MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 - 17.03.2020

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Fot. Polska Press
W Polsce 238 osób zachorowało na koronawirusa. Pięć osób zmarło. Pod koniec tygodnia liczba zakażonych może wynieść nawet dwa tysiące. Minister środowiska Michał Woś poinformował, że ma koronawirusa. Testom zostali poddani także inni ministrowie. Polski pacjent zero wyzdrowiał. Turniej piłkarski EURO 2020 został przełożony na przyszły rok.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 17 marca 2020:

23:00

Liczba Amerykanów, którzy zmarli na skutek koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, osiągnęła 100 - podała stacja CNN powołując się na dane administracji prezydenta Donalda Trumpa.

22:40

Szwajcarski system opieki zdrowotnej może upaść do końca miesiąca, jeśli nowy koronawirus będzie się rozprzestrzeniał w obecnym tempie, ostrzegł we wtorek urzędnik państwowy - podała agencja Reutersa. W tym kraju zanotowano 2,650 zachorowań. Zmarło już 19 osób.

22:25

MSWiA: 16 marca 2020 r. funkcjonariusze Straży Granicznej w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli odprawili łącznie 36,9 tys. osób wjeżdżających do Polski z Niemiec, Litwy, Czech i Słowacji. Minionej doby w działania te zaangażowanych było 300 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Przez granicę zewnętrzną do Polski wjechało 7,9 tys. osób.

22:15

Pierwsza śmierć z powodu koronawirusa w Turcji - poinformował minister zdrowia cytowany przez agencję AFP.

21:52

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz poinformował na Twitterze o najbliższych lotach w ramach akcji "Lot do domu".

21:48

Koronawirus nie ominął piłkarzy z czołowych lig. Kilkudziesięciu z nich uzyskało pozytywny wynik badań. W tym gronie znalazł się Bartosz Bereszyński. Na szczęście reprezentant Polski nie wymagał hospitalizacji.

PIŁKARZE ZARAŻENI KORONAWIRUSEM. Dołączył Blaise Matuidi, jedynym Polakiem jest Bartosz Bereszyński

21:40

Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie zmienił daty rozpoczęcia igrzysk w Tokio. Pomimo szerzącej się pandemii koronawirusa, organizatorzy wierzą, że impreza odbędzie się w planowanym terminie - od 24 lipca do 9 sierpnia.

WIĘCEJ: Termin igrzysk bez zmmian. "Udwodnimy, że ludzkość wygra z koronawirusem"

21:10

Ministerstwo Zdrowia podało, że mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 238/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Jednocześnie MZ informuje, że pierwszy pacjent zakażony koronawirusem jutro kończy hospitalizację.

21:07

VISA: W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł.

20:37

UE zdecydowała o tymczasowym zakazie „nieistotnych” podróży na okres 30 dni i zamyka swoje granice zewnętrzne. Poinformował o tym Charles Michel - szef Rady Europejskiej. - Kraje Unii mają wprowadzać ograniczenia w podróży do UE natychmiastowo - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Przyszłotygodniowy szczyt Rady Europejskiej odbędzie się w formie wideokonferencji.

UNIA EUROPEJSKA: Bruksela zamyka granice Unii Europejskiej na 30 dni

20:28

Amerykańscy dziennikarze pracujący dla dzienników: "New York Times", "Wall Street Journal" i "Washington Post (których mandaty wygasają w tym roku) zostaną wydaleni z Chin. Decyzją władz mają 10 dni na wyjazd.

20:25

GDDKiA informuje: Zgoda na czasowe dopuszczenie ruchu pojazdów ciężarowych powyżej 7,5 t na odcinku DK16 od przejścia granicznego w Ogrodnik do Augustowa pozwoliła na odciążenie przejścia w Budzisku na DK8 i łatwiejszy wjazd do Polski. W kierunku Litwy tylko do 7,5 t.

