Koszykówka. Żubry przegrały w stolicy i trafią w play-off na Sokoła

Żubry skończyły fazę zasadniczą sezonu na szóstym miejscu
Żubry skończyły fazę zasadniczą sezonu na szóstym miejscu Wojciech Wojtkielewicz
Żubry Chorten Białystok przegrały na wyjeździe 66:73 z Akademią Koszykówki Legii Warszawa i zajęły po sezonie zasadniczym II ligi szóste miejsce. Oznacza to, że w pierwszej rundzie play-off nas zespół zmierzy się z Sokołem Ostrów Mazowiecka.

Potyczka w stolicy decydowała o piątej lokacie, ale gości z góry byli w bardzo trudnym położeniu, ze względu na duże braki kadrowe. W spotkaniu z akademią Legii z powodu kontuzji nie mogli zagrać kluczowi gracze w kadrze trenera Krzysztofa Kalinowskiego: Andrzej Misiewicz, Arkadiusz Zabielski i Mariusz Rapucha.

Mimo to goście zaczęli obiecująco. Dobrze na początku punktował Adam Sulima-Dolina i Żubry prowadziły 13:8, a w połowie drugiej kwarty, po trójce Filipa Nierody - nawet 29:19. Legioniści uporządkowali grę i odrobili straty jeszcze przed końcem tej odsłony i po 20.minutach był remis 35:35.

W 24. minucie białostoczanie ostatni raz prowadzili - 42:40, po rzucie za trzy Patryka Andruka. Potem nastąpił decydujący o losach potyczki fragment meczu. Stołeczni koszykarze uszczelnili defensywę i wypracowali sobie siedmiopunktową przewagę, której nie oddali już do końca spotkania.

Tur Bielsk Podlaski ostatni mecz fazy zasadniczej rozegra w niedzielę, u siebie z Ochotą Warszawa. Niezależnie od wyniku drużyna Kamila Zakrzewskiego zajmie drugie miejsce i w play-off zmierzy się z ekipą, która będzie siódma.

Spotkania 1. rundy (mecz i rewanż) odbędą się 31 marca i 7 kwietnia. Żubry najpierw zagrają u siebie, a Tur - na wyjeździe.

WYNIK 26. KOLEJKI
Akademia Koszykówki Legii Warszawa - Żubry Chorten Białystok 73:66 (14:18, 21:17, 23:16, 15:15).

Punkty dla Żubrów: Nieroda - 12, Bombrych - 11, Sulima-Dolina - 10, Andruk - 8, Kosobudzki - 7, Kamiński - 5, Trypus - 4, Zdanowicz - 4, Bębeniec - 3, Targoński - 2.

Niedziela (wszystkie mecze o godz. 18): AZS UMCS Start Lublin - Sokół Ostrów Mazowiecka, Trójka Żyrardów - Profi Sunbud PKK 99 Pabianice, Tur Basket Bielsk Podlaski - Ochota Warszawa, Isetia Erzurum - AZS UJK Kielce, AZS UW Warszawa - KS Kutno.