Koszykówka. Żubry i Tur wciąż niepokonane w drugiej lidze

ma, janZaktualizowano
Coraz lepiej w Żubrach Białystok wypada rozgrywający Kamil Czosnowski, który przyszedł z SKK Siedlce. Anatol Chomicz
Podlaskie zespoły zajmują dwa pierwsze miejsca w tabeli. W środę derby województwa

W dziewiątej serii gier trudniejsze zadanie mieli koszykarze Żubrów Leo–Sped Białystok, którzy na wyjeździe zagrali ze Stalą Stalowa Wola. Przed czwarta kwartą białostocki zespół miał tylko punkt przewagi (61:60), a ostatecznie wygrał 89:77.

– Nie był to nasz najlepszy mecz – twierdzi Tomasz Kujawa, trener Żubrów. – Stal personalnie gorzej wygląda od nas, a mimo to ciężko nam się grało. W pierwszej kwarcie pozwoliliśmy im na dużo, rozkręcili się, a że byli dobrze dysponowani rzutowo to mieliśmy problemy. W końcówce ciężar gry na siebie wzięli Kamil Czosnowski i Andrzej Misiewicz. Trafiliśmy trójkę, były przechwyty i w końcu zbudowaliśmy większą przewagę.

Była to ósma wygrana Żubrów. Bez porażki pozostaje także Tur Basket, który ma dwa mecze zaległe. Bielszczanie we własnej hali wygrali 109:86 z GLKS Nadarzyn. Goście nastawili się na szybkie indywidualne akcje oraz rzuty z dystansu, ale na początku meczu zawodziła ich skuteczność. Z dystansu pudłował ich 19-letni superstrzelec Przemysław Kuźkow, a zawodników podkoszowych dwiema „czapami” szybko uziemili Tomasz Pisarczyk i Łukasz Kuczyński. Kucza popisał się też wsadem i Tur prowadził 10:2. Po dwóch szybkich trójkach Aarona Weresa na tablicy widniał wynik 18:5, a pierwszą kwartę gospodarze wygrali 26:16.

Wyrównana 2 i 3 kwarta spowodowały, że przed ostatnią częścią gry Tur prowadził 12 punktami. Wtedy swój koncert rozpoczęli Mateusz i Maciej Bębęńcowie, a walkę pod koszami zdominowali Rafał Stefanik i Marcin Monach. Po trafieniach za trzy Patryka Milewskiego i Mateusza Bębeńca było już 101:76 i zwycięstwo Tura nie mogło być już zagrożone.

W środę (godz. 20) Żubry podejmą Tura.

Tur Basket Bielsk Podlaski – GLKS Nadarzyn 109:86 (26:16, 26:29, 19:14, 38:27)
Tur Basket
: Kuczyński 22, Maciej Bębeniec 19, Mateusz Bębeniec 14, Weres 13, Milewski 12, Stefanik 8, Kus 7, Lewandowski 5, Pisarczyk 5, Monach 4, Sawicki.

Stal Stalowa Wola – Żubry Leo–Sped Białystok 77:89 (23:21, 15:18, 22:22, 17:28)
Żubry:
Misiewicz 20, Czosnowski 20, Lewandowski 11, Wielechowski 8, Warszawski 8, Zabielski 8, Szczerbatiuk 5, Bombrych 5, Parszewski 2, Wróblewski 2.

Inne wyniki 9. kolejki: Start II Lublin – Sokół Ostrów Mazowiecka 81:72, Hutnik Warszawa – ŁKS AZS Łódź 66:72, UMCS Lublin – Rosa Sport Radom 91:57, Siarka Tarnobrzeg – Dziki Warszawa 66:83, Akademia Koszykówki Legii Warszawa – KK Warszawa.