MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 (26.03)

Adam Jankowski/ Polska Press
Archiwalny raport z czwartku 26 marca 2020: 1221 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. 16 osób zmarło. Rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu wychodzenia z domu, z wyjątkiem wyjścia do pracy, sklepu, apteki czy do lekarza. Szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych. Nie będzie też zajęć na uczelniach. Dziś do Polski przyleciał pierwszy samolot z Chin, z wyposażeniem medycznym. W najbliższych dniach przylecą kolejne transporty.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje z czwartku 26 marca 2020:

23:47

W czwartek potwierdzono w Polsce 170 nowych zakażeń koronawirusem. W sumie zachorowało już 1221 osób, a 16 zmarło.

23:42

Parlament Europejski poparł propozycje Komisji Europejskiej dotyczące wsparcia państw UE w związku z pandemią koronawirusa. 37 mld euro ma zostać skierowane do systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm.

23:07

W Stanach Zjednoczonych jest już więcej przypadków koronawirusa niż w Chinach. W USA potwierdzono dotychczas 82 404 przypadki. WHO prognozuje, że USA staną się już niedługo epicentrum Covid-19.

23:00

Wielka Brytania: W walkę z koronawirusem zaangażuje się 23 tys. studentów ostatniego roku medycyny i 15,3 tys. emerytowanych pracowników służby zdrowia. Dodatkowo ponad 660 tys. ludzi zarejestrowało się do wolontariatu i pomocy osobom w grupach ryzyka - informuje na Twitterze dziennikarz Jakub Krupa.

22:22

Covid-19 postawił polski futbol w bardzo ciężkiej sytuacji. Wiele klubów będzie miało problem z wypłacaniem piłkarzom nie tylko pensji, ale i utrzymaniem się nad powierzchnią wody i bankructwem. Czy PZPN pomoże finansowo klubom?

22:15

Jak informuje minister cyfryzacji Marek Zagórki, Polska pozyskała z UE 180 mln zł, dzięki którym gminy będą mogły zakupić w najbliższym czasie komputery dla uczniów i nauczycieli oraz sfinansować im internet mobilny. "Gminy dostaną dofinansowanie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Prosty wniosek, szybka procedura. Szczegóły jutro" - zapowiada na Twitterze minister Zagórski.

21:56

W piątek Sejm wznowi posiedzenie o godz. 12, głosowania nad tzw. tarczą antykryzysową odbędą się pomiędzy godz. 16 a 18. Większość posłów weźmie udział w posiedzeniu za pośrednictwem internetowej aplikacji.

21:13

Prezydent Andrzej Duda modli się na Jasnej Górze o oddalenie epidemii koronawirusa

20:55

Chcemy przygotować wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym katalog zasad dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W dobrych warunkach, które spełniają wymagania sanepidu, prowadzenie salonu jest możliwe - przekonuje minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

20:50

Wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z wPolsce.pl: Druga faza walki z koronawirusem nie może polegać już na tym, że zamykamy Polskę, tylko na tym, że wytypujemy konkretne grupy społeczne, a więc seniorów i osoby szczególnie narażone na głębokie skutki zachorowań na koronawirusa, skutki zagrażające ich życiu i te grupy poddajemy szczególnej opiece, kwarantannie. Reszta musi wziąć na siebie ciężar dalszego funkcjonowania polskiego państwa i polskiej gospodarki.

20:30

58 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego. Potwierdzono śmierć dwóch osób w szpitalu w Warszawie. Zmarli to: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem. Oboje mieli choroby współistniejące.

19:55

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w Polsat News: Na pewno to, czego brakuje w Polsce w tej chwili, to są środki ochrony osobistej w tych szpitalach niezakaźnych. To jest oczywiste. Na rynkach w Europie jest tych środków bardzo, bardzo mało. Każdy walczy o te środki, my też. Na szczęście udało się z Chin sprowadzić dwa mln maseczek, 80 tys. z tego pamiętam, kombinezonów.

19:45

Minister Szumowski w Polsat News: To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku. To jest początek naszej walki. Myślę, że dzisiaj będziemy mieli 150, może więcej osób, które zachorują (...). Patrząc na Hiszpanię, Włochy - tam system opieki zdrowotnej może być na krawędzi. W Polsce mamy jeszcze moce przerobowe i wolne łóżka w szpitalach (...). Nikt mnie nie pyta, czy należy przełożyć wybory. Poczekajmy jeszcze dwa tygodnie, zobaczymy ile będzie chorych.

