Koszykówka. Kolejne zwycięstwa drużyn z województwa...

Koszykówka. Kolejne zwycięstwa drużyn z województwa podlaskiego [zdjęcia]

Aktualizacja:

Mecz II ligi koszykówki Tur Basket Bielsk Podlaski - ŁKS Łódź.
    1/6
    przejdź do galerii

Mecz II ligi koszykówki Tur Basket Bielsk Podlaski - ŁKS Łódź. ©Krzysztof Jankowski

Koszykarze Żubrów Białystok i Tura Basket Bielsk Podlaski kontynuują zwycięską passę w II lidze
    Po zeszłorocznych perturbacjach trener Tura Kamil Zakrzewski przebudował część składu i w efekcie uzyskał sprawnie funkcjonujący mechanizm. Dziś Tur może nie ma wielkich gwiazd, ale potrafi każdemu rywalowi podyktować trudne warunki. Tak było też w sobotnim pojedynku z ŁKS-em Łódź, którego początek to szybka wymiana ciosów z obu stron. Najpierw po trójce Aarona Weresa Tur prowadził 9:6, by po paru trafieniach Bartłomieja Bartoszewicza i Patryka Wala przegrywać 11:15. Wtedy na boisku pojawił się Mateusz Bębeniec i swoimi akcjami jeszcze bardziej rozruszał atak Tura.

Bardzo dobra w wykonaniu gospodarzy była druga kwarta. Bracia Bębeńcowie zdominowali graczy obwodowych ŁKS-u, a dużo ikry do gry Tura wniósł waleczny Rafał Stefanik.

Po zmianie stron znowu do ataku ruszył Tur. Paweł Lewandowski trafił i obsłużył podaniem Weresa, który w kolejnych akcjach zdobył swoją trzecią trójkę, a potem dobił rzut mniej tym razem widocznego Łukasza Kuczyńskiego. I gdy po pięciu minutach gry po przerwie do kosza trafił Tomasz Pisarczyk, gospodarze prowadzili już 47:37.

Wtedy gra bielszczan się zacięła, Bartoszewicza wspomogli Wal i Maciej Kochaniak i ŁKS rzucił 10 punktów z rzędu. Przed czwartą kwartą na tablicy wyników widniało 49:48 dla Tura. Trener Zakrzewski rozpoczął ją drugą piątką, a na dodatek zarobił przewinienie techniczne. Po trafieniu Wala ŁKS prowadził 57:53. W końcówce swoją rolę odegrały faule, z powodu których z boiska musieli zejść Bartoszewicz w ŁKS-ie oraz Monach i Stefanik w Turze. Wtedy Zakrzewski znowu skorzystał z zawodników pierwszopiątkowych. Po kilku błędach grę uspokoił Lewandowski, a pod koszem dominował Pisarczyk. Solową akcją błysnął Sylwester Kus, Kuczyński efektownie zablokował Kacpra Dominiaka i Tur znowu wyszedł na nikłe prowadzenie. Końcówka była bardzo wyrównana i emocjonująca. Na 16 sekund przed końcem meczu trójkę trafił Bartłomiej Dróżdż i było tylko 71:69 dla gospodarzy. Potem oba zespoły zdobyły po punkcie z rzutów osobistych, a na 6 sekund przed końcem wynik ustalił celnymi rzutami wolnymi Pisarczyk. Tur, po kolejnym pasjonującym pojedynku, pokonał ŁKS 74:70.

Łatwiej o zwycięstwo było w przypadku Żubrów. Białostoczanie mierzyli się na wyjeździe z Hutnikiem Warszawa, z którym w poprzednim sezonie przegrali dwa razy.

Kluczowym momentem spotkania był początek czwartej kwarty, gdy Żubry od stanu 47:49 błyskawicznie zwiększyły przewagę. Na skutek dobrej obrony Hutnik przez osiem minut nie zdobył punktu.

– Nasze największe rezerwy tkwią w defensywie i ten mecz to potwierdził. Zagraliśmy perfekcyjnie w tym elemencie. Cały czas byliśmy blisko rywali, naciskaliśmy i w pewnym momencie drużyna Hutnika po prostu pękła – tłumacz Tomasz Kujawa
    szkoleniowiec Żubrów, które ostatecznie wygrały 83:51.

Hutnik Warszawa – Żubry Leo–Sped Białystok 51:83 (14:17, 20:15, 11:17, 6:35)