Koszykówka. Osłabiony Tur nie dal rady UMCS. Żubry znowu liderem tabeli

jan, ma
Mecz Żubry Białystok - Sokół Ostrów Mazowiecka
Mecz Żubry Białystok - Sokół Ostrów Mazowiecka Wojciech Wojtkielewicz
Drugą porażkę zaliczył Tur Basket Bielsk Podlaski. Żubry Białystok rozbiły Sokoła i awansowały na pierwsze miejsce

Bielszczanie we własnej hali przegrali 63:83 z UMCS Lublin. Wynik ten to efekt nie tylko świetnej gry gości, ale też słabszej dyspozycji bielszczan. Tur musiał zagrać bez kontuzjowanego lidera Łukasza Kuczyńskiego, więc obowiązek zdobywania punktów spadł na innych doświadczonych zawodników. Niestety, właśnie oni w tym dniu zawiedli.

Już na początku meczu bielszczanie pudłowali na potęgę, a goście spokojnie zdobywali punkty. Po drugiej trójce kapitana lublinian Mateusza Wiśniewskiego AZS prowadził nawet 10:0, a po kolejnych trafieniach Szymona Jaworskiego 18:5. W rolę strzelców w bielskim zespole próbowali się wcielić bez powodzenia Sylwester Kus i Aaron Weres. Ten pierwszy w całym meczu nie trafił żadnego z czterech rzutów, a drugi – rzucił jedną trójkę, ale to był jedyny celny kosz na 11 prób z gry!

Z rozgrywaniem słabo radził sobie Paweł Lewandowski, który wraz z Kusem raz po raz był ogrywany przez dynamicznego Pawła Wydrę i świetnie rzucającego z dystansu Szymona Daszkego. Zwłaszcza ten ostatni nastolatek, pozyskany z Trefla Sopot, imponował serią udanych akcji w II kwarcie, po której AZS schodził na przerwę prowadząc 47:29.

Paradoksalnie z całej wyjściowej piątki Tura najlepsze wrażenie robiła gra pracowitego zmiennika Kuczyńskiego - Rafała Stefanika, który próbował nawiązać walkę z gośćmi pod tablicami. Tam jednak królował 22-letni Bartosz Muda, który latem był przez bielskich działaczy przymierzany do Tura. Muda z łatwością przeskakiwał zarówno Tomasza Pisarczyka, jak i Marcina Monacha, a w efekcie zaliczył aż 14 zbiórek, w tym 5 w ataku.

Jedyną wygraną przez Tura kwartą była trzecia, gdy z dystansu trafili Stefanik i Patryk Milewski, a na obwodzie szybkich rywali skutecznie powstrzymywali bracia Bębeńcowie. Na początku czwartej kwarty przewaga lublinian zmalała nawet do 10 punktów (47:57), ale wtedy celowniki Tura znowu się zacięły, a za pięć przewinień boisko musiał opuścić dobrze spisujący się Mateusz Bębeniec. Końcówka znowu należała więc do gości, którzy powiększali przewagę i ostatecznie wygrali 83:63.

– Łukasz Kuczyński ma naciągniętą pachwinę, bieganie sprawia mu ból i nie był w stanie zagrać z Lublinem. Mam nadzieję, że będzie gotowy do gry na wyjazd do Stalowej Woli. Nie da się ukryć, że w starciu z tak wymagającym rywalem bez nie go nie poradziliśmy sobie – przyznał Kamil Zakrzewski, trener Tura.

Natomiast Żubry bez większych kłopotów u siebie wygrały 117:56 z Sokołem Ostrów Mazowiecka i wróciły na fotel lidera.

– Cieszę się, że znów jesteśmy liderem, ale jeszcze bardziej jestem zadowolony z tego, jak zaprezentowaliśmy się w meczu z Sokołem. To nie rywal zagral tak źle, tylko my tak dobrze– chwalił trener Żubrów Tomasz Kujawa. – Prosiłem zawodników przed meczem, żeby ani na moment nie zwalniali tempa i tak było. Rywale nie mieli chwili wytchnienia, cały czas naciskaliśmy ich i stąd zwycięstwo różnicą aż 61 oczek.

Tur Basket Bielsk Podlaski – UMCS Lublin 63:83 (10:23, 19:24, 14:10, 20:26)
Tur:
Maciej Bębeniec 11, Milewski 10, Stefanik 9, Lewandowski 9, Mateusz Bębeniec 7, Monach 6, Pisarczyk 5, Weres 3, Kiluk 3, Kus, Marczuk.

Żubry Leo–Sped Białystok – Sokół Ostrów Mazowiecka 117:56 (30:16, 23:11, 32:13, 32:16)