesiątki miliardów dolarów.

CZYTAJ TU o amerykańskiej pomocy rządowej dla firm

14:50

Branża hotelarska w Polsce szacuje, że w wyniku zamkniętych granic i wprowadzonych obostrzeń na terenie kraju, nawet połowa obiektów hotelowych w Polsce będzie musiała być zamknięta na czas kwarantanny. Wielu hotelarzy może tego nie przetrwać, zarówno małe hotele jak i duże przedsiębiorstwa z kilkoma obiektami. W efekcie tego pracę może stracić nawet pół miliona pracowników.

CZYTAJ TUTAJ: Jak mocno ucierpi branża turystyczna

14:45

Około 8 tys. osób przebywa w kwarantannie. Chcę podziękować wszystkim, bo widać, że dostosowują się do procedur. Jedynie do 8-9 osób można mieć zastrzeżenia, że nie było ich w domu podczas kontroli przez funkcjonariusza - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

14:29

Premier: Nie ma na dziś planów przesunięcia wyborów prezydenckich.

14:28

Premier podczas konferencji: Ograniczamy działalnośc instytucji publicznych i urzędów do niezbędnych czynności. Na przykład urzędy skarbowe zachęcają do zatwierdzenia tylko jednym kliknięciem klawisza zeznania podatkowego. We wszystkich możliwych urzędach wydałem zalecenie, aby wprowadzić procedury umożliwiającym ograniczenie wizyt obywateli.

14:25

Premier Mateusz Morawiecki obiecał pomoc firmom i pracownikom w czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem.

Premier obiecuje pomoc firmom, pracownikom i szpitalom

14:19

Minister Jacek Czaputowicz poinformował, że ok. 30 tys. Polaków zarejestrowało się na stronie LOT, potwierdzając, że chcą wrócić do Polski. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które wyjechały w celach turystycznych. Minister podał przykład - kilka lotów trzeba będzie zorganizować z Dominikany.

14:15

Podczas swojego przemówienia premier Mateusz Morawiecki nawiązał do swojej wczorajszej rozmowy z polskim youtuberem Blowkiem, który ma najwięcej subskrypcji na polskim YouTube.

WIĘCEJ: Premier był gościem u Blowka. Przeczytaj, o czym rozmawiali

14:13

"Liczba rezerwacji w PKP spadła o ok. 80 proc. Sytuacja w transporcie kolejowym jest niezwykle dynamiczna. Jedno jest pewne - żadne połączenie nie zostanie zlikwidowane" - zapewnił minister Adamczyk.

14:11

"Dostawa towarów do Polski nie jest zagrożona" - oświadczył minister Adamczyk.

14:09

Po premierze głos zabrał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który podziękował kierowcom i innym pracownikom związanym z transportem miejskim, ogólnokrajowym i międzynarodowym.

14:04

"Proszę wszystkich, którzy dla żartu posługują się fake newsami. Apeluję o rozsądek, o nierozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji. Chcę też podziękować pracownikom służby medycznej. Takich podziękowań nigdy za dużo. Pracujemy nad tym, by w ciągu kilku dni materiałów ochronnych było aż nadto" - powiedział premier Morawiecki podczas konferencji.

14:02

"Trwa akcja powrotu Polaków do domu. To największa akcja logistyczna od wielu, wielu lat, jaka wystąpiła w Polsce. Przywozimy Polaków z ponad 100 kierunków z całego świata, by mogli w kraju przechodzić przez procedury kwarantanny" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

13:59

"Ta choroba dla ogromnej części populacji jest możliwa do odbywania w domu. Zdrowiejemy w domu. Ale sytuacja seniorów jest inna, dlatego musimy być przygotowani na przyjmowanie pacjentów do szpitali. Jako jedni z pierwszych w Europie podjęliśmy wiele kroków, co jest dobrze oceniane przez ekspertów na całym świecie. Ale nie wiemy, jak ta choroba się rozwinie" - mówił premier.

13:56

"Polska stosuje się stanowczo do zaleceń WHO. Wdrożyliśmy działania, które skłaniają ludzi do utrzymywania względem siebie bezpiecznego dystansu. Z drugiej strony blokady na granicach, aby zatrzymać napływ wirusa z zagranicy. Musimy ten dopływ powstrzymać" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Dodał, że rząd pracuje nad pakietem bezpieczeństwa dla przedsiębiorców.

