Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościołów więcej, a wiernych mniej

Andrzej Zdanowicz
Białostocki kościół św. Rocha
Białostocki kościół św. Rocha Archiwum
Białystok: Spada odsetek wiernych w archidiecezji białostockiej, uczestniczących w niedzielnych mszach św. Jednocześnie rośnie liczba parafii.

Opinia

Opinia

Maciej Krzywosz, doktor religioznawstwa UwB:
- Mieszkańcy archidiecezji białostockiej są społeczeństwem tradycyjnym. Z pewnością nie można więc mówić o jego gwałtownej sekularyzacji, a co najwyżej - o łagodnej pokoleniowej przemianie religijnej. Do kościoła ciągle chodzi przecież prawie połowa wyznawców. Wierni nie rezygnują również z podstawowych kościelnych sakramentów: chrztów, ślubów i pogrzebów. Duży odsetek przystępujących do komunii świętej może oznaczać albo to, że wzrasta liczba osób, które świadomie uczestniczą w mszy świętej, albo świadczy o zaniku poczucia grzechu.

Natomiast wierni - częściej niż w innych regionach Polski - przystępują do komunii św. Podobnie jest, choć w mniejszej skali, w diecezji drohiczyńskiej.

Najnowsze dane na ten temat opublikował właśnie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który przeprowadził badania w listopadzie 2009 r.

Pod każdym względem lepiej niż w kraju
W archidiecezji białostockiej co niedzielę do kościoła chodzi 44,3 proc. wiernych. Jeszcze w 1999 r. było ich 52,3 proc. Ubyło zatem 8 punktów procentowych.

W diecezji drohiczyńskiej ten spadek jest mniejszy. O ile bowiem przed 10 laty w niedzielnych mszach św. uczestniczyło 49,7 proc. wiernych, tak teraz - 47,7 proc.

Mimo spadków, zarówno archidiecezja, jak i diecezja, mogą pochwalić się lepszymi statystykami niż średnia krajowa, która wynosi obecnie 41,5 proc.

- Od kilku lat w naszej diecezji odsetek osób chodzących do kościoła utrzymuje się na poziomie około 45 proc. - podkreśla Andrzej Dębski, rzecznik białostockiej kurii.

Badania dowodzą również, że wierni w naszym regionie częściej niż inni przystępują do komunii św. O ile w archidiecezji białostockiej robi to 19,4 proc., a w diecezji drohiczyńskiej - 18,4 proc., to w całym kraju odsetek ten wynosi tylko 16,7 proc.

Rośnie liczba parafii
Od 2000 r. w archidiecezji białostockiej wybudowano lub rozpoczęto budowę około 25 parafialnych świątyń. Przybyło około 20 nowych parafii. Obecnie jest ich 112. W diecezji drohiczyńskiej w 2004 r. było 95 parafii, teraz jest 98.

Jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, liczba parafii rośnie w całym kraju. Obecnie jest ich ponad 10 tys. Na początku lat 80-tych było około 7 tys.

- Parafie stanowią zaplecze organizacyjne dla działalności ewangelizacyjnej - czytamy na stronie internetowej instytutu.

Z danych jasno jednak wynika, że wzrost liczby parafii nie przekłada się na większy odsetek praktykujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna