MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 (18.03)

Andrzej Banas / Polska Press
18.03.2020: W Polsce 287 osób zachorowało na koronawirusa. Pięć osób zmarło. Pod koniec tygodnia liczba zakażonych może wynieść nawet dwa tysiące. Polski pacjent zero wyzdrowiał i dziś wyjdzie ze szpitala. Minister środowiska ma koronawirusa, ale prezydent i premier są zdrowi. Rząd przedstawił Tarczę Antykryzysową, czyli pakiet pomocniczy dla firm.

Informacje o epidemii koronawirusa - 18 marca 2020:

23:10

Facebook zapowiedział, że umieści „autorytatywne” treści na temat koronawirusa tak, by użytkownicy tej platformy byli z nimi na bieżąco.

22:50

Koronawirus sparaliżował światowe boiska, ale organizatorzy rozgrywek ciągle myślą nad tym jak dokończyć bieżący sezon. W Anglii rozważają rozegranie pozostałych spotkań na 2-3 neutralnych stadionach, bez udziału publiczności.

Premier League dokończy sezon na 3 stadionach? Jest taki pomysł

22:30

Rozgrywki Energa Basket Ligi w sezonie 2019/20 nie zostaną dokończone. Zarząd Polskiej Ligi Koszykówki zadecydował o ustaleniu końcowej kolejności drużyn na podstawie punktacji uzyskanej w meczach rozegranych do 12 marca 2020 roku.

Koronawirus zakończył sezon na polskich parkietach. Stelmet Enea BC Zielona Góra mistrzem Polski

22:15

Skutki pandemii koronawirusa mogą być opłakane nie tylko dla piłki nożnej, ale także dla gospodarki - przewiduje Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

Zbigniew Boniek bez optymizmu: Musimy walczyć. Boję się fali samobójstw

22:10

Nowojorska giełda (NYSE) tymczasowo przejdzie na handel w pełni elektroniczny. Start 23 marca.

21:50

Wicepremier Jarosław Gowin: Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ: wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od 1. polskiego pacjenta.

21:33

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wystąpił do unijnej komisarz ds. transportu Adiny Vălean z prośbą o rozważenie czasowego zawieszenia startów i lądowań samolotów pasażerskich realizujących regularne loty na lotniskach Unii Europejskiej.

21:25

Dzięki operacji "Lot do domu" już ponad 8500 osób wróciło do swoich domów. Łącznie przewieziono pasażerów z 4 kontynentów.

21:15

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wyśle statek szpitalny w pobliże Nowego Jorku dotkniętego przez koronawirusa. Drugi statek szpitalny zostanie wysłany na zachodnie wybrzeże USA.

20:55

Funt spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara od 1985 r. Jego wartość wynosiła dziś 1.15 dol. USA.

20:20

Premier Mateusz Morawiecki w "Gościu Wiadomości": Wybory prezydenckie powinny odbyć się w zaplanowanym terminie (10 maja 2020 r.), ponieważ w dłuższej perspektywie może nastąpić wiele nieprzewidzianych okoliczności. Np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa.

20:02

Premier Mateusz Morawiecki w "Gościu Wiadomości": Zaufajmy fachowcom, zostańmy w domu. Wszystkie świadczenia, które wprowadziliśmy, zostają utrzymane. Sytuacja jest bardzo trudna, powoduje ogromne perturbacje w naszej świadomości i w społeczeństwie. Wirus dotknął też gospodarkę. Tarcza Antykryzysowa ma temu przynajmniej częściowo zapobiegać. Mam nadzieję - już niedługo ta tarcza pozwoli nam wrócić do normalnego życia gospodarczego, pracownikom do pracy i przedsiębiorcom do ich działań w biznesie. Tarcza to największy kompleksowy program, jeden z pierwszych na świecie, który został przedstawiony. Program ten ma działać osłonowo, ma być wsparciem dla ludzi, którzy czują się niepewnie.

20:00

Ministerstwo Rozwoju informuje: W związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przy MR powstał sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli branży turystycznej. W jego skład wchodzą przedstawiciele ponad 50 organizacji turystycznych i transportowych. Jest to reprezentacja całego środowiska – organizatorów turystyki, w tym szkolnej; agentów turystycznych; przewoźników; hotelarzy; branży targowej, rozrywkowej i MICE (turystyka biznesowa) - która jest w codziennym kontakcie z naszym resortem.

19:27

Wielu pracodawców zdecydowało się na wprowadzenie w swoich firmach pracy zdalnej. Chcąc ten proces ułatwić, Google podpowiada z jakich narzędzi mogą skorzystać przedsiębiorcy i jak efektywnie zorganizować pracę zdalną. Od czwartku, 19 marca 2020 r., ruszają bezpłatne szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programu Google Internetowe Rewolucje: praca zdalna.

Jak się zapisać na bezpłatne szkolenie Google? Jak zorganizować zdalną pracę w firmie?

18:57

Ministerstwo Zdrowia podaje, że mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 4 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i woj. opolskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem to: 287 z czego 5 osób zmarło.

18:55

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że koronawirus jest największym wyzwaniem dla Niemiec od czasów drugiej wojny światowej.

18:40

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wpływu tej sytuacji na sport, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, wyszła z inicjatywą wspólnego działania ministrów odpowiedzialnych za sport we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

18:27

Polskie firmy, twórcy takich marek jak Apart, CCC, Kazar, Lancerto, Mediaexpert, Ochnik, Reserved, jednoczą się w obliczu kryzysu i powołują Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

18:15

Bono, lider grupy U2, zaśpiewał balladę w hołdzie ofiarom koronawirusa we Włoszech. Utwór ma tytuł “Let Your Love Be Known”. Ballada została opublikowana na Instagramie grupy U2 jako domowe wideo. Według frontmana U2 melodia została skomponowana zaledwie godzinę przed nagraniem.

ZOBACZ: Bono śpiewa w hołdzie ofiarom koronawirusa we Włoszech

17:45

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. weźmie aktywny udział w realizacji działań przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej, zaprezentowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wesprze między innymi branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe. Ma być na to przeznaczone 1,7 mld zł. TUTAJ przeczytasz więcej na temat wsparcia z ARP

17:35

Firmy, które przez koronawirusa zmagają się problemami, będą mogły już niebawem skorzystać ze specjalnych rozwiązań. Bank Gospodarstwa Krajowego pracuje nad uruchomieniem planu pomocowego dla polskich przedsiębiorców.

17:30

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) informuje, że „rozpoczęto pierwsze badanie szczepionek, zaledwie 60 dni po udostępnieniu sekwencji genetycznej koronawirusa. To niesamowite osiągnięcie".

17:27

Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

17:20

Empik: W związku z aktualną sytuacją w kraju sieć podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich spotkań autorskich zaplanowanych w salonach stacjonarnych do 14 kwietnia włącznie. W tym czasie marka zaproponuje klientom alternatywny sposób obcowania z kulturą. Już w dniach 24-26 marca wybrane spotkania odbędą się online i będą transmitowane na żywo na Facebooku.

17:10

"Ludzie w Wielkiej Brytanii nadal chodzą do pubów, barów i restauracji - mimo że rząd zachęca społeczeństwo do ich unikania" - alarmuje stacja Sky News. Portal zastanawia się, czy Boris Johnson nie powinien zwiększyć restrykcji nałożonych na obywateli na wzór innych krajów.

17:05

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, skierował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg list z apelem o automatyczne przedłużenie ważności dotychczasowych okresowych badań lekarskich pracowników.

TREŚĆ LISTU Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

17:01

Nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich na inny termin. Data 10 maja b.r. jest niezagrożona - przekazała PAP marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

16:59

61-letni Włoch to pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa na Kubie - poinformowała agencja AFP powołując się na czynniki oficjalne na Kubie.

16:54

Niemcy zmienią przeznaczenie hoteli, hali publicznych na szpitale w walce z koronawirusem - podała agencja AFP.

16:48

Z pierwszego piętra budynku szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu wyskoczył pacjent, który trafił tam z podejrzeniem koronawirusa. Mężczyzna żyje. Trafił na oddział intensywnej opieki medycznej.

SZCZEGÓŁY DRAMATU: Wrocław: Tragedia w szpitalu. Pacjent wyskoczył przez okno

16:35

Działania laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH w Warszawie zawieszone! "W dniu dzisiejszym potwierdziliśmy zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u Pracownika jednego z zakładów naukowych naszego Instytutu. Pracownik ten nie był zaangażowany w prowadzony przez nas proces diagnostyki COVID-19, ale w trosce o zdrowie pozostałego personelu podjąłem decyzję o zawieszeniu działania laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH. Wspólnie z Inspekcją Sanitarną prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne. We współpracy z WSSE osoby, które w ostatnich dniach miały bliski kontakt z Pracownikiem są kierowane na kwarantannę. Stan zdrowia Pracownika jest dobry. Niezwłocznie po zakończeniu kwarantanny planujemy przywrócić działalność laboratoryjną. Badania są wykonywane w innych laboratoriach na terenie Warszawy (WSSE Warszawa, WIM oraz WSZ) , wszelkie potrzeby diagnostyczne są zabezpieczone" - czytamy w komunikacie.

16:26

Pierwsza dama zachęca do nauki w domu. - Mamy wyjątkowy, niełatwy dla nas wszystkich czas. Mimo wszelkich trudności powinniśmy wspólnie zadbać o to, by dzieci i młodzież miały możliwość nauki także w warunkach domowych - przekonuje Agata Kornhauser-Duda, która wspiera inicjatywę #AkcjaEdukacja.

16:07

Nie jesteśmy zszokowani, byliśmy przygotowani na kryzys - przekonywał w trakcie konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. - Ten kryzys jest rzeczywiście bardzo mocny, będzie chyba głęboki, (...) ale bez przesady. Damy sobie radę, państwo jest bardzo dobrze do tego przygotowane - mówił. Glapiński podkreślał, że w bankomatach na pewno nie zabraknie gotówki. - Fizycznej gotówki mamy nieprzebrane ilości - przyznał. Prezes NBP przypomniał, że we wtorek Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do 1 proc., co oznacza m.in. niższe raty kredytowe. Ponadto zarząd NBP podjął decyzję o wykorzystaniu dodatkowych instrumentów m.in. operacji zasilających banki (repo).

15:59

ZOBACZ jak koronawirus zmieni społeczeństwo: Będą ludzie, którzy nie będą mieli pracy. Ci ludzie zbędni są niesłychanie podatni na niewiadome zdarzenia. Nie umiemy przewidzieć ich zachowań. Mogą być bunty o takim charakterze, że zbiją szybę w sklepie. Ale mogą być też bunty o charakterze politycznym – mówi w rozmowie z "Polską Times" prof. Marcin Król.

15:48

Teorie spiskowe co do koronawirusa, sianie paniki i lęku, negatywna ocena działań rządów na rzecz walki z epidemią - to część tematów, jakie propaguje kremlowska propaganda w krajach unijnych w czasie pandemii koronawirusa. Unijna Europejska Służba Działań Zewnętrznych opracowała raport o rosyjskiej dezinformacji, do którego dotarł "Financial Times".

Więcej o raporcie na temat rosyjskiej dezinformacji TUTAJ

15:32

Kolejne placówki przyłączają się do zachęcania ludzi, by nie opuszczali swoich domów, poszerzając darmowe zasoby udostępnione w internecie. Wolny czas w domu warto przeznaczyć na to, na co zwykle go nam brakuje - czyli np. na czytanie książek. Nie trzeba jednak bazować jedynie na domowej biblioteczce - oto portale oferujące darmowe e-booki, które jednym kliknięciem można pobrać na czytnik lub komputer.

Gdie szukać darmowych e-booków czy audiobooków? CZYTAJ TUTAJ

15:16

Koronawirus skłonił wielu pracodawców do polecenia pracownikom pracy zdalnej. Daje im taką możliwość specustawa z 2 marca 2020 roku. Przepisy nie uwzględniają jednak osób z umowami o dzieło. Zapytaliśmy ekspertkę, jakie prawa przysługują wykonawcom dzieła w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Koronawirus a umowa o dzieło. Czy szef może zmusić do pracy w firmie?

15:14

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wkrótce zostanie zamknięta granica tego kraju z Kanadą dla ruchu, który nie jest konieczny. Nie ma to dotyczyć transportu towarów.

15:04

Rząd Hiszpanii zapowiedział zamknięcie wszystkich hoteli w kraju od 24 marca - informuje BBC.

15:00

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizja 2020 zostaje odwołany! Poinformowali o tym organizatorzy w mediach społecznościowych. - W ostatnich tygodniach rozważaliśmy wiele opcji, by konkurs mógł się odbyć - napisali organizatorzy. Dodali jednak, że niepewna sytuacja w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz restrykcje wprowadzane przez europejskie kraje zmusiły ich do odwołania imprezy. Finał koncertu miał się odbyć 16 maja w Ahoy Arena w Rotterdamie.

14:55

Polska mieszkająca we Włoszech opowiada nam o życiu codziennym w czasie szalejącej w tym kraju pandemii. - Przez cały czas jeżdżą policjanci i przez megafony ostrzegają, by zostawać w domu. Nie ma dnia, by nie wprowadzali kolejnych ograniczenia: do parku -nie, nad morze - nie, tylko do sklepu i do apteki. Musimy mieć karteczki z pozwoleniem na poruszanie się po mieście, są kontrole - mówi nam Irena Piotrowska z 12-tysięcznego miasteczku Alfonsine w prowincji Rawenna. Lekarze włoscy alarmują, że system zdrowotny może się załamać w związku z wielkim napływem zakażonych.

