Krasnopol > Radna nie bierze pieniędzy

(hel)
Udostępnij:
Jedna z radnych powiatu sejneńskiego nie wykazała wszystkich, uzyskanych w minionym roku dochodów - poinformowali nas Czytelnicy. - Pominęła co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Sprawdziliśmy, kobieta nie łamie prawa.

Chodzi o Małgorzatę Puzę, radną i członka zarządu powiatu, która w oświadczeniu majątkowym za miniony rok wykazała tylko dwa źródła dochodu. Radna, jak wynika z dokumentu, zarobiła ok. 153 tysięcy zł, jako lekarka i właścicielka niepublicznej przychodni w Krasnopolu oraz 9,8 tys. zł z tytułu diety. Innych źródeł dochodu kobieta nie wskazała.

- A przecież od lat stanowi rodzinę zastępczą dla dziewczyny ze wsi i z tego tytułu też pobiera pieniądze z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sejnach - przypominają Czytelnicy. - Dlaczego nie wykazuje tej kwoty w swoich rocznych dochodach?

Wirginia Pestka, kierownik PCPR w Sejnach wyjaśnia, że przysposobiona przez radną dziewczyna jest już pełnoletnia.

- Z tego powodu świadczenia pobiera sama, bo tak stanowi obowiązujące prawo - precyzuje kierownik Pestka. - Dlatego też pieniądze, które co miesiąc wypłacamy są dochodami tej dziewczyny, a nie jej prawnej opiekunki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
popieram
Nikt sierotą się nie przejmuje.Dziewczyna miała szczęście że trafiła na rodzinę która zaopiekowała się i pokochała ją.Szanuję takich ludzi.
Popieram, a ten kulapeta tylko o kasie myśli i tylko by donosił.
w
wieśniak
W dniu 13.10.2008 o 17:12, ktoś napisał:

Tej dziewczynie groził dom dziecka nikt z rodziny nie chciał się nią zaopiekować a teraz wytykają pani doktor ,że z tego tytułu ma jakieś pieniądze.To okropne jacy potrafią być ludzie. Wstyt na cały Krasnopol.


Czuję,że Krasnopol to jedna wielka wiocha.Zawiść straszna przepełnia lud cały.Baby ,te co rąk robotą żadną nie wybrudziły,siedzą przy kawie i debatują dzień cały.Obsmarować człeka w mig potrafią,ale tylko tyle umieją.Chłopy zupą chmielową upojeni robotą nie są umęczeni.Nikt sierotą się nie przejmuje.Dziewczyna miała szczęście że trafiła na rodzinę która zaopiekowała się i pokochała ją.Szanuję takich ludzi.
i
interes
W dniu 14.10.2008 o 13:28, gosc napisał:

Więc jakie swiadczenie jest wypłacane i dla kogo?


To nie twój interes, pilnuj siebie. Pamiętaj, że teraz ruch przeciwnika
g
gosc
W dniu 14.10.2008 o 08:30, niauuu napisał:

Skoro to są dochody pełnoletniej dziewczyny, to ona się rozlicza i są w jej PIT


To nie takie proste.
Zgodnie z art.72 ust.10 ustawy o pomocy społecznej pełnienie funkcji rodziny zastępczej ustaje z mocy prawa z dniem osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Przepis art.78 ust.5 jest odstępstwem od w/w reguły i daje możliwość wypłacania pomocy pieniężnej rodzinie zastępczej, w której nadal przebywa pełnoletni, ale uczący się wychowanek, do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczął naukę przed osiągnięciem pełnoletności

W praktyce oznacza to, że usamodzielnienie pełnoletniego wychowanka rodziny zastępczej rozpocznie się z dniem ukończenia szkoły, w której osiągnął pełnoletność przebywając jednocześnie w rodzinie zastępczej, a nie z dniem osiągnięcia pełnoletności.

Pobieranie przez rodzinę zastępczą pomocy pieniężnej na utrzymanie pełnoletniego wychowanka wyklucza jednoczesne przyznanie mu pomocy na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki.

A więc pełnoletni wychowanek musi zdecydować czy rodzina zastępcza w której nadal przebywa będzie pobierała pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów jego utrzymania do czasu ukończenia szkoły, w której osiągnął pełnoletność albo podejmie on proces usamodzielnienia i po spełnieniu warunków ujętych w przepisach prawa otrzyma pomoc na kontynuowanie nauki.

Więc jakie swiadczenie jest wypłacane i dla kogo?
k
kasiora
Problem w tym, że jozin lub andzia mają problem, wg nich pani Małgorzata powinna opiekować się dziewczyną a kase powinni brać oni. Na to wygląda
n
niauuu
W dniu 13.10.2008 o 18:53, bezradna napisał:

A kto rozlicza podatek z tych dochodów? W czyim PIT są te dochody?


Skoro to są dochody pełnoletniej dziewczyny, to ona się rozlicza i są w jej PIT
g
gosc
Już się okazało, że niewinna, bo p. W.Pestka tak powiedziała? Kto w końcu pobiera te pieniądze?
m
miastowy
Ja nie rozumiem skąd ten artykuł. Jakiś ormowiec podpierdzielił kobietę, okazało się że nie winna to po cholere pisać ten artykuł? Widocznie temu ormowcowi zależało na tym, aby narobić komuś problemów. A kto w Krasnopolu był głównym ormowcem ? mieszkańcy wiedzą
g
gość
W sumie nikogo to nie obchodzi, ale ktoś dał informację, więc ludzie zadają pytania. Może w Krasnopolu nie można pytać? U nas można:)
k
krasnopolak
W dniu 13.10.2008 o 18:53, bezradna napisał:

A kto rozlicza podatek z tych dochodów? W czyim PIT są te dochody?


ahoj cie to obchodzi
b
bezradna
A kto rozlicza podatek z tych dochodów? W czyim PIT są te dochody?
k
ktoś
W dniu 13.10.2008 o 12:05, zbulwersowany napisał:

Niechaj te urzędowe hieny sie nie podpisują jako mieszkańcy, bo mieszkańcy podziwiają tą rodzinę że zdecydowała sie zaopiekować sie dziewczyną w trudnej sytuacji. Sie znalazł ktoś, komu nie pasuje że Małgorzata jest radną i szuka zaczepki, ale wiadomo kto może za tym stać, to już nie pierwszy jego atak na niewygodne osobyTej dziewczynie groził dom dziecka nikt z rodziny nie chciał się nią zaopiekować a teraz wytykają pani doktor ,że z tego tytułu ma jakieś pieniądze.
To okropne jacy potrafią być ludzie.
Wstyt na cały Krasnopol.
z
zbulwersowany
Niechaj te urzędowe hieny sie nie podpisują jako mieszkańcy, bo mieszkańcy podziwiają tą rodzinę że zdecydowała sie zaopiekować sie dziewczyną w trudnej sytuacji. Sie znalazł ktoś, komu nie pasuje że Małgorzata jest radną i szuka zaczepki, ale wiadomo kto może za tym stać, to już nie pierwszy jego atak na niewygodne osoby
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie