Koszykarze Tura (białe stroje) są pratycznie pewni awansu do 2. rundy play-off
Koszykarze Tura (białe stroje) są pratycznie pewni awansu do 2. rundy play-off Piotr Łozowik
Po inauguracji fazy play-off II ligi koszykarzy praktycznie pewny awansu jest Tur Basket Bielsk Podlaski, który efektownie pokonał na wyjeździe AZS UW Warszawa 105:75. Porażki doznały Żubry Chorten Białystok, które u siebie uległy Sokołowi Ostrów Mazowiecka 83:95.

O zwycięstwie bielszczan w stolicy zadecydował koncert, który goście dali pod koniec pierwszej i w drugiej kwarcie. Jeszcze na początku 9. minuty warszawscy akademicy wygrywali 16:15, ale po rzucie Przemysława Tradeckiego Tur wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do końcowej syreny. Po pierwszej odsłonie było 26:18 dla ekipy trenera Kamila Zakrzewskiego, a na początku kolejnej przyjezdni zdobyli siedem oczek z rzędu i zrobiło się 33:18.

Gospodarze walczyli, odrabiali straty, ale w końcówce drugiej kwarty znów nastąpiła efektowna seria naszego zespołu, który zaliczył 12 punktów z rzędu i po 20. minutach prowadził aż 55:33. Takiej przewagi nie można było zaprzepaścić i Podlasianie odnieśli bezproblemowe zwycięstwo.

Double-double w ekipie gości zaliczyli: Łukasz Kuczyński - 25 pkt. i dziesięć zbiórek, Filip Pruefer - 21 pkt., dziesięć zbiórek i Tradecki - 11 oczek i 15 asyst. Najskuteczniej zagrał Kacper Rojek - 27 oczek.

Żubry nie były faworytem w starciu z Sokołem, ale przez ponad trzy kwarty toczyły z nim zacięty bój. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a żadnej z ekip nie udało się wypracować większej niż sześciopunktowa przewagi. Nadzieja na sprawienie niespodzianki była do początków decydującej odsłony. Od celnego rzutu rozpoczął ją Arkadiusz Zabielski i gospodarze prowadzili 66:65.

Niestety, wtedy popis zaczęli koszykarze z Ostrowii Mazowieckiej, a szczególnie Mikołaj Motel, który w ostatniej kwarcie rzucił 14 ze swoich 27 punktów, czterokrotnie popisując się trójkami. Sokół błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 77:66, potem 88:73 i było po wszystkim.

Spotkania rewanżowe zostaną rozegrane 7 kwietnia.

WYNIKI 1. RUNDY PLAY-OFF
Żubry Chorten Białystok - Sokół Ostrów Mazowiecka 83:95 (21:22, 17:16, 26:27, 19:30).

Punkty dla Żubrów: Zabielski - 21, Misiewicz - 20, Bombrych - 16, Nieroda - 13, Andruk - 6, Trypus - 5, Sulima-Dolina - 2, Kamiński - 0, Kosobudzki - 0.

AZS UW Warszawa - Tur Basket Bielsk Podlaski 75:105 (18:26, 15:29, 24:17, 18:33).
Punkty dla Tura: Rojek - 27, Kuczyński - 25, Pruefer - 21, Tradecki - 11, Marczuk 9, Weres - 6, Lewandowski - 4, Milewski - 2.