13:53

Biskup Emmanuel Delmas z diecezji Angers na zachodzie Francji, uzyskał pozytywny wynik na obecność wirusa COVID-19. Biskup podczas swojej niedawnej wizyty w Watykanie spotkał się z papieżem Franciszkiem. Już wtedy miał odczuwać pierwsze symptomy choroby.

13:47

"Istnieje możliwość uzyskania aparatu, który pozwoli nam na przeprowadzenie dosyć szybkiego testu na obecność koronawirusa. Ten aparat już czeka do odbioru w Brnie w Czechach. Wysyłamy po niego specjalny samochód. Aparat pozwala na uzyskanie wyników testu w ciągu dwóch godzin" – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

13:44

"Zdecydowaliśmy o maksymalnym obniżeniu cen paliw na stacjach PKN ORLEN. Jako firma odpowiedzialna zachęcamy wszystkich do pozostania w domach, jednak zdajemy sobie sprawę, że wiele osób w całej Polsce, w tym służby mundurowe i medyczne, muszą zachować teraz najwyższą mobilność" - poinformował Daniel Obajtek.

13:41

Jak informowaliśmy wcześniej, pracownik sortowni Poczty Polskiej w Łodzi był podejrzany o bycie zakażonym koronawirusem. Okazało się jednak, że wynik testu okazał się ujemny. Sortownia wznowiła więc pracę.

13:37

Władze Maroka podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich meczetów w kraju z powodu epidemii koronawirusa. Meczety będą zamknięte niezależnie od rodzaju nabożeństwa.

13:32

Do decyzji Federacji Rosyjskiej o zamknięciu granicy z Białorusią skomentował prezydent Aleksander Łukaszenka. "Rosja płonie od koronawirusa, a u nas jest spokojnie; to pytanie retoryczne, kto powinien się odgradzać. Dziwne, że we władzach Rosji nikt nie wie, że pomiędzy Białorusią i Rosją nie ma granicy, nie jest delimitowana ani wyznaczona w terenie. Nie ma granicy, więc nie ma czego zamykać" - powiedział.

13:28

Burzliwe spotkanie nowego dyrektora szpitala w Łomży z personelem i mieszkańcami. Protest przeciwko zamienieniu szpitala w zakaźny.

13:21

Tylko w jednym szpitalu w Rzymie (Spallanzani) jest 151 pacjentów, u których wykryto koronawirusa - czyli więcej niż w Polsce. Tylko w tej placówce 18 pacjentów oddycha przy pomocy respiratorów - informuje Karol Darmoros z Polskiego Radia.

13:16

Zespół Ratownictwa Medycznego z Ursynowa (ul. Jastrzębowskiego 22) wstrzymał wyjazdy karetek. Załoga znajduje się w kwarantannie, bo istnieje podejrzenie zakażenia.

13:12

Samolot Air France AF1146 z Paryża do Warszawy zawrócił do Francji tuż przed samym lądowaniem na lotnisku w stolicy Polski. Przyczyna takiej decyzji pilota na razie jest nieznana.

13:08

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej z podejrzeniem koronawirusa. Polityk przebywa obecnie w kwarantannie domowej, ponieważ miał kontakt z zakażoną osobą. Do styczności miało dojść na jednym ze spotkań dotyczących strategii wobec plastiku.

13:04

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dementuje doniesienia o przypadkach zakażeń koronawirusem u psów i kotów. Zdaniem WHO, nie ma żadnego potwierdzenia, by te zwierzęta mogły zakazić się tym wirusem. Początkowo donoszono o pierwszym takim przypadku w Hongkongu, ale po powtórnych testach okazało się, że zwierzę nie było nosicielem koronawirusa.

13:01

O godzinie 13:45 rozpocznie się pierwsza wirtualna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Pytania od dziennikarzy są obecnie przyjmowane drogą mailową. Wkrótce również poszczególne resorty rządu mogą przejść na taki tryb komunikacji z mediami.

12:57

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa w Szwajcarii, podjęto decyzję o odwołaniu zaplanowanego posiedzenia tamtejszego parlamentu.

12:54

Jednym z zakażonych koronawirusem i hospitalizowanych w Ostródzie w woj. warmińsko-mazurskim jest brytyjski żołnierz z Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu - potwierdził rzecznik mjr Dariusz Guzenda dla PAP.