CZYTAJ WIĘCEJ O sytuacji w ogarniętych pandemią Włoszech

14:35

Unesco, agenda ONZ ds. kultury i edukacji szacuje, że obecnie na całym świecie 849 milionów uczniów i studentów przerwało naukę z powodu koronawirusa - informuje BBC. Najwięcej tych uczniów jest w Chinach - 233 mln i Pakistanie - 44 mln. Według tych danych już ponad 100 krajów na świecie zamknęło szkoły i uniwersytety z powodu pandemii.

14:30

Wielka Brytania znacząco zwiększy liczbę wykonywanych testów na koronawirusa. Jak pisze BBC, będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu komercyjnych laboratoriów i sprzętu oprócz obecnie wykorzystywanego sprzętu publicznej służby zdrowia. Obecnie w tym kraju wykonuje się ok. 2 tys. testów dziennie, a planuje się wykonywać ok. 10 tys. testów na dobę.

14:16

Jest 5 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego, małopolskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 251/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

14:12

Od czasu pojawienia się nowego koronawirusa w mediach pojawiają się pogłoski, że został on sztucznie stworzony w laboratorium. Najnowsze badania molekularne zaprzeczają tym tezom, a naukowcy przedstawiają solidne argumenty mówiące o naturalnej ewolucji koronawirusa SARS-CoV-2, w wyniku której stał się tak zaraźliwy.

Skąd wziął się koronawirus i co o tym mówią naukowcy? CZYTAJ TUTAJ

14:08

Rząd przywraca handel w niedziele. Czasowe przywrócenie zaopatrzenia sklepów i handlu w niedzielę - to jeden z punktów pakietu Gospodarczej Tarczy Antykryzysowej.

CZYTAJ TU o wznowieniu handlu w niedziele

13:43

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano 1600 testów na koronawirusa. W sumie wykonano już ponad 9500 testów

13:36

Według danych gromadzonych przez Uniwersytet Johna Hopkinsa liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa sięga 200 tys. osób na całym świecie. Pandemia pochłonęła już 7529 ofiar. Podkreślmy jednak, że statystyki obejmują wyłącznie udokumentowane przypadki. Według danych, zebranych w chińskim Wuhanie - nawet 6 na 7 osób może przechodzić zakażenie zupełnie bezobjawowo lub pomylić objawy z przeziębieniem lub grypą.

CZYTAJ TU WHO o koronawirusie na świecie

13:30

Krzysztof Piątek na kwarantannie! Polski piłkarz wraz z całym zespołem Herthy Berlin został objęty kwarantanną po tym, jak koronawirusa stwierdzono u zawodnika tej drużyny Maximiliana Mittelstädta.

13:26

Rząd polski przeznaczył około 50 mld euro (212 mld zł) na pakiet pomocy gospodarce w czasie pandemii. To znacznie mniej niż przeznaczają inne duże kraje unijne. Jak policzył brytyjski politolog Matthew Goodwin Hiszpania przeznacza 200 mld euro, Włochy 340 mld, Francja 547 mld Niemcy 550 mld, Wielka Brytania 356 mld (330 mld funtów). Ponadto Japonia przeznacza 193 mld dolarów, a USA - 850 mld dolarów.

13:15

Groźba epidemii sprawiła, że wielu Polaków udało się na większe zakupy, by zabezpieczyć zapasy żywności dla swojej rodziny. Czy sklepy, w których dziennie pojawiają się tysiące klientów, są obecnie bezpiecznym miejscem? Sprawdziliśmy, jakie działania w związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa podjęły popularne sieci handlowe, takie jak Biedronka, Lidl, Netto, Aldi i Kaufland. Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawiła, że sklepy spożywcze stanęły przed koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków dla zwiększenia bezpieczeństwa swoich pracowników oraz klientów. Część rozwiązań była wprowadzana bardzo szybko. Teraz sieci handlowe sięgają po kolejne rozwiązania.

Jakie rozwiązania mające zwiększyć bezpieczeństwo klientów wprowadzają sieci handlowe - CZYTAJ TU

13:10

Większość branż przeżywa kryzys w związku z pandemią koronawirusa, są jednak takie, dla których obecny czas oznacza wielkie zyski.

Są branże, dla których pandemia koronawirusa nie oznacza strat. Więcej o nich TUTAJ

13:01

ZUS chce wesprzeć przedsiębiorców w czasie pandemii. Przez wzgląd na wyhamowaną gospodarkę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na odroczenie terminu płatności składek. Ponadto pozwoli na wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. Żeby otrzymać odroczenie, ZUS wymaga od przedsiębiorców złożenia odpowiedniego wniosku.

