Koszykówka. Zwycięstwa podlaskich drużyn. Tur Bielsk Podlaski zmiażdżył Legion, a Żubry Białystok rozbiły Ochotę

Żubry Chorten Białystok i Tur Basket Bielsk Podlaski rozbiły swoich rywali
Żubry Chorten Białystok i Tur Basket Bielsk Podlaski rozbiły swoich rywali Urszula Łobaczewska
W rozgrywkach II ligi koszykówki mężczyzn obie podlaskie drużyny odniosły zwycięstwa. Tur Basket Bielsk Podlaski, na własnym parkiecie, zmiażdżył wręcz Legion Legionowo wygrywając różnicą 50 punktów 117:67. Z kolei białostockie Żubry Chorten pokonały na wyjeździe MKS Ochotę Warszawa 86:69.

W zespole Tura Basket Bielsk Podlaski zaliczył już swój debiut 26-letni Wojciech Jakubiak. Koszykarz mierzy 188 cm i występuje na pozycji rozgrywającego. W ostatnim sezonie nie grał z powodu kontuzji. W jego bogatym cv jest m.in. brązowy medal mistrzostw Polski wywalczony z Energą Czarni Słupsk. Grał także sześć lat na poziomie I ligi.

Już pierwszy mecz w barwach Tura Basket z Legionem Legionowo pokazał jakim wzmocnieniem będzie ten koszykarz dla zespołu trenera Piotra Bakuna. Jakubiak w konfrontacji z Legionem zdobył 13 punktów, zaliczył 2 zbiórki i 5 asyst.

Początek spotkania to kapitalne rzuty za trzy punkty Aarona Weresa i punkty Marcina Marczuka. Po 2,5 minutach gospodarze wygrywali już 13:2, a pierwszą kwartę zakończyli prowadzeniem 27:11.

Do przerwy bielszczanie powiększyli swoją przewagę do 23 "oczek" i na do szatni zeszli wygrywając 58:35.

W trzeciej kwarcie nastąpił koncert rzutów za trzy punkty. Tur ośmiokrotnie popisał się trafiając zza łuku i wygrywał już 94:48. W ostatniej części spotkania trener Bakun mógł już sięgnąć do najmłodszych koszykarzy. Setny punkt zdobył dla Tura Basket Łukasz Kuczyński, a spotkanie zakończyła się zwycięstwem bielszczan 117:67.

Ochota Warszawa - Żubry Chorten Białystok 69:86

Także dobry początek w swoim meczu mieli koszykarze Żubrów Chorten Białystok, którzy zagrali na wyjeździe z Ochotą Warszawa. Po punktach Mariusza Rapuchy i Arkadiusza Zabielskiego w 4 minucie Żubry prowadziły 10:5. Gospodarze jednak zniwelowali przewagę, a boiskowy zegar w pierwszej kwarcie kilkakrotnie pokazywał remis.

W drugiej kwarcie Żubry miały przewagę, a mecz zaczął przypominać pojedynek białostoczan z jednym z koszykarzy Ochoty Caglarem Caliskanem, który zdobył dla gospodarzy prawie połowę wszystkich punktów - 31. Sam jednak nie mógł nic wskórać i Żubry systematycznie powiększali przewagę, która na finiszu wyniosła 17 punktów: 86:69.

Tur Basket Bielsk Podlaski - Legion Legionowo 117:67 (27:11, 31:24, 36:13, 23:19)
Tur Basket: Szymon Urbański 17, Jakub Grigoruk 14, Marcin Marczuk 14, Wojciech Jakubiak 13, Aaron Weres 12, Piotr Bobka 9, Mikołaj Krakowiak 9, Łukasz Kuczyński 9, Bartłomiej Wróblewski 9, Paweł Karasiewicz 8, Bartosz Andrzejczuk 2, Dawid Dankiewicz 1.
Legion: Artur Pabianek 12, Mikołaj Motel 10, Przemysław Słoniewski 10, Przemysław Lewandowski 9, Dorian Benigni 7, Rafał Pstrokoński 6, Kuba Orłowski 5, Paweł Łapiński 4, Mateusz Zawistowski 4, Patrick Benigni, Daniel Solanikow, Bartłomiej Kietliński.

MKS Ochota Warszawa - Żubry Chorten Białystok 69:86 (19:20, 20:23, 16:14, 14:19)
MKS Ochota: Caglar Caliskan 31, Wojciech Falkowski, Mikołaj Jesionek 2, Rafał Mikita 9, Piotr Dąbrowski 20, Michał Kowalski, Kamil Chmielak, Adrian Niemyjski 4, Michał Witosławski 3, Aleksander Pawłowski, Kacper Koszałka.
Żubry Chorten: Michał Rapucha 9, Michał Bombrych 15, Symon Jaworski 9, Patryk Mileski 18, Arkadiusz Zabielski 19, Daniel Kamiński 6, Jakub Więcko 6, Paweł Kosobudzki 3, Bartosz Strażewicz, Paweł Rudzik, Paweł Trypus 1.

1. Energa Basket 10 19 921-688
2. Znicz Basket Pruszków 10 19 898-719
3. Tur Basket Bielsk Podlaski 10 18 851-724
4. Żubry Chorten Białystok 11 18 847-759
5. Trójka Żyrardów 10 17 801-679
6. Roś Pisz 10 17 765-673