12:53

Rosja podejmuje szereg działań, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ale nie ma mowy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. "Nie ma podstaw do wprowadzenia w Rosji stanu wyjątkowego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa" – powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

12:50

Rząd Hiszpanii wydłuży stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje w tym kraju od niedzieli z powodu rozszerzającej się pandemii koronawirusa. Pierwotnie okres trwania stanu zagrożenia wynosił 15 dni.

12:49

Sieci kinowe w Polsce pod ścianą. Proszą rząd o wsparcie. Oczekują zawieszenia składek na PISF i wsparcia pensji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd wesprze sieci kinowe w Polsce?

12:46

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich. Wcześniej podobny apel wystosował Krzysztof Bosak.

12:43

Płyny do dezynfekcji rąk o pojemności 1 litra będą dostępne na wszystkich stacjach sieci ORLEN w cenie 15 zł. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zezwolił na wykorzystanie tańszego etanolu o jakości farmakopalnej, co pozwoliło na optymalizację kosztów produkcji.

12:40

Tak prezentują się kombinezony ochronne, które posiada szpital wojewódzki w Łomży. Od dzisiaj szpital jest tylko placówką zakaźną.

12:37

"Od dzisiaj dzieci na Węgrzech uczą się zdalnie. Warto odnotować, że zalecenia dotyczące tego sposobu nauczania są w zasadzie 1:1 kopią polskich rozwiązań, włącznie z towarzyszącą temu procesowi narracj" - napisał na Twitterze Dominik Héjj, ekspert od polityki węgierskiej.

12:35

Robert Biedroń zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z koronawirusem. Stwierdził także, że spotkania z opozycją powinny odbywać się regularnie.

12:33

Drugi przypadek koronawirusa w brytyjskim parlamencie. Zakażona jest Kate Osborne z Partii Pracy. Informację potwierdziła sama polityk na Twitterze.

12:30

Czy świadczenia 500 plus są zagrożone z powodu epidemii koronawirusa w Polsce? Takie pytanie pojawia się w sieci po tym, jak rząd zapowiedział przygotowanie planu wsparcia dla firm, które poniosą największe straty w związku z pandemią koronawirusa.

SZCZEGÓŁY: Stanowisko rządu ws. 500 plus

12:27

Kancelaria Premiera ostrzega - kontrole przestrzegania kwarantanny odbywają się bezkontaktowo. To reakcja na fake newsy, które głoszą, że kontrolą zajmują się służby chodzące po domach i mierzące ludziom temperaturę.

12:25

Przełożyć wybory prezydenckie? Kandydaci są podzieleni. Stanowiska wszystkich kandydatów możecie poznać W TYM MIEJSCU.

12:21

"Nasz kraj zmaga się z kryzysem, jakiego nie było od zakończenia II wojny światowej" - powiedział premier Włoch Giuseppe Conte. "To są najbardziej decydujące tygodnie w epidemii koronawirusa. Nie możemy obniżyć czujności, to najważniejsze wyzwanie. Do zwycięstwa trzeba 60 mln Włochów" - stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera".

12:15

W związku z epidemią koronawirusa, mBank umożliwia odroczenie spłaty kredytów. Skorzystają klienci indywidualni i firmy. Szczegóły tego rozwiązania można poznać TUTAJ.

12:10

Dlaczego w ostatnim czasie Jarosław Kaczyński jest praktycznie nieobecny w mediach? "Prezes Kaczyński pracuje w centrali partii przy ul. Nowogrodzkiej i tak jak robi to przez większość czasu - pełni obowiązki szefa partii. Oczekiwanie, że w jakiś szczególny sposób zajmie się kwestią koronawirusa wydaje się ze strony opozycji nieco przesadzone. To jest temat którym zajmuje się rząd, jako władza wykonawcza. Kiedy będą kwestie polityki partyjnej prezes Kaczyński będzie zabierał głos" - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w audycji "Siódma9".

12:04

"17 marca odbędzie się telekonferencja przywódców państw Unii Europejskiej w związku z rozszerzaniem się epidemii koronawirusa" - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel.

11:56

Bez szybkich działań rządu, skutki koronawirusa dla przedsiębiorstw i pracowników będą opłakane. Co musi znaleźć się w specustawie? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ.

11:51

Dwóch ratowników medycznych w USA (jeden w New Jersey i jeden w stanie Waszyngton) znajduje się w stanie krytycznym. Obaj są zakażeni koronawirusem. Informację podało American College of Emergency Physicians.

11:48

Pilna dezynfekcja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie została zarządzona po tym, gdy okazało się, że pracownica urzędu jest zakażona koronawirusem. Urząd zapewnia, że nie miała kontaktu z klientami.

11:45

W poniedziałek po raz kolejny liczba zdiagnozowanych nowych zachorowań na koronawirusa w Korei Południowej była niższa, niż dzień wcześniej.

11:40

Podsumowanie konferencji ministra Łukasza Szumowskiego można przeczytać TUTAJ.

11:38

Przewidywana przez Ministerstwo Zdrowia poprawa sytuacji w Polsce, która ma mieć miejsce w ciągu 7-10 dni, nie będzie oznaczała zatrzymania lub spadku liczby zakażeń. "Tak nie będzie. Ale będzie to taki wzrost, który pozwoli nam leczyć pacjentów" - wyjaśnił minister Szumowski.

11:33

Urzędy Stanu Cywilnego reagują na zalecenia rządu. Śluby odbędą się tylko w wyjątkowych przypadkach i bez udziału gości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Śluby tylko w wyjątkowych przypadkach i bez gości

11:29

"Dziennie na jednego pacjenta potrzebujemy między 5, a 10 sztuk odzieży ochronnej. Na całą Polskę potrzeba więc obecnie maksymalnie 1500 sztuk, a my dostarczamy do szpitali po 1000 sztuk, czyli w sumie 16 000 sztuk. Ponadto będziemy uzupełniali te dostawy w razie potrzeby" - wyjaśnił minister zdrowia.

11:25

Według ministra, liczba wykonanych testów jest adekwatna do liczby osób zakażonych. "Będziemy mieli 19 laboratoriów prowadzących testy. Niektóre rzeczywiście przeprowadzają dużo więcej testów, niż inne. Chodzi przede wszystkim o laboratoria dedykowane dużym aglomeracjom" - powiedział.

11:23

"Do władz Wielkiej Brytanii został wystosowany list, podpisany przez ok. 200 epidemiologów i badaczy z prośbą o ograniczenie imprez masowych i zbiorowisk" - poinformował minister zdrowia.

11:21

"Przechodzimy w kolejny tryb drabinki epidemicznej. Od tego czasu pacjenci, którzy mają pozytywny wynik, ale nie wymagają hospitalizacji, będą mogli przechorować w domu. Ale to będzie decyzja kliniczna, kto wymaga hospitalizacji, a kto może przechorować w warunkach mniejszego reżimu niż szpitalny" - powiedział Łukasz Szumowski.

11:18

Minister Łukasz Szumowski stwierdził, że sieć szpitali jednoimienny zakaźnych może być zwiększana o kolejne placówki.

11:16

"To będą szpitale na pierwszym froncie walki. My musimy mieć te szpitale działające, z załogą, ze sprzętem. To tam w pierwszej kolejności idzie sprzęt. To te szpitale będą w pierwszej kolejności na liście finansowania dodatkowych zakupów" - dodał

11:14

"W każdym województwie będzie przynajmniej jeden szpital jednoimienny zakaźny. Zabezpieczymy te szpitale w pierwszej kolejności w sprzęt ochrony osobistej. Ponadto te szpitale zatrzymują ryczałt, które miały. Uruchomiony dziś zostanie także dodatek za gotowość - przyznawany w zależności od liczby łóżek i respiratorów" - mówił szef resortu zdrowia.

11:11

"Mamy w tej chwili 150 osób z potwierdzonymi wynikami koronawirusa. Mamy też ok. 800 hospitalizacji. W najbliższym tygodniu liczba zakażonych na pewno będzie rosła, w podobnym tempie, jak w innych krajach Europy. Poważne decyzje, które podjęliśmy w ostatnich dniach, będą miały swoje efekty za 7-10 dni. Ograniczenie kontaktu między ludźmi będzie skutkowało tym, że w przeciągu tego czasu ilość wirusa powinna spaść. Da nam to szansę na terapię, leczenie pacjentów, którzy tego potrzebują" - powiedział minister Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

11:10

Za chwilę ma rozpocząć się konferencja prasowa ministra Łukasza Szumowskiego, dotycząca sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce. Konferencja pierwotnie była zaplanowana na godz. 11.

11:07

"Rząd powinien wprowadzić stan klęski żywiołowej" - powiedział Krzysztof Bosak w Radiu Plus. Kandydat Konfederacji na prezydenta zaapelował o przesunięcie wyborów prezydenckich na lato, albo nawet na jesień.

11:05

ORLEN uruchomił drugą linię produkcyjną płynu do dezynfekcji rąk. "Pozwoli to na wyprodukowanie płynów o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tego tygodnia będzie on dostępny na wszystkich stacjach PKN ORLEN w Polsce. W dalszym ciągu dostępne będą także płyny 5 l" - podał Daniel Obajtek.

11:00

Roman Giertych oferuje darmową pomoc prawną wszystkim pracownikom służby zdrowia, pracującym na jakimkolwiek stanowisku w szpitalach. "Nie mogę Wam przygotować posiłków (jak robią niektóre restauracje), bo nie wiem, czy nie byłoby to bardziej niebezpieczne od koronawirusa. Ale od dzisiaj każdego dnia pomiędzy godziną 13-15 możecie Państwo uzyskać w mojej kancelarii darmową pomoc prawną" - napisał.

10:57

Koronawirus nie zwalnia z nauki. Zdalne lekcje dla uczniów, mogą uczyć się online. Ministestwo Edukacji Narodowej podpowiada - koronawirus to nie ferie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus nie zwalnia uczniów z nauki

10:54

Słynny włoski architekt Vittorio Gregotti nie żyje. Przyczyną śmierci 92-latka był koronawirus. To Gregotti zaprojektował m.in. Stadion Olimpijski w Barcelonie na igrzyska w 1992 roku. Architekt zmarł w niedzielę 15 marca w Mediolanie.

10:52

Javier Solana, były sekretarz generalny NATO, za którego kadencji Polska, Czechy i Węgry weszły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, leży w szpitalu w Hiszpanii, gdzie jest leczony na obecność koronawirusa - podały hiszpańskie media. Solana ma 77 lat.

10:49

Pierwsza ofiara koronawirusa w Bahrajnie. Zmarła 65-letnia obywatelka tego kraju, która cierpiała również na inne problemy zdrowotne. Jest to pierwsza śmierć z powodu koronawirusa w rejonie Zatoki Perskiej.

10:45

Irańska agencja informacyjna IRNA poinformowała, że z powodu koronawirusa zmarł ajatollah Hashem Bathaie Golpayegani. 79-latek był jednym z członków Zgromadzenia Ekspertów, które wybiera najwyższego przywódcę duchowego Iranu.

10:43

Koronawirus a pieniądze w banku. Czy z powou epidemii wirusa zabraknie gotówki?

CZYTAJ: NBP uspokaja: "Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków"

10:37

"Troje pacjentów w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, u których potwierdzono koronawirusa, czuje się już bardzo dobrze. Nie mają objawów chorobowych. Oczekują na wynik badań i koniec dwutygodniowej kwarantanny. Pacjentom zostaną wkrótce pobrane próbki do badań na obecność koronawirusa. Jeśli wyniki będą negatywne, będą mogli - po zakończeniu terminu kwarantanny - opuścić szpital" – powiedziała rzecznik placówki Ewa Herman.

10:34

"Pierwszy uczestnik testów klinicznych, dotyczących szczepionki przeciw koronawirusowi, otrzyma dzisiaj eksperymentalną dawkę" – poinformował przedstawiciel rządu amerykańskiego. Według ekspertów, stworzenie szczepionki dostępnej masowo to kwestia przynajmniej kiku miesięcy, jeśli nie roku.

10:30

Pracownik Poczty Polskiej w Łodzi z podejrzeniem koronawirusa. Podjęto decyzję, że centralna sortownia Poczty Polskiej w Łodzi przy al. Włókniarzy będzie zamknięta. Według przedstawicieli Poczty, pracownik, u którego podejrzewany jest koronawirus, nie miał kontaktu z klientami placówki.

10:26

"Mamy 79 oddziałów zakaźnych w całej Polsce, które dysponują około trzema tysiącami łóżek. Przekształcając dodatkowe 19 szpitali w ściśle zakaźne zyskujemy około 10 tysięcy łóżek" - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w TVN24.