O odroczeniu płatności składek ZUS CZYTAJ TUTAJ

12:56

A to przykład, jak ma działać współfinansowanie tzw. postojowego dla firm przez państwo:
W przypadku znaczących problemów finansowych przedsiębiorstwo może skorzystać z przestoju ekonomicznego w ramach którego podstawa wymiaru czasu pracy i płaca jest ograniczona do 0,5 etatu i nie mniej niż płaca minimalna. Państwo (FGŚP) pokrywa blisko połowę wynagrodzenia w kwocie 130% zasiłku plus składki na ubezpieczenia społeczne.
Przykładowo dla pracownik w okresie postoju otrzyma co najmniej płacę minimalną 2,6 tyś. zł, z czego blisko 1,3 tyś zł (połowa wynagrodzenia) pokryje FGŚP. Rozwiązanie ma na celu ustabilizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, znajdującego się w szczególnie trudnej sytuacji (np. zakaz prowadzenia działalności z uwagi na zagrożenie epidemiczne), zapobiegnięcie zwolnieniom oraz zabezpieczenie podstawowego dochodu i stabilności zatrudnienia dla pracowników.

12:50

Oto przykład, jak ma działać program dofinansowania zatrudnienia dla firm, które się znajdą w kryzysie przez epidemię LABEL Przejęcie finansowania przez Państwo 40% płacy pracownika dla przedsiębiorców w problemach finansowych.

Przedsiębiorstwa, w których obrót w okresie 2 m-cy spadł 15% i wykazano stratę w jednym z tych dwóch miesięcy lub firmy, w których obrót w okresie 1 m-ca spadł o 25% w stosunku do poprzedniego miesiąca i wykazano stratę, może ograniczyć wymiar czasu pracy pracownika do 0,8 etatu i nie mniej niż płaca minimalna, a Państwo (FGŚP) pokryje połowę wynagrodzenia pracownika (limit dopłaty to 40% przeciętnego wynagrodzenia).

Przykładowo dla przeciętnego wynagrodzenia 4,8 tyś zł, FGŚP pokryje 2,0 tyś zł miesięcznie. Pracodawca obniży osobowe koszty działalności o 60%, na co składa się 20% wynikające z obniżenia wymiaru czasu pracy do 0.8 etatu oraz finansowanie połowy obniżonego wynagrodzenia przez FGŚP. Rozwiązanie ma charakter solidarnościowy i ma na celu ustabilizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, zapobiegnięcie zwolnieniom oraz zabezpieczenie dochodu i stabilności zatrudnienia dla pracowników. (źródło: KPRM)

12:44

Opozycja krytykuje prezydenta Adnrzeja Dudę za to, że w czasie koronawirusa prowadzi swoją kampanię wyborczą, podczas gdy inni kandydaci nie mają takiej możliwośći. Ponadto zarzucają mu, że naraża zdrowie osób, z którymi się spotyka.

12:32

Rząd musi przedstawić, a parlament uchwalić zmiany w ustawach, które umożliwią wejście w życie Tarczy Antykryzysowej. Premier zapowiedział, że projekty zmian będą gotowe w najbliższych dniach. Brakuje jednak konkretu, kiedy pomoc naprawdę zacznie obowiązywać.

12:24

Pełne szczegóły Tarczy Antykryzysowej są dostępne W TYM MIEJSCU.

12:22

Ostatni filar dotyczy inwestycji publicznych. Premier stwierdził, że kiedy następuje spadek tempa wzrostu gospodarczego, inwestycje prywatne są prowadzone w dużo mniejszym zakresie. W to miejsce wejdzie państwo. Fundusz wynoszący co najmniej 30 mld zł ma być wykorzystywany m.in. na cyfryzację, modernizację szkół, drogi publiczne, przebudowę elementów architektury i infrastruktury całego państwa.

12:20

"Drugi duży filar dotyczy gwarancji kredytowych, mikropożyczek do wysokości 5 tys. zł. Trzeci filar to filar wsparcia dla służby zdrowia, gdzie rząd chce alokować co najmniej 7,5 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sprzęt medyczny, infrastrukturę i modernizację szpitali. Czwarty filar to zabezpieczenie bezpieczeństwa depozytów, lokat, wpłat, wypłat" - ogłosił premier.

12:14

"Przygotowaliśmy pięć filarów. Szacunkowa wartość całego pakietu to ok 212 mld zł. Pierwsza główna część pakietu to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy tam, gdzie tylko można. To są działania osłonowe dla rynku pracy. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej" - powiedział premier.

12:11

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że państwo musi troszczyć się nie tylko o zdrowie ludzi, ale i o zdrowie gospodarki. Stwierdził, że gospodarka w Polsce może być w gorszej sytuacji, niż w przypadku kryzysu w 2008 roku. "Musimy doprowadzić do zamortyzowania epidemii koronawirusa" - powiedział.

12:05

W dalszej części swojego przemówienia prezydent podziękował służbom medycznym, przedsiębiorcom i Polakom za postawę w obliczu epidemii koronawirusa. Za chwilę głos zabierze premier Mateusz Morawiecki.

11:59

"Liczymy się z tym, że wielu przedsiębiorców stanie w dramatycznej sytuacji i bez pomocy będą musieli zwolnić pracowników. Więc by utrzymać te miejsca pracy będzie wprowadzone specjalne rozwiązanie" - zapowiedział Andrzej Duda.

11:58

"Ten pakiet musi być możliwie najszerszy, musi obejmować wszystkie dziedziny życia. On już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw i mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy w stanie go wprowadzić" - oświadczył prezydent.

11:54

"Już wcześniej poprosiłem pana premiera, by przygotowano pakiet antykryzysowy, który ostatecznie został nazwany Tarczą Antykryzysową. Chodziło mi głównie o sytuację przedsiębiorców, zwłaszcza tych najdrobniejszych. Wszystkie drobne usługi, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne" - powiedział prezydent.

11:51

Rozpoczęła się konferencja po posiedzeniu Rady Gabinetowej. "Tematem Rady Gabinetowej była sytuacja gospodarcza i to jakie działania podejmiemy w najbliższym czasie, żeby zaradzić kryzysowi wywołanemu koronawirusem" - mówi prezydent Andrzej Duda.

11:50

"Zapowiada się, że ogłaszana dzisiaj Tarcza Antykryzysowa będzie największym co do skali pakietem spoleczno-gospodarczym w Polsce, którego celem jest ochrona miejsc pracy i przedsiębiorstw" - informuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

11:47

"Zarządy państwowych spółek górniczych podjęły decyzję o przekazaniu środków finansowych dla śląskich szpitali" - poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

11:42

Były prezydent Realu Madryt Lorenzo Sanz jest w ciężkim stanie. Wynik testu 76-latka na obecność koronawirusa jest pozytywny.

11:35

Wkrótce odbędzie się wspólna konferencja prezydenta i premiera po posiedzniu Rady Gabinetowej.

11:32

Koronawirus sparaliżował Francję. Kraj w kwarantannie, mandaty w wysokości 135 euro za wyjście z domu bez powodu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak Francja walczy z epidemią?

11:29

Do Czech dotarł już samolot z ładunkiem testów na koronawirusa. Testy te pokazują wynik badania po upływie 20-25 minut. Normalne testy, stosowane w laboratoriach, umożliwiają otrzymanie wyniku po sześciu godzinach.

11:25

Biedronka i Lidl szykują premie dla kasjerów za pracę w czasie epidemii koronawirusa. Więcej informacji W TYM MIEJSCU.

11:19

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,6 tys. testów na koronawirusa - informuje Ministerstwo Zdrowia.

11:14

"Koronawirus nie zna granic, więc nasza odpowiedź musi być skoordynowana. To czas sprawdzianu solidarności wśród ludzi, liderów i narodów. Musimy przejść przez to razem" - napisał Donald Tusk w oficjalnym liście.

11:06

"Przebycie koronawirusa nie oznacza, że nabywa się odporność na wirusa" - uważa epidemiolog Zhong Nanshan.

11:02

Papież Franciszek wezwał wiernych na całym świecie do modlitwy za tych, którzy zmagają się ze skutkami pandemii koronawirusa. "Zachęcam wiernych do tego, by w sposób szczery przyłączyli się do miłosierdzia Bożego w spowiedzi i modlili się szczególnie za tych, którzy przechodzą chwile próby w wyniku pandemii koronawirusa" - powiedział papież na zakończenie środowej audiencji generalnej bez udziału wiernych.

10:58

Wielka Brytania zaostrza kurs – wprowadza jednak restrykcje. Rząd przedstawił projekt specjalnej ustawy. O szczegółach można przeczytać W TYM MIEJSCU.

10:54

Polscy naukowcy nie ustają w pracach nad opracowaniem terapii i metod profilaktyki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Mamy już osiągnięcia w badaniach nad szybkim testem i szczepionką na koronawirusa, a do użycia wszedł już skuteczny lek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wkrótce pojawią się inne rodzime środki, które ułatwią leczenie zakażeń i walkę z pandemią

10:50

Mężczyzna, u którego jako pierwszego zdiagnozowano koronawirusa w woj. podlaskim, był w marcu w Londynie i Paryżu. Prawdopodobnie to tam doszło do zakażenia wirusem. Chory to Krzysztof Drabikowski, muzyk metalowego zespołu Batushka.

