Koszykówka. Wygrane podlaskich zespołów w II lidze

Mecz Żubry Białystok - Rosa Radom
Mecz Żubry Białystok - Rosa Radom Anatol Chomicz
Żubry Białystok wygrały drugi mecz z kolei. Tur Basket Bielsk Podlaski rozbił na wyjeździe Start II Lublin

– Powtarzam chłopakom, że wszystko musi wynikać z naszej obrony, a atak będzie konsekwencją tej dobrej defensywy – mówi Tomasz Kujawa, trener Żubrów Białystok, po wygranej 99:72 u siebie z Rosą Radom.

Zwycięstwo białostoczanie zapewnili sobie dzięki postawie w drugiej połowie spotkania. Do długiej przerwy trwał wyrównany mecz. Gospodarze pozwalali na zbyt dużo młodej drużynie z Radomia. Kujawa dużo rotował składem, ale nie mógł znaleźć optymalnego zestawienia zawodników, które mogłyby złamać ambitnie grających rywali.

W przerwie kibiców w sali VI LO rozgrzał pokaz tańca białostockiej grupy „Szał”. Natomiast w meczu już w wykonaniu Żubrów szaleństwa było mniej. Gospodarze wzmocnili obronę i zawodnicy Rosy już tak łatwo nie zdobywali punktów, a białostoczanie zaczęli budować przewagę. W końcu na trzy minuty przed końcem trzeciej kwarty po dwóch kolejnych trafieniach za trzy punkty Aleksandra Szczerbatiuka i Adriana Warszawskiego wyszli na bezpieczne prowadzenie 66:55. Rywale nie potrafili już skutecznie odpowiedzieć na te ciosy.

– Do przerwy było to bardzo trudne spotkanie, a jeszcze w trzeciej kwarcie męczyliśmy się – mówił Tomasz Kujawa, trener Żubrów. – Potencjał w ataku mamy duży. Każdy z naszych zawodników może rzucać po kilkanaście, a nawet 20 punktów. Chodzi o to abyśmy zespołowo bardzo dobrze bronili i w drugiej połowie to czyniliśmy. W tej obronie powinno być jeszcze dużo lepiej i będziemy nad tym pracowali.

Bez większych problemów swój pierwszy mecz nowego sezonu (spotkanie z pierwszej kolejki zostało przełożone) wygrali koszykarze Tura Basket Bielsk Podlaski. Bielszczanie na wyjeździe wygrali 100:66 z rezerwami Startu Lublin. Najwięcej punktów (16) dla Tura zdobył wracający do tego klubu wychowanek Aaron Weres.

Żubry Leo-Sped Białystok – Rosa Sport Radom 99:72 (21:22, 25:21, 29:13, 24:16)
Żubry:
Lewandowski 16, Parszewski 14, Warszawski 14, Czosnowski 7, Wróblewski 4 oraz Wielechowski 12, Szczerbatiuk 10, Zabielski 8, Misiewicz 8, Bombrych 5, Rećko 1, Andruk.

Start II Lublin – Tur Basket Bielsk Podlaski 66:100 (14:26, 18:31, 13:23, 21:20)
Tur:
Weres 16, Kus 14, Stefanik 12, Kuczyński 10, Maciej Bębeniec 10, Mateusz Bębeniec 9, Pisarczyk 9, Monach 8, Milewski 8, Lewandowski 2, Tomczuk 2, Kiluk.

Inne wyniki 2. kolejki
Stal Stalowa Wola – Hutnik Warszawa 84:73, Siarka Tarnobrzeg – Akademia Koszykówki Legia Warszawa 80:68, Sokół Ostrów Mazowiecka – KK Warszawa 61:88, Dziki Warszawa – ŁKS AZS Łódź 88:75,