19:50

  • Rada Gabinetowa będzie miała formę telekonferencji - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Telekonferencja będzie prowadzona z siedziby BBN przy ul. Karowej w Warszawie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Rada Gabinetowa to organ konstytucyjny zwoływany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa, składający się z członków Rady Ministrów, obradujących pod przewodnictwem prezydenta RP. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji. Zakres jej funkcjonowania obejmuje raczej wspieranie i inicjowanie poczynań rządu przez Prezydenta. Podstawę prawną powołania Rady Gabinetowej stanowi art. 141 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

19:30

Minister Jerzy Kwieciński w TV Republika: Koronawirus będzie miał bardzo silny wpływ na gospodarki krajów i ich spowolnienie. Z tego powodu wiele krajów w tym Polska będzie musiało zrewidować swoje budżety.

19:13

Minister Michał Woś, nie czuje się najlepiej. - Proszę o wyrozumiałość - nie mam siły na odp na telefony i prośby o wywiady - napisał na Twitterze.

19:01

Ministerstwo Zdrowia przypomina: Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do 5 tys. zł.

18:57

Prezydent Andrzej Duda na środę na godzinę 10 zwołał Radę Gabinetową, na której ma być omawiany przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców.

18:51

Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku. Finał Ligi Mistrzów ma odbyć się 27 czerwca, a Ligi Europy 24 czerwca.

WIĘCEJ: Prezes Ekstraklasy zabrał głos po decyzjach UEFA

18:46

Kolejne wyniki pacjenta "zero", które przyszły we wtorek (17 marca) są negatywne. - A to oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego i w dniu jutrzejszym wypisać do domu - poinformował we wtorek szef oddziału zakaźnego zielonogórskiego szpitala, lek. Jacek Smykał. Przypomnijmy - pacjent "zero" to pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. W szpitalu w Zielonej Górze przebywał ponad 2 tygodnie, bo od 2 marca.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Lubuskiem. Pacjent "zero" w zielonogórskim szpitalu wyzdrowiał

18:34

Raport dzienny Ministerstwa Zdrowia:

18:26

Wielka Brytania ogłosiła „bezprecedensowy pakiet” pożyczek wspieranych przez rząd o wartości 330 miliardów funtów, które zostaną udostępnione w związku z wybuchem koronawirusa.

18:16

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział we wtorek, że administracja prezydenta Donalda Trumpa chce wysłać czeki amerykańskim obywatelom „w ciągu najbliższych dwóch tygodni”. Prezydent chce pomóc obywatelom USA poradzić sobie z ekonomicznymi kosztami pandemii koronawirusa. Nie wiadomo na razie o jakich kwotach mowa.

18:10

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w związku z pogarszającą się płynnością finansową firm spowodowaną sytuacją epidemiologiczną, skierował do jednostek samorządu terytorialnego list z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale - z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię.

18:04

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała właśnie, że koronawirus zabija średnio ok. 3,4 procent zarażonych osób, ale śmiertelność jest bardzo różna w poszczególnych krajach. Najgorszy współczynnik mają Włochy - 7,7 proc. Wskaźnik śmiertelności to liczba zgonów z całkowitej liczby potwierdzonych przypadków w poszczególnych krajach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Włochy mają najgorszy współczynnik śmiertelności chorych ze wszystkich krajów - 7,7 proc. Średnia na świecie to 3,4 proc.

17:54

Rząd Węgier podjął decyzję o umożliwieniu obywatelom Rumunii i Bułgarii jednorazowego przejazdu przez terytorium Węgier w nocy z wtorku na środę.

17:50

Dzisiejsze posiedzenie Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej odbyło się on-line.

17:45

Ze względu na kontrole graniczne wprowadzone po polskiej stronie na autostradzie A4 po stronie niemieckiej utworzył się długi na ponad 40 km korek. Sięga aż do niemieckiej miejscowości Bautzen (Budziszyn) - donosi Onet.

17:37

W obliczu rozwijającej się epidemii koronawirusa, Fundacja WOŚP zachęca do działania i łączy potrzebujących z tymi, którzy pomocy mogą udzielić, uruchamiając specjalny adres mailowy i stronę internetową. Na potrzeby akcji powstała strona internetowa www.wosp.org.pl/pomagamy, na której osadzono formularz zgłoszeniowy dla tych, którzy pomocy chcą udzielać, a także mapę, przygotowaną przy współpracy z Esri Polska – prezentującą miejsca, gdzie są osoby gotowe do niesienia pomocy.

17:32

Minister środowiska Michał Woś, który jest zakażony koronawirusem, czuje się gorzej. "Pytacie jak się czuję: gorzej. Ale wciąż zostaję w domu. Gdyby porównywać to wczoraj jak przy lekkim przeziębieniu, a dziś jak przy porządnej grypie" - napisał.

17:27

Pracownicy Pałacu Prezydenckiego przygotowali zabawę dla internautów, by umilić im czas spędzany w domu z powodu epidemii koronawirusa. Na poniższym zdjęciu, przedstawiającym Salę Rokoko ukryto jedenaście dinozaurów. Gra polega na tym, by wszystkie zlokalizować.

17:23

W środę o godz. 10 odbędzie się zwołane przez prezydenta posiedzenie Rady Gabinetowej, na którym omawiane mają być szczegóły pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. Pakiet miał być prezentowany dzisiaj, ale z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem wśrod ministrów, przesunięto posiedzenie na jutro.

17:18

Uczestnicy niemieckiej edycji programu "Big Brother" nie mają pojęcia o panującej na świecie epidemii koronawirusa - informuje "The Rolling Stone". Grupa czternastu osób przebywa w całkowitej izolacji od świata od 6 lutego. Producent programu oświadczył, że nie przekaże uczestnikom informacji o epidemii, chyba że ktoś z ich bliskich będzie zakażony koronawirusem.

17:12

Wielkoszlemowy turniej tenisowy Roland-Garros został przeniesiony i odbędzie się w dniach 20 września - 4 października. Turniej w Paryżu odbywał się dotąd na przełomie maja i czerwca.

17:08

Nieuzasadnione podwyżki cen żywności w sklepach będą karane - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta będą kontrolować sklepy i nakładać sankcje w przypadku nadużyć. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o podnoszeniu cen przez właścicieli sklepów, co jest związane z epidemią koronawirusa.

17:03

Chińskie władze zgodziły się na rozpoczęcie testów na ludziach eksperymentalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Testy będą prowadzili naukowcy z chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych. Do końca roku w eksperymencie ma wziąć udział 108 zdrowych osób, którym podana zostanie szczepionka.

16:57

PKN Orlen wyprodukuje w marcu 2,5 mln litrów a w kwietniu 4,5 mln litrów płynu do dezynfekcji. Prezes Daniel Obajtek zapowiedział na konferencji we wtorek 17 marca dalszą obniżkę cen paliw. - Jesteśmy firmą która nie tylko robi biznes ale firmą która działa społecznie, firmą która ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko paliwowe kraju ale także firmą która poczuwa się do odpowiedzialności- mówił Daniel Obajtek, podczas konferencji prasowej.

Więcej o zapowiedziach prezesa Orlenu CZYTAJ TUTAJ

16:57

Minister finansów Francji oświadczył, że w związku z epidemią koronawirusa Francja jest gotowa "do znacjonalizowania firm w razie konieczności".

16:45

W związku z zamknięciem szkół nauczyciele mają obowiązek przekazywać uczniom prace do wykonania w domach za pośrednictwem elektronicznych systemów. Otrzymujemy sygnały, że rodzice skarżą się, iż zadawanych prac jest zbyt dużo, zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych, w których nie każde dziecko ma własny komputer. Minister edukacji Zbigniew Piontkowski apelował do nauczycieli o umiar w ilości zadawanej pracy domowej.

16:41

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes zostało zamknięte po raz pierwszy w historii w związku ze wprowadzeniem nowych ograniczeń we Francji w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. - „Po raz pierwszy w historii sanktuarium zamknie na chwilę swoje drzwi. Módlcie się razem z nami nowenną do Niepokalanej ” - powiedział ksiądz Olivier Ribadeau Dumas, rektor sanktuarium w Lourdes, cytowany przez portal National Catholic Reporter.

16:31

Stopy procentowe mocno w dół. Tanieją kredyty! Rada Polityki Pieniężnej we wtorek 17 marca 2020 roku mocno obniżyła stopy procentowe. Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;
Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r.
O obniżkach stóp procentowych CZYTAJ TUTAJ

16:30

Dramatyczne warunki powrotów Polaków samochodami do kraju. Na trasie prowadzącej z Niemiec do przejścia granicznego w Świecku powstał gigantyczny korek. Ludzie od kilkunastu godzin uwięzieni są w autach. Bez jedzenia, bez picia. - Na granicy utknął samochód przewożący świnie z Danii na Ukrainę. Właśnie od kilkunastu godzin rozgrywa się dramat niewinnych zwierząt - zaalarmowała nas Zuzanna Lewicka - Burek.

RAPORT O SYTUACJI NA GRANICY przeczytasz tutaj

16:21

Ibuprofen może wpływać niekorzystnie na stan chorego na COVID-19? Zgodnie z obserwacjami francuskich lekarzy lepiej unikać tej substancji przy podejrzeniu zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Szef francuskiego resortu zdrowia, neurolog Olivier Véran, ostrzega na Twitterze: - Jeśli masz gorączkę, weź paracetamol.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ

16:18

Unia Europejska planuje pilnie złagodzić przepisy ograniczające pomoc publiczną państwa dla firm, aby pomóc przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem spowodowanym przez walkę z epidemią. Zgodnie z planem Komisji Europejskiej rządy będą mogły udzielać bezpośrednich dotacji lub ulg podatkowych o wartości do 500 tysięcy euro na firmę - informuje BBC. Będą także mogły udzielać gwarancji kredytowych dla przedsiębiorstw oraz zapewnić im niższe oprocentowanie kredytów. Ponadto pomoc państwa kierowana za pośrednictwem banków nie będzie traktowana jako bezpośrednia pomoc dla banków. Według BBC prawo do tej pomocy będą miały przedsiębiorstwa, które doświadczyły trudności po 31 grudnia 2019 r. Chodzi o to, by pomoc dotarła tylko do firm dotkniętych kryzysem z powodu koronawirusa.

16:07

Instytucje kultury – prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów czy bibliotek, przygotowały bogatą ofertę, umożliwiającą kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Można online oglądać zbiory muzeów państwowych i instytutów kultury, filharmonii, oper. Należy wejść na strony internetowe tych instytucji i tam się dowiedzieć, jak korzystać z udostępnianych zasobów.

16:01

Copa America również przełożona. Najważniejszy piłkarski turniej w Ameryce Południowej przełożony na 2021 rok z powodu pandemii SARS-CoV-2.

TU WIĘCEJ o przełożeniu turnieju Copa America

15:58

Główny doradca naukowy rządu Wielkiej Brytanii sir Patrick Vallance powiedział podczas posiedzenia parlamentarnej komisji zdrowia, że w ciągu dwóch - trzech tygodni powinien rozpocząć się spadek liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Dodał, że byłby to „dobry wynik”, gdyby liczbę zgonów związanych z koronawirusem w Wielkiej Brytanii udało się utrzymać na poziomie poniżej 20 tysięcy.

15:30

Po historycznych spadkach na giełdach ceny akcji są obecnie na wyjątkowo niskim poziomie. Czy to już jest moment na kupowanie akcji? Ekspert uważa, że przede wszystkim nie należy podejmować decyzji w emocjach.

TUTAJ Opinie eksperta na temat inwestycji w papiery wartościowe w dobie epidemii

15:27

Ministerstwo Zdrowia prostuje wcześniejszą informację dotyczącą zachorowań na koronawirusa kolejnych 16 osób. Sprostowanie dotyczy lokalizacji potwierdzonych przypadków. Oto prawidłowe lokalizacje: otwierdzone przypadki dotyczą 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego i 2 osób z woj. wielkopolskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

15:22

Jest wypowiedź prezesa PZPN Zbigniewa Bońka na temat przełożenia turnieju EURO na rok 2021. - To sytuacja, której w świecie sportu nie dało się przewidzieć. Podjęliśmy decyzję, że Euro zostało przesunięte w tej samej formule o równo rok. Mamy poważniejsze problemy niż sport, który jest dla nas dodatkiem - skomentował decyzję w rozmowie z TVN24 Zbigniew Boniek.

TU o wypowiedzi Zbigniewa Bońka na temat przesunięcia Euro

15:16

Minister zdrowia powiedział, że wyniki badań na koronawirusa wszystkich 15 ministrów, którzy mieli kontakt z ministrem Michałem Wosiem są negatywne. To oznacza, że będą mogli wrócić do pracy. - Po siedmiu dniach najczęściej już wiemy, że wirus jest w organizmie. W sytuacji, kiedy wykonamy test i okaże się, że go nie ma, inspekcja może zwolnić osobę z kwarantanny. Te zasady dotyczą też m.in. lekarzy, policjantów, samych pracowników sanepidu i członków rządu, prezydiów Sejmu i Senatu. Tutaj wykonano testy po siedmiu dniach. Te osoby, które mają wyniki negatywne, są decyzją inspekcji sanitarnej zwolnione z kwarantanny dzisiaj i mogą dalej pracować - powiedział minister Szumowski.

O zakażeniu ministra Wosia i badaniu 15 ministrów CZYTAJ TUTAJ

15:15

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że wyniki badań na koronawirusa wszystkich ministrów, który mieli kontakt z zakażonym ministrem środowiska zostaną podane do publicznej wiadomości. Minister stwierdził, że w związku z zakażeniem ministra Michała Wosia przebadano także inne osoby, które miały z nim styczność, m.in. kierowców. Zapewnił, że osoby z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy nie są zakażone.

15:06

Przedsiębiorcy, m.in. sieć sklepów CCC, apelują o zniesienie zakazu handlu w niedzielę w związku z trudnościami jakie mają z powodu epidemii koronawirusa.

Pojawiają się postulaty zniesienia zakazu handlu w niedziele w czasie epidemii

15:03

Artur Kramarczyk, mieszkaniec gminy Branice, opowiada o swoim leczeniu. Koronawirusa stwierdzono u niego w nocy z poniedziałku na wtorek. Znajduje się w izolacji w szpitalu w Raciborzu. Zapewnia, że jest pod dobrą opieką.

TUTAJ Relacja pana Artura z leczenia koronawirusa

14:40

Najbogatszy człowiek w Azji, Jack Ma, założyciel serwisu Alibaba przekaże 10-20 tys testów, 100 tys maseczek i tysiąc kombinezonów ochronnych dla każdego kraju afrykańskiego, by pomóc zwalczać epidemię koronawirusa. Poinformował o tym premier Etiopii Abiy Ahmed Ali.

14:15

Internauci nie pozostają obojętni na braki sprzętu ochronnego i na grupach skrzykują się, by produkować maseczki i w ten sposób wesprzeć szpitale. Akcja jest bardzo prosta – na lokalnych grupach ludzie ogłaszają, kto ma materiał potrzebny do wykonania takich maseczek, a także kto może je uszyć. Założyciele takich grup i inicjatyw pozostają w kontakcie ze szpitalami, które zgłaszają zapotrzebowanie i organizują bezpieczny transport.

CZYTAJ WIĘCEJ o akcji szycia maseczek

14:07

PZPN podał dodatkowe szczegóły dotyczące rozgrywek międzynarodowych w związku z przeniesieniem turnieju EURO na 2021 rok. Oto informacja Związku:

1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).
2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

PZPN dodaje, że krajowe rozgrywki ligowe powinny się zakończyć do końca czerwca bieżącego roku.

Kolejne informacje o przeniesieniu EURO 2020

13:57

Przerwa w szkołach będzie znacznie dłuższa z powodu koronawirusa. Minister edukacji narodowej na antenie TVP1 zapowiedział, że żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety mogą być zamknięte do świąt wielkanocnych.

CZYTAJ WIĘCEJ o możliwym przedłużeniu przerwy szkolnej

13:49

Jest 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone nowe przypadki dotyczą 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 221/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Łącznie we wtorek potwierdzono już 44 nowe przypadki zakażenia.

13:45

Według informacji docierających z UEFA, piłkarskie Mistrzostwa Europy odbędą się od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ o przełożeniu Euro 2020 na przyszły rok

13:27

UEFA poinformowała ligi krajowe i Europejski Związek Klubów Europejskich ECA, że planuje przełożyć o rok Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zaplanowane na lato tego roku. Ligi i ECA zatwierdziły wniosek - informuje niemiecka telewizja ZDF. Teraz zatwierdzić go muszą krajowe stowarzyszenia członkowskie UEFA. Wówczas komitet wykonawczy UEFA formalnie zdecyduje o przeniesieniu Euro 2020 na rok 2021.

13:18

Orlen ogłosił maksymalne obniżenie cen paliw. Spadki cen wiążą się również z brakiem porozumienia między OPEC a Rosją w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej, koniecznością zachowania mobilności przez m.in. służby mundurowe i medyczne. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreśla jednak, że obniżenie cen paliw nie powinno wiązać się z tym, by Polacy masowo udali się tankować swoje samochody.

Obniżki cen paliw - TUTAJ SZCZEGÓŁY

13:14

UEFA proponuje przeniesienie piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2020 na rok 2021, napisał na Twitterze włoski dziennikarz sportowy Tancredi Palmeri. Informuje on, że według dziennika "L'Equipe" UEFA anulowała rezerwacje hoteliw Kopenhadze, gdzie miały się odbywać mecze EURO 2020.

13:00

Empik Go zdecydował się na udostępnienie wszystkim szerokiego pakietu korzyści Empik Premium bez opłat. Sklep w ten sposób reaguje na konieczność izolowania się w domach w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Empik oferuje darmowy dostęp na 60 dni do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz podcastów z aplikacji Empik Go.

CZYTAJ WIĘCEJ o tej akcji

12:49

Czas walki z epidemią oznacza także zamknięcie siłowni. Co mogą robić, jak ćwiczyć i się odżywiać osoby, które systematycznie chodziły na siłownie? Można ćwiczyć w domu, ale należy uważać na dietę.

OTO PORADY naszego eksperta, Macieja Miszkinia

12:40

Farmaceuci zwracają uwagę na to, że w ostatnich dniach znacznie zwiększyła się liczba pacjentów w aptekach. Każdego dnia obsługują setki osób, a to znacząco zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. Zdaniem pracowników aptek, jedynie część wizyt w aptece jest uzasadniona. Apelują oni o nieprzychodzenie do aptek po zakupy artykułów nie będących niezbędnymi.

CZYTAJ TU: O oblężeniu aptek

12:34

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny powołał zespół, który ma monitorować ceny żywności oraz produktów higienicznych. Ma to związek z epidemią koronawirusa, która powoduje, że niektórzy przedsiębiorcy sięgają po nieuczciwe działania, zawyżając ceny produktów lub obiecując, że mogą one ochronić przed COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ tutaj

12:16

Grupa Volkswagen zawiesza produkcję samochodów w swych fabrykach we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i na Słowacji oraz przygotowuje się do czasowego zamknięcia pozostałych fabryk w Europie - informuje Reuters. Spowodowane jest to niemożliwością zachowania wytycznych służb sanitarnych w fabrykach, zwłaszcza zakazu przebywania obok siebie większych grup ludzi. Fabryki w wymienionych krajach mają być zamknięte jeszcze w tym tygodniu, a kolejne w późniejszym terminie. Reuters pisze, że przerwa w ich działalności ma potrwać 2-3 tygodnie.

12:05

Z powodu strachu i restrykcji spowodowanych przez koronawirusa potężne problemy przeżywa już ponad połowa najmniejszych przedsiębiorców w Polsce. Jedna trzecia z dnia na dzień utraciła dochody i nie wie, kiedy je odzyska. - Państwo powinno ogłosić, że wstrzymuje pobór danin publicznych, zwłaszcza składek na ZUS i podatków, od wszystkich zagrożonych firm na minimum trzy miesiące oraz pomaga im w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników – mówią zrozpaczeni przedsiębiorcy.

O sytuacji przedsiębiorców i pracowników CZYTAJ TUTAJ

11:55

Jacek Roleder będzie pełnił obowiązki dyrektora szpitala w Łomży. Zastąpił Joannę Chilińską, która będzie jego zastępcą do spraw pielęgniarstwa. To reakcja władz województwa na chaos, który zapanował w Łomży po przekształceniu szpitala w jednoimienną placówkę dedykowaną pacjentom chorym na koronawirusa i inne schorzenia. Przed szpitalem protestowali mieszkańcy, a oliwy do ognia dolała była Bernadeta Krynicka mówiąc, że to Białystok załatwił Łomżę. Wieczorem prezes Jarosław Kaczyński zawiesił byłą posłankę w prawach członka PiS.

CZYTAJ TUTAJ: O sytuacji w szpitalu w Łomży

11:28

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby wykonano w Polsce 1200 testów na koronawirusa. Wielu krytyków uważa, że to zbyt mało i że - zgodnie z zaleceniami WHO - testy powinny być masowe.

11:11

Jerzy Owsiak rusza z akcją "Wszystkie ręce na pokład!" - Jeśli potrzebujesz pomocy (np. ze zrobieniem zakupów, załatwieniem pilnych spraw) lub pomocy potrzebują Twoi bliscy, którzy mieszkają w innym mieście, napisz do nas [email protected] - ogłosiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariusze działają już w następujących miejscach: Białogard, Ciechanów, Gliwice, Kamień Krajeński, Kielce, Kluczbork, Koluszki, Kołobrzeg, Łódź, Marki, Oborniki Śląskie, Olsztyn, Piecki (gmina), Radzymin, Rogowo, Rumia, Stare Babice, Sulejówek, Szczecin, Wągrowiec, Wrocław, Ząbki, Zielona Góra, Ziębice, Żywiec.
Louis Vuitton wyprodukuje płyn do dezynfekcji rąk. Linia produkcyjna ma dostarczyć żeli antybakteryjnych i antywirusowych. ZOBACZ szczegóły

10:59

Rząd nie przedstawi dziś pakietu rozwiązań dla przedsiębiorców, których biznesy ucierpią przez koronawirusa. Plan miał być omówiony w trakcie wtorkowej Rady Gabinetowej, która została odwołana w związku z koronawirusem wykrytym u ministra środowiska. ZOBACZ: Minister środowiska Michał Woś ma koronawirusa. Ministrowie poddani testom

10:48

Kierowcy, którzy chcą przekroczyć granicę z Niemcami, muszą liczyć się z coraz większymi utrudnieniami. Aktualnie korek aut wynosi około 34 kilometrów. Na dodatek trzy samochody ciężarowe zablokowały drogę już na terenie Niemiec, na wysokości miejscowości Briesen. Nikt nie może przejechać w kierunku Polski. Na miejsce stara się dojechać niemiecka policja. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

10:43

ArcelorMittal Polska informuje, że podjął decyzję o odłożeniu w czasie uruchomienia wielkiego pieca w Krakowie z uwagi na obecną sytuację na świecie i w Polsce.

10:33

Były premier Donald Tusk skrytykował na Twitterze rząd.

Zobacz: Ministrowie poddani testom, przebywają w kwarantannie. Dziś wyniki

10:30

O godz. 17 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, spotkanie odbędzie się w formie telekonferencji - ustaliła Agencja Informacyjna Polska Press.

10:26

Ministerstwo Zdrowia: Skierowania nie muszą być dostarczane w oryginale. Tak resort zdrowia chce pomóc pacjentom podczas stanu zagrożenia epidemicznego. CZYTAJ WIĘCEJ na ten temat

09:50

Z informacji Agencji Informacyjnej Polska Press wynika, że we wtorek po godzinie 15 będą znane wyniki testów przeprowadzonych u członków rządu. ZOBACZ: Ministrowie poddani testom, przebywają w kwarantannie. Dziś wyniki

09:44

Pandemia koronawirusa odbija się na wielu branżach - również tej filmowej. Odwoływane są premiery kolejnych filmów, a prace nad nowymi tytułami lub serialami, które śledzimy na platformach streamingowych również zostają zawieszone. Sprawdź listę opóźnionych produkcji

09:39

Narodowy Bank Polski mówi otwarcie - epidemia koronawirusa stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia publicznego, ale także dla polskiej gospodarki. Aby uniknąć najgorszego scenariusza, już teraz należy podejmować stanowcze kroki. Jedną z propozycji NBP jest to, aby w uzasadnionych przypadkach obniżyć wynagrodzenie. Jak podkreślają przedstawiciele NBP, "tego typu rozwiązanie jest z pewnością korzystniejsze niż upadłość i bezrobocie." ZOBACZ WIĘCEJ na ten temat

09:30

Koronawirus w Wielkiej Brytanii doprowadził już do kilkudziesięciu zgonów, jednak dotychczasowe podejście brytyjskiego rządu do epidemii, budziło wiele wątpliwości. Czy teraz Wielka Brytania zmienia strategię wobec koronawirusa?

09:26

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomina: Zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa

09:22

09:01

W związku z objęciem kwarantanną niektórych ministrów we wtorek nie odbędzie się Rada Gabinetowa - poinformował prezydenta Andrzej Duda. Być może posiedzenie poświęcone gospodarczym konsekwencjom epidemii koronawirusa odbędzie się w środę. Dziś mają być znane wyniki testów ministrów. ZOBACZ: Ministrowie poddani testom, przebywają w kwarantannie. Dziś wyniki

08:49

28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 7 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 6 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 1 osoby z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego. Pacjenci są w stanie stabilnym. W szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 205, 5 osób zmarło.

08:30

PKP Intercity zawiesza połączenia krajowe i międzynarodowe w obawie przed koronawirusem. LISTA odwołanych pociągów

08:12

"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Ministra Środowiska Michała Wosia podjęto działania wynikające z procedur Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani w poniedziałek wieczorem standardowym testom, którym poddawani są wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną. Wyniki testów powinny być znane dzisiaj" - przekazał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik rządu Piotr Müller. "Do tego czasu, przez najbliższe godziny, ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu, pracują w powszechnie obowiązującym trybie kwarantanny. Następnie zastosują się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. W żaden sposób nie wpływa to na możliwości funkcjonowania Rady Ministrów. Wszystkie obowiązki są wykonywane, a decyzje podejmowane tak, jak do tej pory – m.in. z wykorzystaniem procedury głosowania obiegowego" - wyjaśnił Piotr Müller. Premier Mateusz Morawiecki nie brał udziału w ostatnim posiedzeniu rządu.

07:58

O godz. 9 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie.

07:54

Słynny aktor Tom Hanks i jego żona Rita Wilson wyszli ze szpitala. Oboje są zakażeni koronawirusem.

07:49

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił wczoraj telewizyjne orędzie, w którym ogłosił daleko idące zmiany w funkcjonowaniu kraju w związku z epidemią koronawirusa. Od dzisiaj przez przynajmniej 15 dni Francja będzie zamknięta. Mieszkańcom zabroniono spotkań rodzinnych i towarzyskich, a z domu będzie można wyjść tylko w ściśle określonych przypadkach. ZOBACZ: Francja od wtorku zamknięta

07:35

Kolejny polityk zakażony koronawirusem. Szczeciński radny Dariusz Matecki prawdopodobnie zakaził się od ministra środowiska Michała Wosia. CZYTAJ WIĘCEJ na ten temat

07:31

Od wtorku konsultanci PGNiG i PGE wspierają infolinię NFZ dotyczącą koronawirusa (tel.: 800 190 590)

07:19

Koronawirus w Rybniku: Dramatyczny apel o sprzęt dla szpitala. Piotr Rajman, przewodniczący szpitalnej "Solidarności": Jeżeli dwie maski przyszły na SOR, to o czym my mówimy? TUTAJ przeczytasz więcej na temat sytuacji w rybnickim szpitalu

07:12

"Spakowaliśmy się i wyjeżdżamy. Moja ulica już opustoszała. Boimy się, że jak zaczną do nas zwozić wszystkich ludzi z regionu zarażonych koronawirusem to i my zachorujemy, bo te wirusy będą latać w powietrzu" - takie głosy przestraszonych mieszkańców do nas docierają. Oburzają się, dlaczego właśnie w Łańcucie powstał szpital zakaźny. TUTAJ przeczytasz więcej na temat paniki w Łańcucie

06:59

O godz. 10 rozpocznie się posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone gospodarczym konsekwencjom epidemii koronawirusa. ZOBACZ, czym jest Rada Gabinetowa, kto i kiedy ją zwołuje

06:18

Minister środowiska Michał Woś ma koronawirusa. "Czuję się dobrze" - przekonuje polityk, który o zakażaniu poinformował w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych. TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat

06:05

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia 177 osób zakaziło się koronawirusem, z czego cztery zmarły. Stan 13 osób znacząco się poprawił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących epidemii wirusa Covid-19 - 17.03.2020 - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna