Koszykówka. Tur złamał Stal w końcówce. Żubry zdominowały Sokoła od początku

jankes, ma
W drugiej kolejce II ligi zespoły Tura Basket Bielsk Podlaski i Żubrów Białystok odniosły efektowne wygrane. Oba zespoły plasują się w pierwszej trójce w tabeli.

Sporo strachu na starcie sobotniego meczu napędzili Turowi zawodnicy Stali Stalowa Wola. Przez początkowe 5 minut gry gospodarze nie potrafili zdobyć punktu, a goście trafiali raz za razem i na tablicy wyników sędziowie stolikowi musieli wyświetlić 0:14!
– Starałem się swoich zawodników zmobilizować na ten mecz, ale zaczęliśmy grę od serii błędów. Mieliśmy ogromną przewagę pod koszem, ale nie potrafiliśmy jej wykorzystać – przyznawał Zakrzewski.
Szkoleniowiec Tura zaczął wprowadzać na parkiet rezerwowych i dopiero ci pociągnęli grę zespołu. W całym meczu zawodnicy z ławki zdobyli dla gospodarzy aż 53 punkty, gdy rezerwowi gości odpowiedzieli zaledwie 7 oczkami. W drugiej kwarcie Tur zaczął grać szybciej, z dystansu trafiali kolejno: Marcin Marczuk, Sylwester Kus, Mateusz Bębeniec i dwukrotnie Kordian Jóźwiuk. Z kolei pod koszami świetnie radzili sobie pracowici Eryk Zielinko i Tomasz Pisarczyk. W efekcie tę szaloną cześć gry Tur wygrał aż 32:17 i wyszedł na prowadzenie.

Duże zamieszanie na parkiecie panowało w trzeciej kwarcie, a podsycali je nerwowymi decyzjami sędziowie. W efekcie przewinienie techniczne otrzymał Jóźwiuk, a na początku czwartej kwarty faul niesportowy i przewinienie techniczne w jednej akcji złapał Marczuk. Wynik niebezpiecznie zbliżał się do remisu, a na boisku emocje buzowały. Na szczęście pierwsi opanowali je gospodarze, a popis efektownych dwójkowych akcji dali Kus z Jóźwiukiem, wzajemnie sobie asystując i kończąc swoje akcje celnymi rzutami. Gdy na minutę przed końcem meczu Bębeniec trafił z dystansu przewaga Tura urosła do czternastu punktów i zwycięzca meczu był już praktycznie znany. Wynik na 93:79 dla bielszczan ustalił Pisarczyk.

Natomiast Żubry nie miały większych problemów z pokonaniem na wyjeździe Sokoła Ostrów Mazowiecka. Drugą kwartę podopieczni Tomasza Kujawy wygrali 33:5, a po pierwszej połowie mieli już taką przewagę 57:17), że szkoleniowiec mógł spokojnie dać pograć młodzieży.
– Wierzyłem w nasze zwycięstwo, ale nie spodziewałem, że przyjdzie nam aż tak łatwo – twierdzi Arkadiusz Zabielski, doświadczony zawodnik Żubrów. – Wyjazdowe mecze z Sokołem zawsze były trudne i nigdy nie kończyły się pogromami. Mieliśmy rozpracowanego przeciwnika. Trener dokładnie rozpisał, jak mamy grać w defensywie i Sokół miał problemy ze zdobywaniem punktów. W ataku też było dobrze, bo rzut nam siedział, co pokazują statystyki.

Tur Basket Bielsk Podlaski – Stal Stalowa Wola 93:79 (17:22, 32:17, 18:21, 26:19)
Tur: Mateusz Bębeniec 17, Kus 9, Milewski 3 Kuczyński 7, Bajtus 4 oraz: Pisarczyk 17, Zielinko 16, K. Jóźwiuk 15 , Marczuk 5.
Sokół Ostrów Mazowiecka – Żubry Białystok 66:98 (12:24, 5:33, 22:26, 27:15)
Żubry: Zabielski 20, Szczerbatiuk 14, Misiewicz 13, Monach 12, Kalinowski 12, Wróblewski 10, Borowik 7, Sulima Dolina 4, Kamiński 2, K. Niewiński 2, Rećko 2, Nieroda

Inne wyniki 2. kolejki: Legia II Warszawa - Start II Lublin 71:78, Księżak Łowicz - AZS UMCS Lublin 85:74, Dziki Warszawa - ŁKS AZS UŁ SG Łódź 34:75, AZS UJK Kielce - Hutnik Warszawa 95:81.