Koszykówka. Małe kłopoty Żubrów. Bezradność Tura Basket

Mecz Żubry Leo-Sped Białystok - Sudety Jelenia Góra
Mecz Żubry Leo-Sped Białystok - Sudety Jelenia Góra Anatol Chomicz
W ćwierćfinałowych meczach play-off II ligi koszykówki Żubry Leo-Sped Białystok wygrały u siebie z Sudetami Jelenia Góra, a Tur Basket Bielsk Podlaski przegrał na wyjeździe z Politechniką Gdańską.

Niespodziewanie Żubry miały duże kłopoty z pokonaniem drużyny z Jeleniej Góry. Niespodziewanie, gdyż Sudety w sezonie zasadniczym wygrały 13 spotkań, ale poniosły aż 11 porażek, a dorobek Żubrów to 23 wygrane i trzy porażki.

Tymczasem od początku goście grali bardzo skutecznie. Już w pierwszej kwarcie zawodnicy Sudetów trafili siedem razy za trzy punkty. W efekcie w ciągu dziesięciu minut zdobyli 30 punktów, a to w tym sezonie niewielu zespołom grającym przeciwko białostoczanom udawało się. Na początku drugiej kwarty Sudety wygrywały 40:33 i od tej pory gospodarze powoli zaczęli przejmować inicjatywę. W końcu po celnej ,,trójce" Michała Wielechowskiego i akcji za dwa punkty Aleksandra Szczerbatiuka białostoczanie na koniec pierwszej połowy wyszli na prowadzenie 55:50, a w połowie trzeciej kwarty podopieczni Tomasza Kujawy wygrywali już 75:59. Gdy wydawało się, że z taką przewagą gospodarze spokojnie dowiozą wygraną do końca niebezpiecznie zrobiło się na minutę przed końcem meczu gdy rywale zmniejszyli dystans na pięć punktów (94:89). Ale na więcej Żubry już nie pozwoliły i ostatecznie wygrały 98:90.

Natomiast Tur Basket okazał się zdecydowanie za słabym zespołem na Politechnikę Gdańską, czyli drużynę, która w sezonie zasadniczym poniosła tylko jedną porażkę. Bielszczanie (bilans sezonu zasadniczego 20:6) byli wyraźnie gorsi. Od pierwszych minut gospodarze dominowali i ostatecznie wygrali 91:71.

- Wyszliśmy za bardzo przestraszeni, a Politechnika u siebie czuła się bardzo swobodnie - opowiada Kamil Zakrzewski, trener Tura. - Wiedzieliśmy, że musimy zatrzymać ich kontry, ale to nam się nie udało. Ponadto mając 28 strat nie można wygrać meczu. Pomimo to widzę szansę na zwycięstwo i mam nadzieję, że wrócimy jeszcze do Gdańska na jeden mecz.

Rywalizacja w ćwierćfinałach play-off toczy się do dwóch wygranych. Kolejne mecze w sobotę 27 kwietnia. Żubry zagrają na wyjeździe, a Tur u siebie.

Żubry Leo-Sped Białystok - Sudety Jelenia Góra 98:90 (28:30, 27:20, 26:15, 17:25)
Żubry:
Wielechowski 28, Wróblewski 16, Zabielski 15, Warszawski 10, Czosnowski 8, Szczerbatiuk 7, Misiewicz 6, Parszewski 5, Lewandowski 3, Bombrych.

Politechnika Gdańska - Tur Basket Bielsk Podlaski 91:71 (32:16, 22:18, 22:13, 15:24)