19:20

Posłowie przyjęli projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu. Piątkowe posiedzenie w sprawie tarczy antykryzysowej odbędzie się zdalnie - przez internet. Czwartkowe posiedzenie Sejmu było wyjątkowe, posłowie obradowali w kilku salach parlamentu.

19:04

Ministerstwo Zdrowia przypomina: Każde wyjście z domu wiąże się z ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

18:50

Włochy: Liczba zakażonych osób przekroczyła już 80 tys. W ciągu ostatniej doby odnotowano 6153 nowych przypadków. Liczba ofiar wzrosła od wczoraj o 662. W sumie we Włoszech zmarło 8165 osób. Ponad 10 tys. osób wyzdrowiało.

18:38

Wyjdziemy z tej pandemii poharatani, ale silniejsi. Wierzę, że ten nowy świat będzie lepszy - przekonuje w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

18:19

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że aktualnie w szpitalach przebywa 1606 osób, a blisko 84 tys. są objęte kwarantanną.

18:13

Na świecie odnotowano już ponad 500 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 22 tys. zakażonych zmarło, a ponad 120 tys. pacjentów wyzdrowiało. Z danych WHO wynika, że najwyższe tempo wzrostu nowych zachorowań jest w USA.

17:54

W sumie w Polsce odnotowano dotąd 1163 przypadki zakażenia koronawirusem. Czternaście osób zmarło.

17:52

43 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 10 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

17:47

Prawie 1300 nowych przypadków koronawirusa i 42 zgony - to najnowszy bilans w Belgii. Ten gwałtowny wzrost wynika z większej dostępności testów. Lekarze belgijscy mówią jednak, że o wiele więcej osób jest po prostu nieprzebadanych. I przygotowują się na apogeum na pocz kwietnia.

17:37

Wciąż trwają głosowania, które rozpoczęły się w Sejmie krótko po godz. 17. Na razie odrzucono cztery poprawki zgłoszone przez opozycję.

17:32

"Środki na rachunkach bankowych są własnością klientów i nie mogą zostać im zabrane" - informuje KPRM.

17:27

Władze Afganistanu ogłosiły, że w ciągu dziesięciu dni uwolnionych zostanie 10 tysięcy więźniów. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w afgańskich więzieniach - podaje Onet.

17:20

Pierwszy przypadek śmierci z powodu koronawirusa w Armenii - podało ministerstwo zdrowia tego kraju.

17:13

Sejm odrzucił pierwszą poprawkę. Trwa głosowanie nad kolejnymi.

17:06

Trwa obliczanie głosów ze wszystkich sal, w których są obecni posłowie.

17:04

Trwają głosowania nad poprawkami zgłoszonymi przez opozycję.

16:59

Według Elżbiety Witek, na salach sejmowych i Sali Plenarnej jest obecnych 368 posłów, co oznacza, że jest kworum.

16:57

Marszałek Elżbieta Witek wznowiła obrady Sejmu.

16:49

"Biuro Legislacyjne nanosi poprawki, żebyście otrzymali państwo właściwy druk roboczy. Proszę o kilka minut cierpliwości" - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

16:47

"I matura, i egzamin ósmoklasisty same w sobie są źródłem stresu i wymagają szczególnych przygotowań. A w czasach koronawirusa zarówno ich przeprowadzenie, jak i solidne przygotowanie do nich jest praktycznie niemożliwe. Panie premierze, Panie ministrze, egzaminy należy przełożyć" - apeluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

16:42

Posłowie są już na Sali Plenarnej. Za chwile wznowienie obrad.

16:37

Liderzy krajów UE rozpoczęli wideokonferencję, podczas której będą rozmawiać o odpowiedziach na epidemię koronawirusa i strategii w sprawie. kryzysu, który on wywołuje. "27" chce bronić przed przejmowaniem przez zagraniczne podmioty strategicznych firm - informuje Onet.

16:28

W związku z pandemią koronawirusa państwa G20 postanowiły wesprzeć światową gospodarkę kwotą 5 bilionów dolarów.