10:23

W związku z epidemią koronawirusa, władze Niemiec podjęły decyzję o przywróceniu kontroli na granicach z Austrią, Danią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią.

10:20

Kierownictwo firmy FCA (Fiat Chrysler Automobiles) podjęło decyzję o zatrzymaniu produkcji w fabryce samochodów w Tychach. Identyczne decyzje podjęto wobec fabryk w Kragujevacu w Serbii oraz we Włoszech w zakładach Melfi, G. Vico, Cassino, Mirafiori Carrozzerie, Grugliasco i Modenie.

10:17

Nieuczciwi chcą zarobić na koronawirusie. Na telefony komórkowe wysyłane są wiadomości o różnej treści, związane z wirusem - m.in. ze szczepionkami czy badaniami. Ani rząd, ani banki nie wysyłają tych SMS-ów oraz nie prowadzą tego typu akcji.

SZCZEGÓŁY: Nieuczciwi chcą zarobić na koronawirusie

10:07

Przypominamy, że Ministerstwo Zdrowia oraz inne rządowe instytucje dementują fałszywe informacje wzbudzające panikę i rozsyłane w mediach społecznościowych.

Uważajcie na fake newsy związane z epidemią. Ministerstwo dementuje

10:00

Panika na rynkach finansowych z powodu koronawirusa pogłębia się. Największe spółki w Polsce utraciły już niemal połowę wartości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus powoduje panikę na rynkach finansowych

9:58

Wszystkie wewnątrzkrajowe loty będą od dzisiaj zawieszone. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki. Informację przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Minstrów Michał Dworczyk.

9:55

Wszystko wskazuje na to, że z powodu koronawirusa budżet państwa na 2020 rok nie będzie zrównoważony. "Właściwie można powiedzieć, że mieliśmy budżet zrównoważony na ten rok, bo oczywistym jest, że będziemy musieli ten budżet nowelizować w tej sytuacji, w której jesteśmy" - powiedział wicepremier Jacek Sasin w RMF FM.

9:52

"Część środków Polska podejmuje jako pierwszy kraj w Europie. Premier mówił, że może być potrzeba ograniczenia komunikacji wewnątrzkrajowej. Na stole jest wiele opcji i będziemy z nich korzystać w miarę konieczności" - powiedział Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości w audycji "Siódma9".

9:49

W związku z epidemią samorządy rezygnują z kar za nieprzerejestrowanie pojazdów. Kierowcy sprzedający i kupujący nowe auta przez jakiś czas nie będą karani za nieprzerejestrowanie pojazdów.

9:46

"Siedzimy od rana. Nam jako pracownikom nie przysluguje ani wyżywienie ani napoje (z resztą nigdy nie przyslugiwalo). Siedzimy jak na bombie, gdyż od dziś nie bedzie wiadomo czy wychodzimy, czy zostajemy, czy nas skoszarują czy poddadzą kwarantannie" - piszą lekarze i pielęgniarki Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. I proszą o wsparcie żywnościowe.

9:43

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaraz po studiach wyjechał z żoną do Kalkuty, gdzie pracował w "umieralni", razem z Matką Teresą. Jak sam wspomina, poznanie Matki Teresy "to było jak oberwanie obuchem w głowę".

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Łukasz Szumowski? Minister zdrowia pracował z Matką Teresą z Kalkuty

9:37

Zapowiadana przez ministra Zbigniewa Ziobrę produkcja strojów ochronnych i maseczek ruszyła w trzech przywięziennych zakładach. Prawdopodobnie w najbliższych dniach będą uruchamiane kolejne przedsiębiorstwa, w których mają być wytwarzane środki dezynfekujące i kombinezony.

9:31

Włoska federacja piłki nożnej wezwała do przełożenia turnieju Euro 2020. W zwolnionym terminie - według federacji - być może udałoby się dokończyć zawieszone rozgrywki Serie A.

9:25

Po dzisiejszych nowych danych Ministerstwa Zdrowia już tylko w dwóch województwach nie zdiagnozowano żadnej osoby zakażonej koronawirusem - chodzi o woj. kujawsko-pomorskie i podlaskie.

9:20

Pojawiające się w mediach informacje, jakoby piłkarz Cristiano Ronaldo miał przekształcić sieć swoich hoteli w szpitale, to fake newsy. Nikt z otoczenia piłkarza nie odniósł się do takich doniesień, a kolejne media dementują te plotki.

9:17

"Zdaliśmy egzamin jako naród. To fantastyczne zachowanie, wielka odpowiedzialność, wielka rozwaga, wielka roztropność. Chciałbym bardzo podziękować za właśnie takie zachowanie" - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w TVP1.

9:13

Po raz pierwszy od stycznia 1990 roku produkcja przemysłowa w Chinach spadła w okresie styczeń-luty. Spadek wynosi 13,5 proc. w stosunku rok do roku. Jego przyczyną jest epidemia koronawirusa, która wybuchła właśnie w Chinach.

9:06

Dwie osoby zakażone koronawirusem, o których w poniedziałek rano poinformowało Ministerstwo Zdrowia, są hospitalizowane w województwie śląskim. Są to obywatele Ukrainy, których stan jest dobry.

9:03

Wśród 25 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, trzy stwierdzono w Wielkopolsce. "Pierwsza z trzech osób to kobieta w średnim wieku z powiatu poznańskiego. W dobrym stanie zdrowia przebywa obecnie w domu na kwarantannie. Miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Druga osoba to mężczyzna w średnim wieku, mieszkaniec powiatu poznańskiego. W stanie zdrowia dobrym jest obecnie pod opieką lekarzy ze szpitala zakaźnego w Poznaniu. Trzecią osobą jest mężczyzna w podeszłym wieku z powiatu krotoszyńskiego. Został hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Kaliszu. Miał kontakt z osobą, która przybyła z kraju transmisji koronawirusa. Lekarze określają stan pacjenta na średnio dobry" - poinformował Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

8:59

"Kwarantanna obszarowa jest wynikiem decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego czy ministra zdrowia. Wtedy musi powstać większe ognisko osób chorych. Do tej pory na szczęście nie mamy takiej sytuacji, gdzie w poszczególnych ogniskach kilkanaście albo kilkadziesiąt osób zachorowało. To musiałaby być sytuacja, w której powstaje ognisko w konkretnej gminie" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w TOK FM. Zaznaczył, że ma nadzieję, iż do kwarantany obszarowej nie dojdzie.

8:52

Coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej, dlatego Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych przekształcić w szpitale zakaźne. Pełna lista przekształconych szpitali jest dostępna TUTAJ.

8:49

Potwierdzone przypadki dotyczą 9 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), 2 osób z woj. opolskiego (Opole), 2 osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy), 2 osób z podkarpackiego oraz 2 osób z woj. łódzkiego (Łódź). Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym.

8:46

PILNE! Ministerstwo Zdrowia poinformowało własnie o 25 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W sumie zdiagnozowano już 150 chorych, z czego trzy osoby zmarły.

8:42

"Każdego dnia robimy coraz więcej testów na obecność koronawirusa. Dotychczas przeprowadzono ich ponad 6 tysięcy" - poinforrmował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na antenie PR24.

8:36

Dziś rozpoczęła się reorganizacja zakwaterowania w akademikach Uniwersytetu Gdańskiego. "Osoby opuszczające domy studenckie i hotele asystenckie zostały poproszone o zabezpieczenie swoich rzeczy osobistych na czas nieobecności, gdyż w najbliższych dniach będzie miała miejsce zmiana zakwaterowania, aby wyłączyć miejsca, które mogą w każdej chwili zostać przeznaczone na kwarantannę" - czytamy w oświadczeniu.

8:31

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce stwierdzono 4 marca 2020 r., a od tego czasu liczba zakażonych wzrosła do kilkudziesięciu. Groźba epidemii sprawiła, że wielu Polaków udało się na większe zakupy, by zabezpieczyć zapasy żywności dla swojej rodziny. Czy sklepy, w których dziennie pojawiają się tysiące klientów, są obecnie bezpiecznym miejscem?

SPRAWDŹ: [a]https://nowiny24.pl/sklepy-kontra-koronawirus-tak-reaguje-biedronka-zabka-lidl-bezpieczenstwo-klientow-i-pracownikow-pod-kontrola/ar/c1-14850217?czy_podglad=t&fbclid=IwAR2pGFh

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie – archiwalny raport minuta po minucie o nowych informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 (16.03) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna