Wojciech Konończuk
Żubry Chorten Białystok zapewniły sobie miejsce na podium przed fazą play-off II ligi Wojciech Wojtkielewicz
Bardzo ważne zwycięstwo w II lidze odniosły Żubry Chorten Białystok, wygrywając u siebie 87:81 z Rosiem Pisz. Triumf naszej drużyny oznacza, że białostoczanie są pewni zajęcia na koniec sezonu zasadniczego trzeciego miejsca i w miarę korzystnego rozstawienia przed fazą play-off.

Roś był ostatnio rozpędzony, ale Podlasianie wydają się mieć patent na rywali z województwa warmińsko-mazurskiego. W Piszu wygrali wysoko 87:67, a i u siebie przerwali przeciwnikom passę pięciu zwycięstw, chociaż o triumf nie było tak łatwo.

- U siebie też powinniśmy wygrać bez większych problemów, jednak przy naszym prowadzeniu różnicą 14 punktów Roś chwycił się ostatniej deski ratunku, czyli obrony strefowej, licząc, że przestaniemy trafiać. No i, niestety, tak się stało - mówi trener Żubrów Krzysztof Kalinowski.

Rzeczywiście, kiedy w III kwarcie białostoczanie pozwolili rywalom rzucić tylko sześć punktów i wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą (64:48), na początku ostatniej odsłony nastąpił zwrot akcji. Goście zaczęli szybko niwelować straty i w 37. minucie wyszli na prowadzenie 71:70.

II liga koszykarzy. Żubry pauzują, Tur gra z Trójką

Na szczęście w decydujących momentach gospodarze pozbierali się i przełamali niemoc strzelecką. Nie mylił się Andrzej Misiewicz, dwie niezwykle ważne trójki rzucił Paweł Trypus. Żubry wyszły na prowadzenie 80:74 i nie oddały go już do ostatniej syreny.

W nadchodzącej kolejce białostoczanie pauzują, a Tur Basket Bielsk Podlaski zmierzy się u siebie w ważnym dla układu miejsc od czwartego do szóstego meczu z Trójką Żyrardów.

WYNIK 28. KOLEJKI
Żubry Chorten Białystok - Roś Pisz 87:81 (22:16, 23:26, 19:6, 23:33). Punkty dla Żubrów: Zabielski - 18, Misiewicz - 18, Jaworski - 14, Bombrych - 14, Milewski - 8, Rapucha - 7, Trypus - 6, Kamiński - 2.