16:24

Posłowie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, korzystając ze środków ochronnych.

16:17

"PIS ciągle przedłuża przerwę, my jesteśmy gotowi do głosowania nad regulaminem Sejmu. Jak siedzimy tu tyle czasu to zabierzmy się chociaż za procedowanie ustaw antykryzysowych! Chyba, że w PIS szukają większości?" - pisze Katarzyna Lubnauer.

16:13

"ARP S.A. przywiozła z Chin 1 mln 700 tys. maseczek, 40 640 kombinezonów, 10 tys. gogli i 416 500 rękawic za kwotę ok. 5,2 mln zł. Towar trafi do magazynu Poczty Polskiej w Łodzi, która przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia będzie je dystrybuować do poszczególnych placówek medycznych".

16:10

"W marcu wyprodukujemy ok. 2,5 mln l płynu do dezynfekcji rąk, w kwietniu będzie to blisko 5 mln l. Zwiększenie produkcji jest możliwe dzięki uruchomieniu drugiego zbiornika na płyn, o poj. 350 m3. Pozwoli to produkować i konfekcjonować płyn w trybie ciągłym, ok. 1,2 mln l/tyg." - informuje Daniel Obajtek.

16:02

Przerwa w obradach Sejmu, która miała trwać do godz. 15:40, przeciąga się. Nie wiadomo, kiedy posłowie wrócą do procedowania.

15:57

"Oskarżam rząd. Byliście bezczynni, nie mówiliście prawdy. Tysiące ludzi codziennie naraża swoje życie bez sprzętu ochronnego, testów jest za mało, a Wy nie zrobiliście NIC. Teraz trzeba działać naprawdę szybko i zacząć prace nad Pakietem Bezpieczeństwa" - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.

15:50

W Sejmie wciąż trwa przerwa. W przerwie posłowie mieli otrzymać poprawki zgłoszone w drugim czytaniu projektu zmiany regulaminu izby pozwalające na pracę zdalną.

15:35

W czwartek na warszawskim Okęciu wylądował samolot z portu lotniczego Hangzhou-Xiaoshan w Chinach. Na pokładzie znalazło się ponad 600 metrów sześciennych ładunku ze sprzętem medycznym.

Michał Dworczyk: Uruchamiamy most powietrzny z Chinami w zwiazku z walką z koronawirusem. W czwartek przyleciał pierwszy transport

15:25

Po godz. 15:45 Sejm zbierze się, by przyjąć nowelę regulaminu Sejmu.

Posiedzenie Sejmu ws. Tarczy Antykryzysowej. Posłowie w maskach pojawili się na sali plenarnej. Jutro będą głosować zdalnie

15:07

Marszałek Sejmu ogłosiła przerwę w obradach do godz. 15.40. Dzisiejsze obrady trwają w 11 różnych pomieszczeniach. Obrady można śledzić na stronach internetowych Sejmu.

15:00

Szczegóły projektu rządowego dotyczącego Tarczy Antykryzysowej.

14:51

Sejm. Projekt zmian w regulaminie umożliwiający pracę zdalną przedstawił Ryszard Terlecki, wicemarszałek z PiS.

14:45

Po ulicach Warszawy jeździ radiowóz Straży Miejskiej z ważnym komunikatem dla mieszkańców. Zobacz wideo:

14:41

Partia Razem uruchamia pomoc prawną dla osób poszkodowanych.

14:40

Prezydent Donald Trump uważa, że biznes amerykański upadnie, jeśli wszyscy będą się stosować do zaleceń lekarzy. Na konferencji prasowej oświadczył, że blokada gospodarki może potrwać tylko kilka tygodni, na miesiące nie można się zgodzić. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie przebierał w słowach: „Gdyby lekarze decydowali w sprawie epidemii, zamknęliby cały świat”.

Donald Trump jak Boris Johnson. Chce otworzyć Amerykę, żeby ratować biznes, ale nie zważa na zdrowie obywateli?