10:43

Coraz więcej przypadków łamania zakazu wychodzenia z domu we Włoszech. Władze zapowiadają kontrole sygnałów z telefonów komórkowych. We włoskich mediach głośno jest o wpisie na jednym z portali społeczościowych autorstwa burmistrza Bacoli, miasteczka położonego w regionie Kampania w południowej części Włoch. Josi Gerardo Della Ragione przyznał, że w poniedziałek władze miejskie zidentyfikowały 37 osób, które mimo obowiązujących zakazów poruszały się po mieście bez poważnej przyczyny. Dzień później takich osób było już 157.

10:40

Trwa posiedzenie Rady Gabinetowej. Premier i prezydent powinni podsumować spoktanie ok. godz. 12.

10:36

"Dobrze, że zbiera się Rada Gabinetowa, dlatego przedstawiamy nasze propozycje. Chyba czas Rady Bezpieczeństwa [Narodowego] już minął. Teraz są decyzje, które powinien podejmować rząd i prezydent. Stanowisko opozycji jest tutaj wszystkim bardzo dobrze znane. Oczekuję, że pan premier będzie chciał słuchać głosu opozycji" - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej.

10:27

Netflix zapowiedział, że przeprowadzi dokładną dezynfekcję na planie serialu „Wiedźmin”. Aktor Kristofer Hivju uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa, w związku z czym zdjęcia do drugie sezonu zostały zawieszone.

10:20

"Akcja LOT do Domu nie ma terminu zakończenia. Będzie prowadzona do odwołania, póki będzie istniała potrzeba ułatwienia Polakom powrotu do domu. Akcja będzie trwała do czasu, gdy ustaną warunki utrudniające powrót lub nie będzie osób, które będą wymagały ewakuacji" - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

10:18

Z powodu koronawirusa Filipiny wprowadzają stan klęski, który potrwa przez najbliższe sześć miesięcy.

10:16

75 policjantów z KPP w Pruszczu Gdańskim objętych kwarantanną. U jednego z ich kolegów - członka rodziny osoby zakażonej - potwierdzono koronawirusa. O tym zachorowaniu SANEPID informował wczoraj. Nieoficjalne: na kwarantannie też komendant i co najmniej 1 z zastępców - informuje RMF FM.

10:12

Nieoficjalnie: prof. Wojciech Rokita, który był zakażony koronawirusem i zmarł dziś w nocy, popełnił samobójstwo. Informację podała "Gazeta Wyborcza".

10:05

Zwołana na godz. 10 przez prezydenta Rada Gabinetowa jeszcze się nie rozpoczęła. Premier Mateusz Morawiecki nie dotarł jeszcze do Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie odbędzie się w formie wideokonferencji.

10:00

Liczba zakażeń koronawirusem w Izraelu wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 40 proc. Takie dane napłynęły po wdrożeniu w tym kraju masowych testów.

9:59

"Rząd musi wypłacić wszystkim pracownikom, bez względu na formę zatrudnienia, połowa minimalnego wynagrodzenia (1300 zł) za czas, gdy nie pracują z powodu epidemii" - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska.

9:58

"To nie jest tak, że odkąd się pojawił koronawirus, ludzie przestali chorować na inne choroby. I to jest kluczowy problem z którym się zetkniemy. Dlatego że przestawiamy funkcjonowanie szpitali na szpitale zakaźne i tak powinno być, ale musimy pamiętać o tym, że ludzie nie przestaną chorować na nowotwory, udary, zawały i teraz najważniejszym zadaniem dla państwa na ten moment, w tym momencie jest zabezpieczenie kadr medycznych" - powiedział europoseł KO Bartosz Arłukowicz w Radiu Plus.

9:55

Na jakie wsparcie mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Czytaj - TUTAJ.

9:47

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach zmarł w nocy z wtorku na środę prof. Wojciech Rokita, który był zakażony koronawirusem. To jednak nie wirus miał być bezpośrednią przyczyną śmierci profesora, który cierpiał na inne choroby przewlekłe.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie żyje prof. Wojciech Rokita. Koronawirus nie był bezpośrednią przyczyną śmierci

9:35

Dlaczego w Polsce nie robi się więcej testów na koronawirusa? Władze mówią, że nie ma takiej potrzeby. Lekarze mówią, że brakuje personelu do pobierania i wykonywania testów, a ponadto nie ma takiej liczby testów, by robić je wszystkim.

9:28

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że niemiecka firma może wyprodukować szczepionkę na koronawirusa jeszcze przed jesienią. Eksperci BBC sprawdzili te informacje. Według nich, już teraz są wytworzone pierwsze szczepionki, jednak muszą one przejść długi okres testów, który potrwa najpewniej do końca roku. Nawet, gdyby wówczas udało się już wyodrębnić przetestowaną i skuteczną szczepionkę, to wprowadzenie jej do masowej produkcji zajęłoby kolejne kilka miesięcy. Zdaniem BBC pierwsza realna data wprowadzenia szczepionki do masowego użytko to połowa 2021 roku.

9:18

Unijny organ o nazwie Europejska Służba Działań Zewnętrznych przygotował raport, z którego wynika, że pro-kremlowskie media prowadzą "znaczącą kampanię dezinformacyjną" związaną z epidemią koronawirusa. Kampania skierowana jest głównie do krajów europejskich, dotkniętych epidemią koronawirusa, np. Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii poprzez oddziały mediów rosyjskich nadające w tych językach. Do raportu dotarł "Financial Times". Z opracowania wynika, że celem propagandy kremlowskiej jest zasianie strachu przed epidemią, niewiary w możliwość skutecznego jej zwalczenia przez służbę zdrowia, teorii spiskowych dotyczących pochodzenia wirusa (jakoby miałby być bronią biologiczną). Wszystko to ma na celu wywłoanie i utrzymywanie niepokojów społecznych w krajach Unii.

9:09

Tokio 2020. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie zmienił daty rozpoczęcia igrzysk w Tokio. Pomimo szerzącej się pandemii koronawirusa, organizatorzy wierzą, że impreza odbędzie się w planowanym terminie - od 24 lipca do 9 sierpnia.

Więcej o decyzji MKOl czytaj TUTAJ

9:05

Według badań opublikowanych w magazynie „Science”, w aż 86% przypadkach zarażeni koronawirusem nie zdają sobie sprawy z tego, że są nosicielami. To właśnie te osoby, którym pozornie nic nie dolega, są głównymi roznosicielami wirusa.

Czytaj więcej o badaniach nt. koronawirusa

8:57

"Nasze autokary utknęły w 32 kilometrowym korku. Bez zapasów wody, żywności, środków czystości. Stoimy już 6 godzin. Prosimy o interwencję" - taką wiadomość przekazał kierowca z przejścia granicznego Olszyna-Forst prezesowi PSL.

8:53

Średnia oglądalność mszy świętych w telewizji dochodziła w niedzielę do 2,26 mln - podaje portal "Press". Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement opracowanych przez K2 Precise, najwięcej widzów zgromadziła msza pokazywana w TVP 1 w południe. Mszę o 7 rano oglądało 1,44 mln widzów, podczas gdy do 8 marca średnio gromadziła ona 436,1 tys widzów.

8:49

Co z wynagrodzeniami dla nauczycieli w trakcie epidemii koronawirusa? "Jeśli nauczyciel wykonuje jakieś inne zadania,do takich zadań należy np. porządkowanie dokumentacji, przygotowanie, czy przekazywanie uczniowi materiałów w drodze online, według naszej interpretacji nauczycielowi należy się normalne wynagrodzenie" - mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w Radiu WNET.

8:45

Na uruchomionych w nocy dodatkowych przejściach granicznych z Czechami, Litwą i Niemcami możliwy będzie ruch ciężarówek oraz aut osobowych.

8:42

KGHM rozpoczyna produkcję płynu do dezynfekcji rąk w wariancie podstawowym i wzmocnionym. Płyn będzie dostarczony do urzędów, szpitali i firm. W ciągu dwóch tygodni produkcja płynu może wynieść nawet 20 ton na dobę.

8:37

"Jestem sobie w stanie wyobrazić, że wybory prezydenckie będą przesunięte, bo trzeba będzie wprowadzi stan klęski żywiołowej czy stan wyjątkowy, ale dzisiaj jeszcze nie ma wprowadzonego żadnego z tych stanów" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w RMF FM.

8:33

Osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem wynosi 246. Pięć osób zmarło.

8:31

"Profesor Hausner w ostatnim swoim wywiadzie, bardzo ceniony przeze mnie ekonomista, obliczył że ten kryzys będzie kosztował nas jakieś 400 mld zł. Z kolei mój doradca profesor Belka twierdzi, że nie da się oszacować na dzisiaj skali kosztów koronawirusa. Wydaje mi się, że jeden i drugi ma rację" - powiedział Robert Biedroń w Polsat News.

8:28

Dziś, w ramach akcji "Lot do domu", Polacy zostaną przetransportowani do Warszawy m.in. z Malagi, Bangkoku, Tbilisi, Londynu, Nowego Jorku i Helsinek. Pełna lista poniżej.

✈️18 marca w ramach operacji #LotDoDomu przewidziane są rejsy do Warszawy z:#Malaga 🇪🇸#Bangkok 🇹🇭

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 (18.03) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna