Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Dowspudzie. Najlepsi rolnicy zostali wyróżnieni [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Dzisiaj (25.09) w Dowspudzie rozpoczęły się Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza. Z tej okazji najlepsi rolnicy z regionu zostali wyróżnieni

Po raz siedemnasty organizowane są Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza - patrona rolników i osób ciężko pracujących. W tym roku uroczystości odbywają się w Dowspudzie. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia zasadzili przed Zespołem Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie dąb, który ma upamiętniać to wydarzenie.

- Witając wszystkich dziękuję, że jesteście - mówił Witold Karczewski, przewodniczący Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza. - Od lat organizujemy spotkanie z rolnikami, pracownikami obsługi rolnictwa władzami w jednej ze szkół rolniczych. Dlaczego tutaj? Ponieważ ze szkół wyjdą przyszli rolnicy, którzy przejmą od nas stowarzyszenie, będą kultywować tradycje i nie zapomną o przesłaniu św. Izydora Oracza - módl się i pracuj.

Dodał, że w szkołach uczy się różnych przedmiotów zawodowych ale za mało tradycji. Za mało o tym co było kiedyś, co należy szanować.

Obecny na uroczystości poseł Jarosław Zieliński mówił, że dobrze się stało, iż święto zostało zorganizowane w Dowspudzie, w szkole, która kultywuje tradycje patriotyczne.

- Rolnicy unowocześniają polską wieś, a jednocześnie podtrzymują tradycję - dodał. - To ważne, by dbać o swoje korzenie.

Z kolei wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło przypomniał, że w tym roku żniwa były trudne. - Niektóre plony zbieraliśmy jeszcze w połowie września podczas gdy trzeba było robić nowe zasiewy - przypomniał.

Dodał, że z niepokojem rolnicy patrzą na to co przyniesie tzw. zielony ład i jak do niego mają się odnieść.

- Jak nauczyć się gospodarowania kiedy trzeba łączyć produkcję tradycyjną z ekologiczną? - zastanawiał się głośno. - Jeśli ktoś mówi, że utrzymamy się z rolnictwa ekologicznego, to bzdura. Kolejne pytanie: czy będziemy mogli kupić odpowiednie maszyny? Tak więc wyzwania przed nami są mocne.

W uroczystościach wzięli też udział m.in. poseł Kazimierz Baszko, starosta suwalski Witold Kowalewski, radny Sejmiku Bogdan Dyjuk i wójt gminy Raczki Andrzej Szymulewski. W niedzielę uroczystości będą kontynuowane.

Wyróżnieni zostali m.in.: inicjatorzy przedsięwzięć służących rozwojowi wsi, rolnicy stosujący nowoczesne środki produkcji żywności, lekarz weterynarii, bioetyk, leśnicy oraz koła gospodyń wiejskich. Wśród nich są Dorota Augustyniak z Wołkon, Mirosław Czarniecki ze Żłobina, Robert Dołęgowski z Dąbrowy-Moczydły, Henryk Grabowski z Bielska Podlaskiego, Paweł Grabowski z Białegostoku, Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzycach, Państwo Kuleszowie z Niecieczy, Wiesław Kulesza z Rembiszewa-Zagadły, Halina Leszczyńska z Ciechanowca, Marek Sienkiewicz z Czarnej Wsi Kościelnej, Wojciech Stankiewicz z Augustowa, Wojciech Świtecki z Białegostoku, Stanisław Topczewski z Białegostoku, Mieczysława Turosieńska z Folwarków Małych, Walenty Wałejko z Leszkiemie, Jadwiga Zabielska, radna wojewódzka z Moniek, a jednocześnie dyrektor KOWR w Białymstoku, Władysław Żero z Popław.

Medal św. Izydora Oracza za szerzenie kultu patrona rolników otrzymali ks. Alfred Butwiłowski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, Andrzej Józef Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Edward Kosmal, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Zachodniopomorskiego.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto