Plan uroczystości
11.40 – wprowadzenie trumien do bazyliki Mariackiej w Krakowie
12.00 – msza święta w bazylice Mariackiej, którą uświetni Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich
13.30 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz Rakowicki
14.15 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963, ul. Prandoty
Szczątki Żołnierzy zostały odnalezione podczas prac prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim w latach 2017-2018.
Miejscem spoczynku szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego będzie nowa Kwatera Wojenna Żołnierzy Podziemia Niepdległościowego 1939-1963 przy ul. Prandoty na cmentarzu Rakowickim.
- Serdecznie zapraszam na uroczystości, które przygotowujemy wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Naszym obowiązkiem jest to, aby kultywować pamięć o tych, którym jest ona należna. Żołnierze Wyklęci byli zapomniani przez poprzedni ustrój i uznani za „bandytów”, teraz My jesteśmy im winni oddanie hołdu, ponieważ walcząc o wolność dla naszego kraju zasłużyli sobie na to. Zapraszam wszystkich Małopolan do wzięcia udziału we wtorkowych uroczystościach pogrzebowych - mówi wojewoda małopolski.
KSIĄDZ WŁADYSŁAW GURGACZ „Sem” - kapelan oddziału Polskiej Podziemnej Armii
RYSZARD KŁAPUT „Pomsta” – partyzant Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”.
Ppor. Tadeusz Zajączkowski ps. „Mokry”, żołnierz Armii Krajowej.
Wystawa na Przystanku Historia
Przed uroczystościami pogrzebowymi, o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8, otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, zatytułowana „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy i artefakty związane z ks. Gurgaczem, pochodzące za zbiorów Muzeum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do końca października 2021 r.
FLESZ - Będzie nowe święto państwowe?