Żubry Chorten Białystok awansowały na trzecie miejsce w tabeli II ligi koszykarzy Wojciech Wojtkielewicz
Zacięte walki stoczyły w 17. kolejce spotkań nasi drugoligowcy. Sukces był połowiczny - Żubry Chorten Białystok wygrały w Legionowie z Legionem 90:82 i awansowały na trzecie miejsce w tabeli kosztem Tura Basket Bielsk Podlaski, który przegrał w Radomiu z Kolejarzem 95:97.

Żubry od początku meczu w Legionowie osiągnęły przewagę, która wahała się od kilku do 11 punktów. Sprawy zaczęły się wymykać spod kontroli białostoczan na początku ostatniej kwarty. Przez prawie cztery minuty goście zdobyli ledwie dwa oczka i Legion wyszedł na prowadzenie 71:67, powiększone potem do 76:69.

Na szczęście decydujące słowo należało do drużyny trenera Krzysztofa Kalinowskiego, która popisała się serią trójek. Przy prowadzeniu rywali 79:78 zza łuku rzucali kolejno: Szymon Jaworski, Michał Bombrych i Patryk Milewski. Gospodarze nie znaleźli na to odpowiedzi i zeszli z parkietu pokonani.

Kolejarz Tur 97:95. Spudłowali rzut na zwycięstwo

W Radomiu spotkanie było od początku zacięte, chociaż lekką przewagę miał Tur. Niestety, bielszczanie nie mogli zbudować większej przewagi, gdyż Kolejarz fantastycznie rzucał za trzy. Sam Albert Garita trafił sześć na sześć, a w sumie rywale naszej drużyny cieszyli się z 15 udanych prób.

- Może to zabrzmi dziwnie, ale według mnie byliśmy lepsi, co nie zawsze jednak przekłada się na wynik. Rywalom dopisało szczęście i co w końcówce im wpadało, to nam nie i stąd nasza porażka - uważa zawodnik bielszczan Łukasz Kuczyński.

Po jego trójce Tur ostatni raz prowadził na dwie minuty przed końcem (89:88), ale decydujące fragmenty należały do rywali. Co prawda sześć sekund przed końcem (95:97) rzut na zwycięstwo miał Wojciech Jakubiak, ale chybił i minimalna porażka stała się faktem.

WYNIKI 17. KOLEJKI

• Kolejarz Basket Radom - Tur Basket Bielsk Podlaski 97:95 (22:26, 23:23, 23:23, 29:23).
  • Punkty dla Tura: Kuczyński - 27, Jakubiak - 25, Wróblewski - 18, Karasewicz - 11, Weres - 10, Marczuk - 4, Bobka - 0, Krakowiak - 0, Grigoruk - 0, Urbański - 0.
  • Legion Legionowo - Żubry Chorten Białystok 82:90 (20:23, 19:26, 20:16, 23:25).
  • Punkty dla Żubrów: Zabielski - 20, Milewski - 20, Bombrych - 19, Jaworski - 14, Misiewicz - 6, Rapucha - 6, Niewiński - 6, Kamiński - 0.
  • Isetia Warszawa - AZS UJK Kielce 105:85, Probasket Mińsk Mazowiecki - Znicz Basket Pruszków 93:95, Trójka Żyrardów - Roś Pisz 74:77, Energa Basket Warszawa - Legia Warszawa 77:64, Sokół Ostrów Mazowiecka - Ochota Warszawa 90:79.
  • Pauza: Lublinianka Lublin.