14:35

Poseł Krzysztof Sobolewski w imieniu klubu PiSw Sejmie: Dla PiS zdrowie i życie Polaków jest ważniejsze niż sztywne normy prawa. Można zacytować śp. marszałka-seniora Kornela Morawieckiego. „Nad prawem jest dobro narodu. Prawo bowiem, które nie służy narodowi, to bezprawie”

14:30

W Sejmie trwają nadzwyczajne obrady. Tymczasem Ministerstwo Rozwoju publikuje szczegóły tarczy antykryzysowej.

14:22

Pakiet poselski na dzisiejsze obrady prezentuje posłanka Paulina Matysiak.

14:15

Mamy 35 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie zakażonych w Polsce zostało 1120 osób. 14 z nich zmarło.

14:02

Rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mają przegłosować zmiany w regulaminie umożliwiające pracę zdalną. "Podczas posiedzenia Sejmu na sali plenarnej będzie znajdować 41 posłów podzielonych proporcjonalnie na kluby i koła; reszta posłów będzie ulokowana w 11 salach - maksymalnie do 50 osób" - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

13:57

Ze Lwowa wyruszył dziś kolejny specjalny autokar z 33 Polakami na pokładzie.

13:52

13:44

Koronawirus szaleje i trzeba wprowadzić stan wyjątkowy. Głosowanie musi być przesunięte. Kiedy wybory?

13:40

"Dlaczego Platforma Obywatelska uparła się na to posiedzenie? Nie jest to dla mnie zrozumiałe. Szczególnie że w kontekście wyborów Platforma nawołuje do tego, żeby wybory się nie odbyły, że to zagrożenie dla Polek i Polaków, a w tym przypadku w mojej ocenie wygrał cynizm, kalkulacja, partyjna, a nie bezpieczeństwo Polek i Polaków" - mówi Robert Biedroń.

13:34

"Decyzje na temat dystrybucji tych środków będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia. Sprzęt będzie dystrybuowany do szpitali jednoimiennych, ale oczywiście będzie też trafiał do innych placówek medycznych" - oświadczył Michał Dworczyk.

13:31

Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej aż do odwołania - poinformował rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

13:28

"Program LOT do Domu powoli zmierza ku końcowi. Chcielibyśmy, żeby zakończył się on do 5 kwietnia. Loty, które w tej chwili będą realizowane, to będą przede wszystkim loty pozaeuropejskie. Po 5 kwietnia nie wykluczamy jeszcze pojedynczych lotów, jeśli będzie taka konieczność" - dodał minister Dworczyk.

13:27

Pierwszy transport sprzętu medycznego z Chin jest już w Polsce.

"Chciałbym podziękować prezesom spółek, które kupują te niezbędne materiały. Od przyszłego tygodnia uruchamiany most powietrzny, który będzie przewoził wyłącznie towary niezbędne do ochrony medycznej dla wszystkich służb, które biorą udział w walce z koronawirusem" - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.

13:25

Poseł Witold Zembaczyński opublikował zdjęcie, prezentujące środki osobistej ochrony otrzymane na wejściu to Sejmu. "Przekażę pracownikom służby zdrowia" - zapowiedział.

13:22

Stany Zjednoczone przegrywają walkę z koronawirusem? Nowe niepokojące statystyki zza oceanu.

13:17

"Bariery usunięte. Na Okęciu wylądował pierwszy z kilku samolotów, którymi dziś i w najbliższych dniach przyleci do Polski indywidualne wyposażenie ochronne dla służb medycznych zakupione w Chinach przez różne polskie instytucje (ARP, ARM, KGHM)" - poinformował prezydent Andrzej Duda.

13:14

13:11

Francja podjęła decyzję o czasowym wycofaniu z Iraku wszystkich swoich żołnierzy, którzy uczestniczą w misjach szkoleniowych. Decyzja ma związek z pandemią koronawirusa.

13:05

Ministerstwo Zdrowia przypomina o ograniczeniach w przemieszczaniu się.

13:00

"Europosłowie głosują dzisiaj zdalnie i zgodnie, ponad podziałami politycznymi. Posłowie PO często do PE jeździli skarżyć na polski rząd i z podziwem przywoływali zasady obowiązujące w UE. Mają więc teraz okazję, aby z PE wziąć przykład i w zgodzie pracować, a nie politykować" - pisze Beata Szydło.

12:56

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prosi pasażerów, którzy 19 marca podróżowali autobusem należącym do firmy Flixbus relacji Warszawa – Zakopane o zgłaszanie się do sanepidu. Okazało się, że jedna z osób podróżująca tą trasą była zakażona koronawirusem - informuje Onet.

12:49

O godz. 13.15 szef KPRM Michał Dworczyk przedstawi mediom najnowsze informacje.

12:45

Rozliczenie PIT dla osób fizycznych przesunięte do końca maja - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

12:38

W związku z kryzysem zdrowotnym i związanymi z tym zagrożeniami dla europejskiej gospodarki Komisja Europejska zaproponowała ogólnoeuropejskie podejście do monitorowania inwestycji zagranicznych.

12:33

Pozostawieni sami sobie i kneblowani lekarze prowadzą wojnę partyzancką z epidemią. Lekarze i pracownicy medyczni i tak jednak próbują łatać dziury w systemie, własnymi siłami starają się wyręczać państwo, które ich zawiodło.

12:29

Rumuński minister zdrowia Victor Costache podał się do dymisji. Nie poinformował o powodach takiej decyzji. Stwierdził jedynie, że jego stanowisko obejmie teraz dotychczasowy wiceminister zdrowia Nelu Tataru.

12:26

Selfie z placu boju. Poruszające zdjęcia medyków walczących z koronawirusem. Swoje fotografie wrzucają do mediów społecznościowych, apelując przy tym: "Spójrzcie na nas. To nie żart. Zostańcie w domach".

12:23

Fundacja PKN ORLEN zwiększa do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią koronawirusa. Pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej, co przyspieszy diagnozowanie i leczenie zakażonych osób oraz zwiększy bezpieczeństwo służb medycznych - informuje prezes Daniel Obajtek.

12:19

Dwóch pasażerów statku wycieczkowego Grand Princess zmarło z powodu koronawirusa - podał "The Washington Post".

12:15

Rośnie bilans zarażonych i zmarłych w Hiszpanii. Kraj przez koronawirusa stoi w fatalnym położeniu – o udzielenie pomocy humanitarnej zwrócił się do NATO. Więcej W TYM MIEJSCU.

12:12

Dziś do Warszawy przylecą trzy samoloty ze sprzętem medycznym z Chin - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

12:05

Ministerstwo Zdrowia koryguje liczbę osób zmarłych z powodu koronawirusa. "W związku z otrzymaną informacją ze szpitala we Wrocławiu, o zmarłym wczoraj rano pacjencie w wieku 71 lat, jesteśmy zobowiązani do sprostowania informacji o liczbie zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Przyczyną śmierci wskazanego pacjenta, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa niemająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie niezakażony koronawirusem. Stąd też liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirlsem to 14" - podano.

11:59

Ministerstwo Zdrowia prostuje informacje o zmarłym w środę rano 71-latku. „Przyczyną śmierci wskazanego pacjenta, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa niemająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie niezakażony koronawirusem. Stąd też liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem to 14” – pisze resort.

11:53

Co drugi Polak w wieku od 18 do 74 lat twierdzi, że nie myśli o tym co będzie po zakończeniu pandemii koronawirusa. Plany snuje jedynie 28 proc., a najwyższy odsetek planujących jest wśród najmłodszych – 38 proc. w wieku od 18 do 34 lat – wynika ogólnopolskiego badania KoronaMonitor – sondażu nastrojów Polaków w czasie epidemii. O czym myślimy dziś? Swobodne wypowiedzi na temat przyszłości pokazują, że najczęściej o wyjazdach (29 proc. planujących przyszłość po koronawirusie), pracy (24 proc.), normalności (19 proc.) i przerwanych lub odłożonych ważnych sprawach (20 proc.). Co ósma wypowiedź wskazuje na chęć większego dbania o zdrowie oraz zwiększenia intensywności kontaktów społecznych.

11:46

Watykan: Papież Franciszek został poddany kolejnemu testowi na obecność koronawirusa, który okazał się negatywny – pisze „Il Messaggero”. Zdaniem gazety badanie wykonano w środę, zaraz po tym, gdy zakażenie stwierdzono u włoskiego księdza z Sekretariatu Stanu, który mieszka w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie znajduje się również apartament papieża.

11:38

– Wobec rosnącego życia i zdrowia Polaków, dzisiaj w sposób oficjalny w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej, wnosimy do Rady Ministrów, do pana premiera Mateusza Morawieckiego, o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, czyli jednego ze stanów nadzwyczajnych, który powinien być wprowadzony w Polsce już dawno – mówił Cezary Tomczyk podczas konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera.

11:31

We Włoszech zmarło już 36 lekarzy zakażonych koronawirusem – informuje tamtejsza krajowa federacja. W całym kraju zakażonych jest ponad 6200 pracowników służby zdrowia.

11:24

Jeśli sprawdzą się obawy pracodawców i potwierdzą opinie wielu ekspertów, iż posunięcia przewidziane w Tarczy Antykryzysowej są za słabe i za mało elastyczne, do wakacji bezrobocie w Polsce będzie znów dwucyfrowe, a bez pracy znajdzie się nawet 2 mln osób mających obecnie zajęcie, głównie zleceniobiorców. Najszybciej utracą pracę takie osoby pracujące na rzecz tradycyjnego handlu oraz szeroko rozumianej motoryzacji. Najbezpieczniej mogą się czuć zatrudnieni w przemyśle spożywczym, logistyce oraz handlu i usługach internetowych.

Dowiedz się więcej o możliwym wzroście bezrobocia

11:16

Na stronie Sejmu pojawiły się cztery projekty dot. walki z koronawirusem: nowelizacji niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju, a także nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

11:10

Iran: 157 nowych zgonach osób zakażonych koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin. Łącznie w Iranie zmarły 2234 osoby, a zakażonych jest 29 406 osób. W ostatniej dobie koronawirusa stwierdzono u 2389 osób.

11:03

  • Mam nadzieję, że jeżeli jak całe społeczeństwo będziemy się zachowywali odpowiedzialnie, spokojnie i racjonalnie, to także i te obrady Sejmu przyniosą coś pozytywnego. Zadaniem podstawowym jest przyjęcie czterech specustaw związanych z aktualną sytuacją – mówił w Polskim Radiu minister kultury Piotr Gliński. - Początkowo miała być jedna ustawa. Później z powodów techniczno-legislacyjnych, to jest tak duża ustawa, obejmująca tak wiele różnych spraw, tak wiele kwestii trzeba w państwie zmienić i przygotować także na przyszłość, co się w tej chwili dzieje i co się stanie, kiedy uda nam się zwalczyć tę epidemię, w obszarze gospodarczym – tłumaczył szef resortu.

10:57

Kwarantanna to nie wszystko. Aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID19 , wiele krajów wprowadziło środki blokujące. Ale same w sobie środki te nie ugaszą epidemii. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - Ci, którzy w swoich krajach wprowadzili realne ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców, powinni wykorzystać ten czas izolacji na wykrycie koronawirusa oraz zaatakowanie go.

Zobacz jak WHO radzi walczyć z wirusem

10:48

  • Ta władza rękami i nogami broni się przed jakimkolwiek uznaniem, że istnieje w Polsce w tej chwili coś takiego jak stan nadzwyczajny i boi się tego w każdym możliwym obszarze: nie przekładając egzaminów ósmoklasisty, matur, a teraz tłumacząc, że Sejm może tak naprawdę normalnie pracować, tylko zrobi to przez tabletu – mówił na antenie Radia Plus Szymon Hołownia. - Oni wzięli 38 mln Polaków na zakładników swojej obsesji utrzymania władzy przez Andrzeja Dudę 10 maja – dodał kandydat na prezydenta.

10:41

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach – informuje MEN.

10:34

Pracujesz w innym kraju i regularnie przekraczasz granicę? Do tej pory, nie sprawiało to większych problemów. Teraz, za sprawą nowych obostrzeń sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Od piątku, 27 marca osoby pracujące w innym kraju, po znalezieniu się na terenie Polski zostaną objęte obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

Więcej o nowych przepisach znajdziesz TUTAJ

10:25

Ukraina: Dotychczas potwierdzono 156 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć zainfekowanych osób zmarło - poinformowało w czwartek ukraińskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia. W ciągu doby odnotowano 43 nowe przypadki.

9:39

Rząd przyjął projekt ustawy Tarczy Antykryzysowej; został on przesłany do Sejmu – informuje minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie TOK FM.

9:26

W szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19.

9:22

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego i zachodniopomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1085/15 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:15

W dobie koronawirusa i obostrzeń dotyczących przemieszania się GIS prezentuje zalecenia, jak bezpiecznie robić zakupy na bazarach. Ze względu na to, że targowiska i bazary znajdują się na placach oraz na wolnym powietrzu, są dość specyficznym miejscem obrotu żywnością. Na terenie targowiska oprócz straganów z jedzeniem mogą znajdować się również większe i mniejsze sklepy z różnymi produktami codziennego użytku i nie tylko. Targowisko to też spore skupisko ludzi, dlatego aby zapobiegać zakażeniom koronawirusem, Główny Inspektor Sanitarny wystosował do zarządców targowisk specjalne rekomendacje, dotyczące higieny.

Zobacz od czego zależą bezpieczne zakupy na TARGOWISKACH

9:08

  • Nie rozumiem Platformy Obywatelskiej, zwłaszcza, że w Parlamencie Europejskim poparli wniosek o zmianie regulaminu (ws. zdalnego udziału w posiedzeniu PE – red.). To kontynuacja opozycji totalnej. Dziś wrogiem jest koronawirus, który nie ogląda się na interesy partyjne interesy – mówił Lider Wiosny Robert Biedroń w Polskim Radiu. Na Twitterze odpowiedziała mu posłanka KO Katarzyna Lubnauer. - Nie ma z konstytucji UE, ani regulaminu w postaci zapisu traktatu, że zdalne głosowanie w PE jest niemożliwe. Mamy też zamknięte granice i brak lotów do Brukseli. Dojazd do Warszawy jest całkiem możliwy, a parlamenty krajowe spotykają się w wielu krajach, nawet we Włoszech – stwierdziła.

9:00

  • Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu. 2056 żołnierzy będzie wspierać służby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ochronie granicy – podaje szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

8:51

Wśród objawów koronawirusa najczęściej pojawiają się gorączka, suchy kaszel, czy duszności, a także ból mięśni i stawów, czy ból głowy. Jak się jednak okazuje także zapalenie spojówek i czerwone oczy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, a objaw ten został również uwzględniony w raporcie WHO.

Więcej o objawach koronawirusa znajdziesz TUTAJ

8:42

Żołnierze 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego opracowali rodzaj przyłbicy montowanej do hełmu. Rozwiązanie zostanie wykorzystane podczas działań na posterunkach przygranicznych oraz w działaniach patrolowych – informuje MON.

.

8:21

W czwartek o godz. 10:30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zrządzania kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego omówione zostaną działania rządu w związku z epidemią koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

8:10

Ostatniej doby strażacy działający w 61 granicznych punktach skontrolowali 12740 pojazdów i zmierzyli temperaturę u ponad 20 tys. osób - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski

7:53

Tajlandia: W ciągu minionej doby odnotowano 111 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek rząd Tajlandii. Tym samym liczba osób zainfekowanych od początku epidemii wzrosła do 1045.

7:47

USA: Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych. Tym samym USA stały się szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca ofiar śmiertelnych wirusa.

7:38

Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia, na pokładzie każdego po kilkaset ton paczek; dziś popołudniu powinny być już w Warszawie – informuje szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

7:31

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował pakiet stymulacyjny, który jest wart ponad 2 biliony dolarów. Ma on na celu walkę ze skutkami koronawirusa. Historyczny pakiet ratunkowy ma wzmocnić słabnącą gospodarkę USA, a także pokryć wydatki rządowe i ulgi podatkowe. Co ciekawe, jak wynika z danych Banku Światowego, kwota dwóch bilionów dolarów przewyższa PKB takich państw, jak Rosja, czy Kanada.

Zobacz co zawiera PAKIET

7:20

Niemcy: Z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 tys. 995 osób. To znaczny wzrost dobowej liczby zakażeń w stosunku do danych, które RKI podał w środę (liczba nowych przypadków sięgnęła wtedy 4 tys. 191 osób). W związku z tym liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w RFN do 36 tys. 508.

6:44

Żywności mamy pod dostatkiem. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 (26.03) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna