Koszykówka. W II lidze męki Tura w stolicy, Żubry słabsze od Sokoła

Koszykarze Żubrów (na żółto) ponieśli ósmą porażkę w bieżącym sezonie
Koszykarze Żubrów (na żółto) ponieśli ósmą porażkę w bieżącym sezonie Wojciech Wojtkielewicz
Ze zmiennym szczęściem grali na wyjazdach podlascy drugoligowcy. Tur Basket Bielsk Podlaski wygrał w Warszawie z AZS UW 92:87, a Żubry Chorten Białystok przegrały z Sokołem Ostrów Mazowiecka 74:80.

- Mamy problem z niskimi zawodnikami, którzy są kontuzjowani i rozgrywać muszą młodzi koszykarze. Stąd mecz w stolicy był bardzo ciężki i cieszę się, że mimo wszystkich kłopotów zwyciężyliśmy - mówi trener Tura Kamil Zakrzewski.

W Warszawie zagrać nie mogli Paweł Lewandowski i Marcin Marczuk, a nie w pełni zdrowy był Przemysław Tradecki, który w trakcie spotkania poinformował, że nie jest w stanie kontynuować występu. Stąd goście notowali sporo strat i spotkanie z niżej notowanymi rywalami od początku było bardzo wyrównane. Jeszcze w połowie ostatniej kwarty przegrywali 80:82.

- Na szczęście w końcówce nie spalił się Kamil Żero i przechyliliśmy szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Przy tych wszystkich urazach musimy postawić na zawodników, którzy dotąd grali mnie i oby wykorzystali swoją szansę, tak jak to zrobił Kamil w Warszawie - dorzuca Zakrzewski.

W ostatniej minucie bardzo ważną trójkę rzucił Rafał Król (90:85 dla Tura), a potem z linii rzutów wolnych nie pomylił się Łukasz Kuczyński, który - jak na lidera przystało - wziął ciężar gry na siebie, zdobywając 33 punkty, dokładając do tego aż 22 zbiórki i dwa bloki.

Żubry grały z wyżej notowanym Sokołem i mimo ambitnej postawy nie sprostały gospodarzom. O porażce białostoczan w sporej mierze zadecydowała pierwsza, przegrana 14:26, kwarta. Potem goście ambitnie odrabiali straty i w połowie ostatniej odsłony, po trójce Macieja Bębeńca, wyszli nawet na prowadzenie 62:61. Jednak w końcówce koszykarzom Sokoła nie drżały ręce przy ważnych rzutach, a ich wygraną przypieczętowało kilka trójek oraz akcja dwa plus jeden Łukasza Paula.

WYNIKI 16. KOLEJKI
AZS UW Warszawa - Tur Basket Bielsk Podlaski 87:92 (27:25, 27:27, 19:20, 14:20).
Punkty dla Tura - Kuczyński - 33, Rojek - 17, Król - 16, Tradecki - 7, Weres - 6, Pruefer - 5, Grigoruk - 5, Żero - 3.

Sokół Ostrów Mazowiecka - Żubry Chorten Białystok 80:74 (26:14, 12:17, 19:18, 23:25). Punkty dla Żubrów: Misiewicz - 27, Zabielski - 15, Bębeniec - 10, Kosobudzki - 5, Andruk - 5, Niewiński - 5, Nieroda - 4, Bombrych - 3.

AZS UMCS Start Lublin - AZS UJK Kielce 107:71, Ochota Warszawa - Akademia Koszykówki Legii Warszawa 83:82, KS Kutno - Trójka Żyrardów 77:73, Profi Sunbud PKK 99 Pabianice - ŁKS AZS UŁ SG Łódź (niedziela, godz. 15.30).